ایستگاه خبر

Uphold، اولین توکن قابل معامله برای مجوز کربن را راه‌اندازی کرد

انجمن اتحاد پروتوکل جهانی، یک گروه همکاری است که توسط Uphold رهبری می‌شود و شامل اعضایی چون Bittrex Global، Ledger، Certik و Infinigold است. این انجمن دیروز از راه‌اندازی توکن کربن (UPCO2) خبر داد.

توکن‌های UPCO2 مبتنی بر فناوری بلاکچین، نشان دهنده‌ی مقداری مشخص و دارای مجوز برای آلاینده دی‌اکسید کربن هستند. آن‌ها می‌توانند برای سرمایه‌گذاری و یا جبران اثرات آلاینده منتشر شده توسط شرکت‌ها و یا افراد مورد استفاده قرار گیرد.

مجوز کربن چیست؟

مجوز‌های کربن در واقع برای درونی کردن هزینه‌های اثرات خارجی منفی آلاینده CO2 ایجاد شده‌اند. به بیان ساده‌تر، چون آلاینده‌ها دارای اثرات خارجی منفی هستند که در ترازنامه‌ی شرکت‌ها و صنایع به حساب نمی‌آیند منجر به تولید بیش از حد صنایع و در نتیجه افزایش میزان آلاینده‌ها می‌شوند.

حال بسیاری از کشور‌ها به ویژه کشور‌های عضو اتحادیه اروپا به جای سیاست مالیات، یک مکانیزم بازاری مبتنی بر انگیزه ایجاد کرده‌اند که در آن این مجوز‌های کربن در یک بازار تنظیم‌شده توسط دولت‌ها معامله می‌شوند.

شرکت‌هایی که بیش از تعداد مجوز‌های کربن خود آلاینده ایجاد کنند مجبور به خرید این مجوز‌ها هستند و شرکت‌های دوستدار محیط زیست می‌توانند با فروش مجوز‌های مازاد خود به سود خوبی دست یابند.

نوع دیگری از این مجوزها، که با پشتوانه دولت‌ها ایجاد نشده‌اند، جبران داوطلبانه کربن نام دارند. این مجوزها به پروژه‌ها با هدف کاهش کربن مثل پروژه‌های درختکاری و NGO های طرفدار محیط زیست کمک کند.

فناوری بلاکچین با وجود خصوصیاتی چون ضد دستکاری بودن و شفافیت و همچنین در اختیار داشتن ابزار‌های رمزنگاری برای این بازار کاملا مناسب است. یکی از این ویژگی‌ها ارائه راه‌حل برای مسأله دو بار خرج کردن مجوز کربن است.

||بیشتر بخوانیم:‌ توسعه پایدار و طراحی اقتصادی توکن‌ها – قسمت اول

پروژه Uphold

حال، پروژه Uphold توکنیزه کردن مجوز‌های کربن داوطلبانه REDD را آغاز کرده است. بنیان‌گذار Uphold، جی. پی. تیریوت اشاره کرد که هر توکن  UPCO2 حاوی یک تن CO2 در سال است که توسط یک پروژه REDD از انتشار آن‌ها جلوگیری شود. پروژه‌های REDD مربوط به جلوگیری از جنگل زدایی و تخریب جنگل‌های بارانی هستند.

این توکن‌ها بر اساس استاندارد ERC20 ساخته شده و دارای پشتوانه واحد کربن داوطلبانه (VCU) هستند. این پشتوانه در واقع یک مجوز دیجیتال است که به پروژه‌ها در تبدیل اقدامات آن‌ها در کاهش آلاینده به مجوز‌های کربن کمک می‌کند.

در حال حاضر بازار خرده‌فروشی برای مجوزهای کربن از طریق سایت‌هایی چون TerraPass و Cool Effect به کاربران اجازه‌ی دسترسی به آن‌ها را می‌دهد اما نگه‌داری و معامله آن‌ها ممکن نیست. به عقیده مدیر ارشد بستر Uphold، این مهمترین تمایز خدمات آن‌ها با دیگران است. وی افزود:

ما اولین در جهان هستیم که این مجوز‌ها را به عنوان توکن‌های قابل تعویض در بازار خرده‌فروشی ارائه می‌دهیم. در بسترهای کنونی خرید و فروش این مجوزها برای اهداف سرمایه‌گذاری و کسب سود امکان ندارد. در ابتدا این توکن‌ها به مدت ۴ الی ۶ هفته در بستر Uphold عرضه می‌شوند و سپس Bittrex Global آتش آن را روشن نگه می‌دارد. در نهایت امیدواریم که تمام صرافی‌ها در جهان آن را در فهرست خود قرار دهند.

مجوز جبران داوطلبانه کربن، همواره مورد توجه بسیاری از شرکت‌های بزرگ چون آمازون، مایکروسافت و نایکی بوده است که دیگر به انتظار دولت‌ها برای گرفتن سکان هدایت این جنبش تمایلی ندارند. بنا بر داده‌های مرکز آمار بانک جهانی، تقاضا برای مجوز‌های کربن در سال ۲۰۲۰ چهار برابر عرضه آن‌ها بوده است. حال با انتخاب جو بایدن به عنوان رییس جمهور ایالات متحده و تغییر اقلیم سیاسی این کشور، سیاست‌های تازه‌ای برای مقابله با اثرات محیط زیستی در راه است.

||بیشتر بخوانیم:‌ توسعه پایدار و طراحی اقتصادی توکن‌ها – قسمت دوم

https://coiniran.com/?p=42324
دکمه بازگشت به بالا