ایستگاه خبر

سقوط قیمت و نرخ هش بیت کوین با خاموشی ماینرها در چین

به دنبال یک سری اقدامات دولت چین، قیمت—و مهمتر از آن نرخ هش بیت کوین —همچنان در حال سقوط است. این اقدامات در قالب محدودیت در خدمات مالی و استخراج دارایی‌های دیجیتال (پردازش معاملات) در پی شایعاتی آمدند که بیشتر فعالیت‌های کریپتو، اگر نه همه آن‌ها، به زودی در چین غیرقانونی خواهند شد.

قیمت BTC و اکثر دارایی‌های دیجیتال (از جمله BSV) در هفته گذشته با انتشار این اخبار حدود ۲۰ درصد کاهش یافتند. نرخ هش شبکه BTC از بالاترین میزان خود یعنی ۱۸۰.۶۶۶m TH / s در ۱۴ مه به ۱۲۰.۴۶m TH / s در زمان انتشار این خبر کاهش یافت. این رقم پایین‌ترین میزان نرخ هش بیت کوین از نوامبر ۲۰۲۰ است.

این موضوع اهمیت زیادی دارد زیرا مدت‌هاست که چین، عمدتاً به دلیل هزینه کم برق در برخی مناطق، به‌عنوان مرکز اصلی استخراج دارایی‌های دیجیتال شناخته می شود. پایین آمدن نرخ هش بیت کوین، به ویژه اگر خیلی ناگهانی اتفاق بیفتد، نگرانی جدی‌ای برای شبکه خواهد بود.

بانک خلق چین (PBOC) روز دوشنبه بیانیه‌ای منتشر کرد مبنی بر اینکه بانک‌های این کشور نباید خدماتی را برای تجارت دارایی‌های دیجیتال یا تسویه معاملات آن ارائه دهند. همچنین حساب‌های مربوط به صرافی‌های دارایی‌های دیجیتال و حتی معامله‌گران فرابورس (از طریق بورس) از تأمین اعتبار برای این فعالیت‌ها منع شدند.

این امر پس از مشورت با بانک‌های بزرگ و پردازنده‌های پرداخت از جمله AliPay، بانک صنعتی و بازرگانی چین، بانک کشاورزی چین، بانک ساخت‌و‌ساز چین، بانک پس‌انداز پستی و بانک صنعتی صورت گرفت. این مؤسسات اظهارات خود را پیگیری کردند و به مشتریان گفتند که فعالیت‌های معاملات دارایی دیجیتال را متوقف کنند.

PBOC توضیح داد این اطلاعیه به منظورر مبارزه با مداخله در قیمت بیت کوین و سایر دارایی‌های دیجیتال، حفظ ثبات و امنیت عمومی مالی و محافظت از دارایی مردم بود.

عملیات استخراج به سرعت متوقف می‌شود

در اواسط ژوئن ۲۰۲۱، مقامات استان سیچوان به ماینرها توصیه کردند تا آماده قطع فعالیت شوند. کمیسیون توسعه و اصلاحات سیچوان و دفتر انرژی نیز گفتند که بیش از ۲۵ پروژه استخراج معدن و دارایی دیجیتال در منطقه را تعطیل می‌کند.

استان‌های دیگر مانند مغولستان داخلی، سین‌کیانگ و یونان در هفته‌های اخیر اعلامیه‌های مشابهی را منتشر و عملیات استخراج را متوقف کرده‌اند. اکنون تلاشی از طرف ماینرها برای پیدا کردن مکان‌های جایگزین در کشورهای دیگر وجود دارد. در حالی که چندین نقطه احتمالی برای فعالیت‌های استخراج وجود دارد، اما هنوز مشخص نشده است که آیا آن‌ها می‌توانند آن زیرساخت‌های گسترده، تأمین انرژی و خدمات مرتبط را برای بالا بردن نرخ هش بیت کوین فراهم کنند، یا خیر؟

گزارشات مربوط به محدودیت‌های قریب‌الوقوع چین در حدود هفته اول ژوئن ۲۰۲۱ در رسانه‌های اجتماعی منتشر می‌شوند و حاکی از آن است که اکثر فعالیت‌های مربوط به دارایی‌های دیجیتالی به تدریج غیرقانونی خواهند شد. طبق معمول، در حالی که برخی اظهار داشتند این شایعات ریشه‌هایی در حقیقت دارند، عده‌ای دیگر آن‌ها را رد کردند.

ممنوعیت‌های قبلی چین هم صنعت بلاکچین را تحت تأثیر قرار داده بود. در واقع، این دو رابطه نزدیک دارند. مهم‌ترین آن‌ها در سال‌های ۲۰۱۴، ۲۰۱۸ و اکنون ۲۰۲۱ رخ داده است.

آنچه شرایط کنونی را متفاوت می‌کند تأثیر بر پروسه‌ استخراج است. محدودیت‌های سال‌های گذشته عمدتاً بر معاملات ارزی و استفاده به‌عنوان ارز متمرکز بود، و صنعت استخراج / فرآوری تا حد زیادی از تأثیرات آن دور مانده بود. استخراج BTC و سایر دارایی‌های دیجیتال همچنان یک تجارت پرسود در چین است. ماینرها مدت‌هاست احتمال می‌دادند که روزی تجارت آن‌ها غیرقانونی شود، اما همچنان امیدوار بودند که مقامات استخراج را تهدیدی برای ثبات اقتصادی ندانند و بیشتر روی سرمایه‌گذاری‌ها، جرایم مالی و کلاهبرداری بازاریابی / سرمایه‌گذاری (به‌عنوان مثال MLM) تمرکز کنند.

بسیاری از افراد فعال در BSV این وقایع را اجتناب‌ناپذیر یا حداقل برای سرمایه‌گذاری‌های بزرگ را پرریسک می‌دیدند و در نتیجه بیشتر عملیات پردازش معاملات BSV را به خارج از چین منتقل کرده بودند. گرچه برخی از سرویس‌ها هنوز در چین مستقرند، تأثیرات بر نرخ هش BSV احتمالاً کم‌تر از نرخ هش بیت کوین ، اتریوم و سایر بلاکچین‌های معروف خواهد بود.

 

پیشنهاد مطالعه: وضعیت حال حاضر بازار بیت کوین: رشد قیمت یا کاهش قیمت؟ – تحلیل

 

Source

https://coiniran.com/?p=46188
دکمه بازگشت به بالا