ایستگاه خبر

چین و ماکائو: ارائه کد سلامت مبتنی بر بلاک‌چین تنها در ۳ ثانیه

یک سیستم بررسی سوابق سلامت مبتنی بر بلاک چین به تدریج این امکان را برای کشور چین فراهم می‌کند که گردشگری فرامرزی را به ماکائو از سر بگیرد. این پلت‌فرم بستری را برای گردشگران فراهم می‌کند که از طریق کد سلامت، وضعیت سلامت‌شان هنگام ورود به ماکائو فقط در سه ثانیه تایید شود. در حالی که فقط یک ماه از استفاده آن می‌گذرد، این پلت‌فرم توانسته دیتای سلامت مربوط به ۱۷ میلیون نفر را پردازش کند.

کد سلامت مبتنی بر بلاک چین در ماکائو در ماه مه ۲۰۲۰ با تکیه بر فناوری برای مبارزه با ویروس کووید-۱۹ راه‌اندازی شد. این کد به عنوان پاسپورت الکترونیکی ساکنین برای دسترسی به مکان‌های عمومی است. بعد از چند ماه، ماکائو آن را گسترش داد تا مکانیسم تشخیص متقابل را با سیستم کد سلامت در استان گوانگ‌دونگ در چین اضافه کند.

تولید کد سلامت ظرف ۳ ثانیه

این کد سلامت بر روی پلت‌فرم بلاک‌چین متن‌باز کشور چین، FISCO BCOS، ساخته شده است. در یک بیانیهٔ مطبوعاتی، یک سازمان غیرانتفاعی تاثیری که این پلت‌فرم داشته است را، از جمله احیای گردشگری بین سرزمین اصلی چین و ماکائو، آشکار کرد. به گفتهٔ این سازمان، از زمان راه‌اندازی این پلت‌فرم در ۲۳ سپتامبر، بیش از ۱۷ میلیون نفر از آن برای رد شدن از مرز بین سرزمین اصلی چین و ماکائو استفاده کرده‌اند. همچنین نشان داد که میانگین زمان دریافت، تغییر شکل و تولید کد سلامت برای اولین بار فقط ۱۰۰ ثانیه زمان می‌برد و زمانی که مسافر دوباره از مرز بخواهد رد شود این مدت زمان تنها ۳ ثانیه طول خواهد کشید.

پلت‌فرم بلاک‌چین یک چالش اساسی را حل کرده است: مقررات حفاظت از حریم خصوصی در چین و ماکائو. گرچه مقامات مسئول باید اطلاعات سلامت افرادی که از مرز عبور می‌کنند را تایید کنند، اما نباید مستقیماً داده‌ها را با یکدیگر مبادله کنند. بلاک‌چین به مقامات اجازه می‌دهد تا داده‌های سلامت هر فرد را رمزگذاری کرده و به صورت ایمن ضبط کنند. موقع عبور از مرز هنگامی که کاربر این داده‌ها را به اشتراک می‌گذارد، مقام مسئول می‌تواند با مقایسه با اعتبار دیجیتال مربوطه در بلاک‌چین، صحت داده‌ها را تایید کند.

 

Source

https://coiniran.com/?p=41698
دکمه بازگشت به بالا