آموزش "خروجی گرفتن" از کلید خصوصی در کیف پول Blockchain
آرمان جنگ میری | 2017.11.22

آموزش “خروجی گرفتن” از کلید خصوصی در کیف پول Blockchain

آموزش “خروجی گرفتن” از کلید خصوصی در کیف پول Blockchain

کیف پول Blockchain

مقدمه

همانطور که می دانید بیتکوین های موجود در کیف پول شما در اصل تراکنش هایی در بلاکچین هستند که مالکیت آنها با کلید خصوصی شما مشخص شده است. به بیان دیگر شما تنها با اختیار داشتن این کلید خصوصی است که به آن بیتکوین ها دسترسی دارید و در صورتی که کلید خصوصی شما به دست فرد دیگری بیفتد، آن فرد نیز مالکیت تمام آن بیتکوین ها را در دست خواهد داشت.

تمام کیف پول های آنلاین، آفلاین، موبایل و دسکتاپ در اصل تنها برنامه هایی برای نگهداری کلید خصوصی شما و بررسی شبکه بلاکچین با آن و نسبت دادن بیتکوین های موجود در شبکه به کیف پول شما می باشند.

در صورتی که این سرویس های کیف پول بخواهند سرویس دهی به کاربران خود را قطع کنند یا به دلایل سیاسی به تحریم برخی کشورها بپردازند، اگر کاربران، کلید خصوصی یا حداقل عبارت Recovery Phrase خود را در اختیار نداشته باشند تمام سرمایه آنها از بین می رود، ولی در صورت در اختیار داشتن این عبارت و مخصوصا کلید خصوصی، به راحتی می توانید کیف پول خود را در سایت ها و سرویس های دیگر بازسازی کرده و یا حتی با استفاده از کلید خصوصی خود یک کیف پول کاغذی و آفلاین ایجاد نمایید.

کیف پول Blockchain چیست؟

کیف پول Blockchain ، یک سرویس کاملا آنلاین بوده که اجازه ارسال و دریافت بیتکوین و اتریوم را بدون نیاز به دانلود شبکه های بلاکچین و همگام سازی آنها فراهم می کند. تمام عملیات همگام سازی کلیدهای خصوصی شما با شبکه های بلاکچین بیتکوین و اتریوم توسط سرورهای این وبسایت انجام می شود و به طور خلاصه Blockchain Wallet کیف پولی است که فرایند ارسال و دریافت و استفاده از بیتکوین را برای بسیاری از کاربران مبتدی و حتی با تجربه بیتکوین بسیار آسان کرده است.

چگونگی خروجی گرفتن از کلید خصوصی در کیف پول Blockchain

اخیرا کیف پول Blockchain.info از فناوری BIP39 در تولید عبارت 12 کلمه ای  Recovery Seed های خود استفاده می کند. پس برای این روش ابتدا باید عبارت 12 کلمه ای  Recovery Phrase را از کیف پول خود دریافت کنید تا بتوانید کلید خصوصی خود را از آن به دست آورده و کیف پولتان را در سایت ها و سرویس های دیگر بازسازی کنید. از آنجا که کلید عبارت Recovery Phrase شما قابل تبدیل به کلید خصوصی خودتان می باشد، باید شدیدا در نگهداری آن کوشا باشید، در نتیجه بهتر است که مراحل این آموزش را در حالت آفلاین انجام دهید.
( اتصال خود را به اینترنت قطع کنید )

مراحل “خروجی گرفتن” از کلید خصوصی در کیف پول Blockchain

 • اگر عبارت 12 کلمه ای Recovery Phrase خود را دریافت نکرده اید، ابتدا وارد کیف پول Blockchain خود شوید، به بخش Settings و سپس Security رفته ، Backup Phrase  را زده و عبارت 12 کلمه ایِ نمایش داده شده را ترجیحا در مکانی امن و به صورت آفلاین ( به طور مثال کاغذ ) نگهداری نمایید.
 • اگر شما چند کیف پول در حساب info خود دارید برای مشاهده تمام کیف پول ها و آدرس های خود به Settigns رفته، Address و سپس Manage را کلیک نمایید.

کیف پول Blockchain

 • بعد از یادداشت عبارت 12 رقمی Recovery Phrase خود، تنها کافی است تا با استفاده از یک سرویس Bip39 Generator کلید خصوصی خود را به دست آورید. پیشنهاد ما اینست که با اینکه این سرویس به صورت آنلاین وجود دارد، ولی به دلیل امنیت بیشتر، کل فایل های این سرویس را از Github دانلود کرده ( یا حداقل از لینک زیر فایل bip39-standalone.html را دانلود و در کامپیوتر خود ذخیره نمایید). سپس اتصال خود را از اینترنت قطع و فایل bip39-standalone.html را اجرا کنید.

https://github.com/iancoleman/bip39/releases

 • عبارت Recovery Phrase خود را در فیلد BIP39 Mnemonic’s  وارد کرده و منتظر باشید تا عملیات “Calculating” تمام شود.
 • پس از اتمام این عملیات در پایین صفحه در بخش Derive Addresses تمام آدرس های کیف پول شما نمایش داده می شوند.
 • هر کدام از آدرس کیف پول های خود را که می خواهید انتخاب نموده و Private Key آن را کپی نمایید.
 • اگر می خواهید کلید خصوصی مادر و اصلی کل آدرس های موجود در کیف پول خود را به دست آورید کافی است تا Extended Private Key حساب خود ( عبارتی که با xprv شروع می شود ) را کپی کرده و از آن در بازسازی کیف پول خود در کیف پول دسکتاپ Electrum یا کیف پول موبایل Mycelium  استفاده نمایید.

نحوه وارد کردن کلید خصوصی در کیف پول Mycelium

 • برنامه Mycelium را در گوشی خود نصب کرده و اجرا نمایید.
 • به تب Accounts بروید.
 • آیکون نشان داده شده با فلش و کادر آبی رنگ در شکل زیر را بزنید.
 • دکمه Advanced را بزنید و سپس در صورت لزوم پین کد خود را وارد نمایید.
 • سپس کلید خصوصی خود را وارد نمایید یا اگر کلید خصوصی خود را کپی کرده اید بر روی Clipboard بزنید تا در این کادر paste شود.

 

شکل های زیر مراحل نوشته شده را نشان می دهند:

کیف پول Blockchain

کیف پول Blockchain

کیف پول Blockchain

کیف پول Blockchain

کیف پول Blockchain

با این کار تمام آدرس ها و تمام اطلاعات کیف پول بیتکوین Blockchain.info شما در کیف پول Mycelium بازسازی می شود. توجه داشته باشید که این روش در تمام کیف پول هایی که از BIP39 پشتیبانی می کنند صادق است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ویژگی های کیف پول های مختلف به سایت bitcoin.org مراجعه نمایید.

در این باره ببینید:

آموزش ساخت کیف پول بیتکوینى ‎ Blockchain.info