بلاکچینمقالات بلاکچین

ارزش استراتژیک بلاک چین برای کسب و کار ها چیست و چگونه ارزیابی می شود؟ (قسمت اول)

شرکت ها چطور ارزش استراتژیک بلاک چین را برای توجیه سرمایه گذاری های عمده، تعیین می کنند؟ در این سری مقالات به دنبال پاسخ به این سوال هستیم.

شرکت ها با تمرکز بر موارد استفاده ی خاص و موقعیت بازارشان می توانند تعیین کنند که آیا باید روی بلاک چین سرمایه گذاری کنند یا خیر.

اختلاف نظر درمورد ارزش بلاک چین با توجه به نوسانات قیمت بیت کوین (سردمدار بازار و اولین رمز ارز)، فراوان است. از آنجایی که ارزش بازار بیت کوین در سال ۲۰۱۷ از کمتر از ۲۰ میلیارد دلار به بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار رسید، پس جای تعجبی ندارد که بلاک چین از طریق بیت کوین شناخته شده باشد. همچنین باید توجه کرد که بیت کوین اولین کاربردی از فناوری بلاک چین است که توجه صنعت و دولت ها را به خود جلب کرد.

بیشتر بخوانید: کسب و کارها چگونه می توانند از پتانسیل های بلاک چین استفاده کنند؟

در یکی از بررسی های انجمن جهانی اقتصاد پیش بینی شده که تا سال ۲۰۲۷ ده درصد GDP جهانی روی بلاک چین ذخیره خواهد شد. صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر برای استارتاپ های بلاک چینی به طور مداوم رشد می کند. بازیگران پیشروی تکنولوژی، سرمایه گذاری های زیادی روی بلاک چین می کنند؛ برای مثال IBM با بیش از ۱۰۰۰ کارمند،۲۰۰ میلیون دلار روی اینترنت اشیا بر بستر بلاک چین سرمایه گذاری کرده است.

با وجود همه اینها، تکنولوژی بلاک چین هنوز نابالغ و بازار آن نوظهور است و دستور العمل های روشنی برای موفقیت در این حوزه وجود ندارد. تجربیات بدون ساختار از راه حل های بلاک چینی بدون ارزیابی استراتژیک میزان خطر یا امکان پذیری آن، بدین معناست که بسیاری از کمپانی ها نمی توانند آینده ی سرمایه گذاری خود را ببینند. با توجه به این نکته، شرکت ها چطور ارزش استراتژیک بلاک چین را برای توجیه سرمایه گذاری های عمده، تعیین می کنند؟

در این سری مقالات به دنبال پاسخ به این سوال هستیم؛ هم ارزیابی اهمیت استراتژیک بلاک چین برای صنایع بزرگ، هم اینکه چه کسانی با چه نوع رویکردی می توانند به چه نوع ارزشی دست یابند. این سری مقالات از تحلیل یک صنعت به صنعتی دیگر و مصاحبه با متخصصین و شرکت های مختلف با بیش از ۹۰ مورد استفاده های خردمندانه از بلاک چین در صنایع بزرگ به دست آمده است.

ارزش استراتژیک بلاک چین برای کسب و کار ها چیست و چگونه ارزیابی می شود؟ (قسمت اول)

تاثیر و امکان پذیری هر کدام از موارد استفاده، برای فهم بهتر ارزش استراتژیک بلاک چین در کل و نحوه ی دستیابی به آن، تحت تست عملکرد در شرایط استرس (stress tested) و ارزیابی قرار گرفته اند. این تحلیل ها سه بینش کلیدی درمورد ارزش استراتژیک بلاک چین به ما می دهد:

  • بلاک چین مجبور نیست به عنوان یک واسط عمل کند تا تولیدکننده ی ارزش باشد؛ حقیقتی که اپلیکیشن های تجاری دارای مجوز (permissioned) را به سمت بلاک چین سوق می دهد.
  • ارزش کوتاه مدت بلاک چین، عمدتا خود را در کاهش هزینه پیش از ایجاد تغییر در مدل کسب و کار نشان می دهد.
  • بلاک چین هنوز در مقیاس امکان پذیری سه تا پنج ساله است؛ در درجه اول به خاطر مشکلات رفع پارادوکس «همکاری بین رقبای تجاری» برای ایجاد استاندارد های مشترک.

بیشتر بخوانید: افزایش سرمایه انواع کسب و کار ها با اوراق بهادار دیجیتال (DSO)

شرکت ها باید ساختار زیر را در استراتژی بلاک چین خود دنبال کنند:

  • تعیین ارزش با برآورد عمل گرایانه و پرسش گرایانه ی تاثیر و قابلیت اجرا در سطح خرد و تمرکز روی نقاط واقعی مشکل با موارد استفاده خاص در صنایع منتخب.
  • به دست آوردن ارزش با برگزیدن رویکرد استراتژیک مناسب بلاک چین با توجه به موقعیت بازار خودشان و میزان توانایی برای شکل دادن به اکوسیستم، ایجاد استاندارد ها و رفع موانع نظارتی.

با رویکرد استراتژیک مناسب، شرکت ها می توانند در کوتاه مدت شروع به جذب ارزش کنند. بازیگران غالب بازار که می توانند بلاک چین شان را برای حل مشکلات بازار بسازند، باید این شرط های بزرگ را برآورده کنند.

توجه!
مطالب صرفا برای اهداف خبری و آموزشی ارائه می شوند و نباید به عنوان مشاوره ی تجاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش مورد استفاده قرار گیرند.
Source
https://coiniran.com/?p=28475
دکمه بازگشت به بالا