ایستگاه خبر

اشتباهات میمون بی‌حوصله: سرمایه‌گذاران BAYC مرتکب اشتباهات بزرگی شدند

Bored Ape Yacht Club، یکی از محبوب‌ترین سری‌های NFT، این آخر هفته توجهات را به خود جلب کرد زیرا دو کاربر با توکن‌های BAYC خود حادثه خلق کردند.

 ۹۹ درصد زیر قیمت

طی یک اتفاق، مالک Bored Ape شماره ۳۵۴۷ آن توکن را بسیار کمتر از آنچه در نظر داشت فروخت.

کاربری به نام Max (معروف به maxnaut) این توکن را به جای ۳۰۰۰۰۰ دلار مورد انتظار بر اساس قیمت‌های سطح اولیه، ۳۰۶۶ دلار فهرست کرد. NFT ارزان قیمت بلافاصله توسط کاربر دیگری خریداری شد و به قیمت ۲۴۸۰۰۰ دلار مجدداً وارد لیست شد، مبلغی که بسیار نزدیک به قیمت مورد انتظار آن است.

این اختلاف به دلیل یک اشتباه تایپی یا به تعبیر بازار، «خطای انگشت چاق» بود. فروشنده به CNET گفت که این قیمت نادرست به دلیل «عدم تمرکز» بوده است، و اگرچه او به سرعت متوجه این خطا شد، قبل از اینکه بتواند آن را لغو کند، این پیشنهاد ذخیره شده بود.

این فروش در روز شنبه، ۱۱ دسامبر انجام شد، اما اولین بار توسط سایت خبری فناوری CNET در روز یکشنبه گزارش و منتشر شد.

Bored Ape در یک پروژه غیرقابل اعتماد

در حادثه‌ای دیگر، کاربری که از دیلی دیلی (Dilly Dilly) استفاده می‌کرد، از سرقت احتمالی یکی از Bored Apeهای خود در اوایل دوشنبه خبر داد.

در یک تاپیک که اکنون حذف شده است، دیلی دیلی نوشت که او تراکنش با یک پروژه مشتق را تایید کرده است که «قرار بود یک نسخه متحرک از [میمون] تولید کند».

به نظر می‌رسد که گیرنده معامله را دنبال نکرده است. دیلی دیلی از Bored Ape Yacht Club و بازار OpenSea درخواست کرد که در صورت امکان معامله را متوقف کنند. دیلی دیلی همچنین پیشنهاد داد که به صاحب جدید NFT بازپرداخت کند.

واکنش عمومی به این حادثه غیرممکن بود، زیرا منتقدان گفته بودند دیلی دیلی عمداً این توکن را ارسال کرده است. مشخص نیست که آیا پروژه دریافت‌کننده تقلبی بوده است یا اینکه آیا پروژه قانونی بوده است و Dilly Dilly صرفاً NFT را به اشتباه ارسال کرده است. دیگران پیشنهاد کردند که این رویداد رخ نداده است و دیلی دیلی برای جلب توجه توکن را به یکی از حساب‌های شخصی خود ارسال کرده است.

در تاپیک دیگری، دیلی دیلی اظهار داشت که او قربانی کلاهبرداری بوده است و خاطرنشان کرد «هکرها در هر جایی وجود دارند.» با این حال، او در نهایت اعتراف کرد که «مقصر خودش بوده است.»

فضایی برای تراکنش‌های برگشت‌پذیر NFT؟

در امور مالی سنتی، معمولاً راهی برای بانک‌ها و شبکه‌های پرداخت وجود دارد تا تراکنش‌های اشتباه را معکوس کنند. در مقابل، تراکنش‌های ارزهای دیجیتال و NFT معمولاً اجازه لغو نمی‌دهند، زیرا هیچ نهادی بر دارایی‌ بلاکچین‌های عمومی کنترل مرکزی ندارد.

یکی از اینفلوئنسرهای رمز ارزی در جامعه  Loomdart، پیشنهاد کرده است که BAYC می‌تواند یک «عضویت متمرکز» معرفی کند که کنترلی بر تراکنش‌های پروژه می‌دهد. این عضویت احتمالاً برای کاربران اختیاری است.

به نظر نمی‌رسد که BAYC یا OpenSea علاقه‌ای به پیاده‌سازی چنین سیستمی داشته باشند. با این حال، OpenSea برای کاربرانی که می‌خواهند NFTهای خود را ایمن نگه دارند، توصیه‌هایی ارائه می‌دهد.

Bored Ape Yacht Club در حال حاضر چهارمین سری NFTهای بزرگ از نظر حجم معاملات هفتگی است که طبق گزارش OpenSea در هفت روز گذشته ۷۴۴۹ ETH (28 میلیون دلار) معامله شده است.

 

پیشنهاد مطالعه: تحلیل آنچین بازار NFT ها در سال ۲۰۲۱

 

Source

https://coiniran.com/?p=48760
دکمه بازگشت به بالا