ایستگاه خبر

نتایج اولیه‌ی مطالعات CBDC فدرال رزرو بوستون و دانشگاه MIT منتشر شد

پروژه‌ی همیلتون (Project Hamilton) یک تحقیق اکتشافی دوجانبه باهمکاری فدرال رزرو ایالت بوستون و دانشگاه MIT است که بر توسعه‌ی یک ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) برپایه‌ی دلار تمرکز دارد. نتایج اولیه‌ی این تحقیق به‌همراه کدهای منبع‌-باز آن در پایگاه github روز گذشته منتشر شد.

دو طراحی برای یک CBDC

در نتایج منتشر شده از نوعی «پردازنده‌ی تراکنشی کارآ و منعطف نظری برای CBDCها» یاد شده که براساس نرم‌افزار تحقیقاتی منبع-باز OpenDBDC توسعه یافته است.

مشارکت دانشگاه MIT و فدرال رزرو بوستون در این مرحله‌ی مقدماتی بر ایجاد پلتفرم‌های آزمایشی‌ای خبر داد که به قانون‌گذاران در تدوین سیاست‌های مربوط به CBDC آزادی‌عمل کافی می‌دهند. پروژه‌ی همیلتون عمدتا بر تحقیقات و اکتشافات فناوری CBDCها تمرکز داشته و رویکردی کاملا متفاوت از هیات نظارتی فدرال رزرو بر انواع ارزهای دیجیتال بانک مرکزی دارد.

در این گزارش آمده است که تیم اجرایی مذکور موفق به ایجاد هسته‌ی پردازش‌های مرکزی یک CBDC فرضی شده و معماری آن را به‌ دو شیوه‌ی متمایز بررسی کرده است. پارامترهایی که این تیم برای سنجش CBDC خود استفاده کرده است عبارتند از: سرعت، توان پردازشی و تحمل خطا.

وجه تمایز این دو طراحی آن است که یکی از آنها تاریخچه‌ی کاملی از تمام تراکنش‌ها براساس ترتیبی که پردازش شده‌اند، ذخیره‌ می‌کند.

توان پردازشی ۱.۷ میلیون تراکنش در هرثانیه

از بین دو مدل فوق، نوعی که تاریخچه‌ی تراکنش‌ها را ثبت نمی‌کند از عملکرد بهتری برخوردار است. این مدل می‌تواند تا ۱.۷ میلیون تراکنش‌ را در ثانیه‌ پردازش کند، لازم به ذکر است که ۹۹ درصد این تراکنش‌ها در کمتر از یک ثانیه و اغلب آنها زیر نیم ثانیه زمان برای اجرا شدن نیاز دارند.

این تحقیق با اشاره به الهام‌گیری از ایده‌های فناوری بلاک‌چین گفت که برای دستیابی به اهداف‌ خود نیازی به‌استفاده از یک دفتر کل‌ توزیع‌شده بانظارت سازمان‌های گوناگون نداریم. این نوع دفتر کل توزیع‌شده براساس فرظیه‌های گوناگونی عمل کرده و اداره‌ی آن برعهده‌ی یک سازمان مرکزی است.

درحال حاضر تیم ترکیبی فدرال رزرو بوستون و دانشگاه MIT مشغول پیشبرد مراحل دیگری از این پروژه بوده و بر طراحی‌های فنی جایگزین متمرکز شده‌اند.

پیشنهاد مطالعه: تحلیل آنچین هفتگی ارزهای دیجیتال (۱۲ بهمن) – سرمایه‌گذاران در حال انباشت کوین‌ها

Source

https://coiniran.com/?p=49630
دکمه بازگشت به بالا