ایستگاه خبر

در میان شرکت‌های بزرگ، قابلیت ردیابی بلاک‌چین از بلاک‌چین‌های پرداخت پیشی گرفته است

بنا بر تحلیل تازه Forbes Blockchain 50، شرکت‌های چند میلیارد دلاری احتمال بیشتری دارد که از بلاک‌چین برای قابلیت ردیابی و منشأ استفاده کنند تا برای پرداخت و تسویه حساب. لیست سالانه‌ی جدید Blockchain 50 در اواخر فوریه منتشر شد و شامل بزرگترین برند‌هایی است که از بلاک‌چین استفاده می‌کنند و درآمد سالانه‌ی بیش از ۱ میلیارد دلار دارند. یک پژوهش توسط شرکت آلمانی Blockdata، که داده‌های خود را در تحلیل وارد کرده، نشان می‌دهد که ۱۵ عدد از این ۵۰ شرکت، راه‌حل‌هایی را برای قابلیت ردیابی ارائه می‌دهند، در حالی ۱۳ شرکت از بلاک‌چین برای خدمات پرداخت استفاده می‌کنند.

IBM، Nestle، Foxconn، Honeywell، Walmart، Amazon، BMW و Mastercard همگی شرکت‌هایی هستند که از راه‌حل‌های قابلیت ردیابی بلاک‌چین استفاده می‌کنند. موارد استفاده شامل کشاورزی، معدن، هوافضا، غذا و صنایع خودرو هستند.

هایپرلجر و اتریوم

فناوری هایپرلجر شرکت IBM بیشترین استفاده را برای ردیابی داشته است و بعد از آن اتریوم بوده است. البته برخی از شرکت‌ها از چندین بلاک‌چین یا دفتر کل توزیع‌شده استفاده می‌کنند.

تحلیل Blockdata، از سازنده‌ی قرارداد آی‌فون و پلی‌استیشن یعنی شرکت Foxconn به عنوان یک مثال قابل توجه یاد کرده است. با هدف ساده‌سازی تأمین مالی از طریق پلت‌فرم Chained Finance برای تأمین‌کنندگانش که بسیاری از آن‌ها شرکت‌های کوچک و متوسط هستند، از بلاک‌چین استفاده می‌کند. تحلیل آن‌ها همچنین به IBM اشاره دارد. پشتیبان پروژه‌ی بلاک‌چین هایپرلجر، IBM، به دلیل ابتکار عمل در Food Trust شناخته شده است. این برنامه به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا به سرعت و به دقت منبع کالا‌ها را در زنجیره‌ی تأمین خود معلوم و مشخص کنند.

پرداخت‌ها و تسویه‌حساب

دومین دسته‌ی محبوب در این لیست، دسته‌ی پرداخت است که شامل ۱۳ شرکت است. Facebook، Credit Suisse، JPMorgan، Ripple، Square و Bakkt در دسته‌ی شرکت‌های پرداخت، برجسته‌تر هستند. جدا از خدمات رایج مالی، تحلیل Blockdata، به دو محصول Daimler Truck-ID و Truck Wallet توجه ویژه‌ای داشته که هدف آن‌ها قادر ساختن وسایل نقلیه برای پرداخت خودکار به ماشین‌های دیگر است. البته در این دسته نمی‌توان از نام لیبرا پروژه‌ی فیس‌بوک، غافل شد که اثر زیادی بر جلب توجه بانک‌های مرکزی و قانون‌گذاران به ارز‌های دیجیتال داشته است.

در انتها، تحلیل Blockdata، اشاره می‌کند که تعداد محصول‌ها در هر دسته در طول زمان تغییر می‌کند:

“آشکار است که بزرگ‌ترین شرکت‌های دنیا از بلاک‌چین استفاده می‌کنند تا مشکلات واقعی را حل کنند. حوزه‌هایی نظیر هویت دیجیتال و توکن‌سازی دارایی‌ها با این‌که در این لیست محبوبیت زیادی ندارند،‌ با شناخت شرکت‌ها از چگونگی دیجیتال کردن دارایی‌ها، در سال‌های آینده رشد زیادی خواهند کرد. شگفت‌زده نشوید اگر خودروی شما شروع به برنامه‌ریزی برای تعمیرات خود کند و برای آن از کیف پول خود پرداخت نماید.”

https://coiniran.com/?p=38106
دکمه بازگشت به بالا