ایستگاه خبر

پرونده شکایت علیه صرافی BitMEX از سوی کمیسیون معاملات آتی کالا آمریکا

کمیسیون معاملات آتی کالا آمریکا، CFTC،‌ فعالیت صرافی BitMEX را به عنوان یک بستر معامله ثبت‌نشده، رسما غیرقانونی اعلام کرد و آنها را به زیر پا گذاشتن قوانین ضد پول‌شویی متهم کرد.

بنا بر اظهاریه‌ای که روز گذشته منتشر شد، این نهاد یک پرونده شکایت را در دادگاه منطقه‌ای نیویورک علیه ۵ موجودیت و ۳ فرد که مالک و اداره‌کننده صرافی BitMEX بوده‌اند، تشکیل داد. در ر‌أس این افراد آرتور هایس مدیر ارشد این صرافی است. این نهاد مالی به دنبال استرداد تمام درآمد‌های ناشایست، جریمه مالی، ممنوعیت معاملات دائمی و دستورات قضایی لازم برای برخورد با تخلفات بعدی است. در کل آن‌ها به نقض قانون رازداری بانکی متهم هستند.

دلایل CFTC

کمیسیون CFTC باور دارد که این صرافی از زمان تأسیس در سال ۲۰۱۴، به صورت غیرقانونی معاملات اهرمی به مشتریان خرد ارائه داده که گفته می‌شود در مجموع ارزشی معادل ۱ تریلیون دلار داشته است. به عقیده آن‌ها این صرافی در ابتدایی‌ترین مراحل فرآیند انطباق قانونی شکست خورده که شامل عدم ثبت نام در این کمیسیون و عدم پذیرش دستورالعمل‌های «مشتری خود را بشناسید» و رویه‌های ضد پولشویی است.

گزارش‌ها حاکی از این است که این کمیسیون از سال ۲۰۱۹ به خاطر مظنون بودن به استفاده کاربران آمریکایی از این بستر علاوه بر وجود ممنوعیت، در حال بررسی و تحقیق درباره این صرافی بوده است. شرایط استفاده از خدمات BitMEX صریحا استفاده ساکنان آمریکا، حوزه‌های مشخصی از کانادا، چین و برخی دیگر را ممنوع کرده است.

البته علیرغم این پرونده و بازداشت حداقل یکی از سران این صرافی، ساموئل رید، BitMEX عنوان کرده که به صورت معمول به فعالیت خود ادامه می‌دهد. در یک اعلامیه در بلاگ خود، به شدت به این پرونده تاخت.

قیمت‌های رمزارز در پی این خبر کاهش یافت تا جایی که ارزش بیتکوین ۵۰۰ دلار کاهش یافت. واکنش جامعه رمزارز در حمایت از این صرافی بود و این اعمال زور از سوی مقامات فدرال را شایسته ندانستند. این اتهامات از سوی دولت فدرال موجب خواهد شد که پروژه‌های رمزارز بیشتری به سوی عدم تمرکز به معنای واقعی گام بردارند.

بیشتر بخوانیم:‌ پروژه اوراکل عمومی Bridge ؛ آیا می‌توان به چنین پروژه‌‌هایی اعتماد کرد؟

 

https://coiniran.com/?p=41355
دکمه بازگشت به بالا