ایستگاه خبر

ایالت کاتالونیای اسپانیا پیشگام در زمینه سیستم رای گیری بلاک چینی

آیا ایالت شورشی کاتالونیای اسپانیا از رای گیری بلاک چینی استفاده خواهد کرد؟ این سیستم رای گیری چه مزایایی دارد؟

آیا ایالت شورشی کاتالونیای اسپانیا رای گیری بلاک چینی را اجرا خواهد کرد؟

در اول اکتبر ۲۰۱۷ بود که یک رای گیری برای خودمختاری در کاتالونیا انجام شد و اکثریت رای به جدایی از اسپانیا دادند؛ هر چند در نهایت این رویداد به خون ریزی، دستگیری و تبعید رهبران نهضت منجر شد. در ابتدا دوستان کاتالونیا در اتحادیه اروپا از این نهضت حمایت کردند اما خیلی زود از حمایت خود دست کشیدند. سپس اسپانیا خودمختاری کاتالونیا را معلق کرد و انتخابات جدیدی را برای تعیین فرماندار این ایالت در ۲۱ دسامبر اعلام کرد. این حوادث در حالی پیش آمد که دولت اسپانیا در وضعیت خوبی قرار نداشت و با فساد و بحران های اقتصادی مواجه بود.

نیاز به کاهش تهدید و ترغیب رای دهندگان

این مشکل فقط منحصر به کاتالونیا نیست و در سراسر جهان و به خصوص در کشور های در حال توسعه مشکل تهدید رای دهندگان و مشارکت ضعیف افراد وجود دارد؛ اگرچه این مشکل در کشور های توسعه یافته نیز مطرح است. در میانه سال ۲۰۱۸ بود که رای گیری فلوریدا شمارش مجدد شد. مدیر عامل بخش مشارکت های شهروندان در حکومت کاتالونیا Ismael Pena-Lopez فکر می کند که راه بهتری برای حل این مشکل انتخاباتی وجود دارد. به نظر او قانون رای گیری الکترونیک باید اصلاح شود. در انتخابات ۲۰۱۷ کاتالونیا که منجر به هرج و مرج شد، درصد افراد شرکت کننده حضوری در رای گیری بسیار بیشتر از افرادی بود که به صورت الکترونیک ثبت نام کرده بودند.

ایالت کاتالونیای اسپانیا پیشگام در زمینه سیستم رای گیری بلاک چینی
blockchain-voting

شایان ذکر است که این شیوه الکترونیک برای افرادی طراحی شده بود که اهل کاتالونیا بودند ولی در خارج از آن ایالت سکونت داشتند. مشارکت ضعیفی از جانب این افراد خارج از کاتالونیا انجام شد و این خود نشان دهنده آن بود که قوانین رای الکترونیک باید اصلاح شود.

رای گیری الکترونیک چند مرحله ای

رای گیری الکترونیک جدید در سه مرحله اجرا خواهد شد و با افرادی که در خارج از کاتالونیا زندگی می کنند، شروع می شود. Pena-Lopez می گوید که شروع کار با این افراد به دلیل کم اهمیتی آنها نمی باشد بلکه در این مقیاس کوچک اگر مشکلی پیش آید، آسان تر کنترل و مهار خواهد شد. بعد از اینکه این سیستم جدید در افراد خارج جواب داد و تایید شد، نوبت به افراد پیشقدم می رسد و رای گیری با مشارکت آنها انجام خواهد شد. بعد از طی این مراحل، رای گیری برای همه شهروندان انجام می گردد. رای گیری الکترونیک فرآیندی مثبت است که حدود یک پنجم رای گیری فیزیکی هزینه دارد. رای گیری الکترونیک می تواند مشکل مشارکت ضعیف را نیز حل کند.

مشکل امنیت

اگرچه شیوه جدید رای گیری برای افرادی که وقت کمی دارند و یا خارج از کاتالونیا زندگی می کنند بسیار مفید است اما در این میان مشکلات امنیتی نیز وجود دارد؛ افراد مطمئن نیستند که رای آنها دستکاری نمی شود.

Pena-Lopez ابراز داشته که چنین نگرانی هایی را درک می کند و مشکلات امنیتی در واقع وجود دارند. او بیان داشته که باید این مشکلات حل شوند و راه حل هایی مانند بیومتریک و غیره برای حل آن پیاده کنند. او به بلاک چین هم به عنوان یکی از راه حل ها اشاره کرد و ابراز داشته که هنوز تصمیم قطعی برای استفاده از رای گیری بلاک چینی در این زمینه گرفته نشده است اما در امنیت این فناوری شکی نیست. شرکت هایی این فناوری را برای رای گیری مورد آزمایش قرار داده اند که موفقیت آمیز بوده است.

ایالت کاتالونیای اسپانیا پیشگام در زمینه سیستم رای گیری بلاک چینی
blockchain-voting

هنوز Pena-Lopez در مورد رای گیری بلاک چینی مردد است  

با وجود امنیت و مزایایی که Pena-Lopez در مورد رای گیری الکترونیک و رای گیری بلاک چینی بیان داشته، در اظهاراتی متناقض می گوید که اگر انتخابات ۲۰۱۷ به صورت الکترونیک برگزار می شد، مشارکت کمتری صورت می گرفت زیرا این حضور فیزیکی برای ما به صورت یک آیین درآمده و باید با حضور خود در کنار یکدیگر اقدام به رای گیری کنیم. او اظهار داشت که رای گیری الکترونیک جادوی مشارکت عموم مردم و دفاع از صندوق های رای را ندارد. بنابراین هنوز به طور کامل مشخص نشده که انتخابات از حالت سنتی دربیاید و الکترونیک شود اما کاتالونیا بلاک چین را مورد توجه قرار داده و معمولا هر چیزی را این ایالت برگزیند بعد از مدت کمی در سراسر کشور رایج می شود.

بیشتر بخوانید: دولت روسیه رای گیری از طریق بلاک چین را مورد بررسی قرار می دهد

 

نظر شما چیست؟ رای گیری بلاک چینی چه نوع مشکلاتی را حل خواهد کرد؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.توجه!
دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده، مربوط به نویسنده می باشند و لزوما نباید آنها را به کوین ایران نسبت داد.Source

https://coiniran.com/?p=26025
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x