بلاکچین

ترکیب فناوری بلاک چین و صنعت مالی؛ دو بال یک پرواز موفقیت آمیز

با اینکه رمز ارز ها به طور خاص برای کنار زدن بانک ها بوجود آمده اند، بلاک چین واقعا می تواند صنعت مالی و بانکداری را متحول کند؛ اما چگونه؟

مهمترین موضوع درمورد بلاک چین، قدرت نهفته در آن است. هر روز صنایع بیشتری مزایا و تسهیلات استفاده از این فناوری را درک می کنند. یکی از این صنایع، صنعت مالی یا فاینانس است. برای درک بهتر این فناوری این مطلب را مطالعه کنید.

بلاک چین و بانکداری

یکی از بخش هایی که واقعا می تواند با استفاده از بلاک چین متحول شود، بانکداریست. اما این بسیار عجیب است چرا که رمز ارز ها به طور خاص برای کنار زدن بانک ها بوجود آمده اند. بدین ترتیب، این هم افزایی چقدر می تواند توان ایجاد کند؟

Harvard Business Review می گوید: «بلاک چین برای صنعت مالی مانند اینترنت برای رسانه است».

با نگاه به نمودار زیر می توانید ببینید که بانکداری و حوزه ی مالی به رهبری بلاک چین چگونه خواهند بود.

ترکیب فناوری بلاک چین و صنعت مالی؛ دو بال یک پرواز موفقیت آمیز
blockchain and finance

خب، سوالی که مطرح می شود این است که بلاک چین دقیقا چه کمکی به صنعت مالی می کند؟ اینجا سه حوزه ی خاص را مشخص کرده ایم و البته می دانیم که کاربرد بلاک چین در صنعت مالی وسیع تر از این سه حوزه است، اما تمرکز ما فعلا روی این سه حوزه خواهد بود:

 • پرداخت های برون مرزی سریع
 • KYC ارزان تر
 • تجارت مالی

پرداخت های برون مرزی سریع

یکی از بزرگ ترین مشکلاتی که در حال حاضر بخش بانکی با آن روبروست، پرداخت های برون مرزی است. به طور متوسط، انتقال پول داخلی بانک به بانک، بین ۲ تا ۵ روز کاری به طول می انجامد. این مشکل بزرگی مخصوصا برای جهان امروز است چرا که هم اکنون بسیاری از مردم دورکاری می کنند.

ترکیب فناوری بلاک چین و صنعت مالی؛ دو بال یک پرواز موفقیت آمیز
blockchain and finance

اگر تا کنون کار فریلنسی انجام داده باشید دیده اید که انتقال پول با سوییفت چقدر زمان بر است. استفاده از پی پال از آن هم بدتر است. اگر شرکت شما روز چهارشنبه حقوق ها را واریز کند، چون موسسات مالی آخر هفته تعطیل هستند احتمالا یک شنبه حقوق تان را دریافت خواهید کرد.

با بلاک چین، قرارداد ها به نفع کاربران بهینه شده و مقدار قابل توجهی در زمان و هزینه ی دو طرفِ قرارداد صرفه جویی می شود. بلاک چین نیاز به واسطه ها را به طور کامل از بین می برد زیرا تراکنش ها تقریبا بلافاصله انجام می شوند. با این وجود، عده ای در حال کار روی PoC هستند تا تراکنش ها از این هم سریع تر به سرانجام برسند.

بیشتر بخوانید: نگاهی به آموخته های اولین دهه ی تکنولوژی بلاک چین و رمز ارز ها

SAP با ATB Financial و ریپل برای راه اندازی اولین سیستم پرداخت بلاک چینی از آلبرتای کانادا به ReiseBank آلمان، مشارکت می کند. این بانک از پلتفرم ابری SAP HANA و نرم افزار SAP Payment Engine برای بهره گیری از شبکه بلاک چین ریپل استفاده می کند.

بدین ترتیب، تراکنش هزار دلاری که قبلا دو تا شش روز کاری برای پردازش زمان می برد، در حدود ۲۰ ثانیه انجام شد. PoS ارتقا یافته و می توان زمان تراکنش را به ۱۰ ثانیه کاهش داد. از دو تا شش روز کاری تا ۱۰ ثانیه؛ اختلاف اینجاست!

KYC ارزان تر

اجازه دهید نگاهی به پولی که بانک ها به خاطر قوانین KYC از دست می دهند، بیندازیم.

 • یک بانک به طور متوسط سالانه ۴۰ میلیون پوند برای KYC هزینه می کند. این رقم برای برخی بانک ها به ۳۰۰ میلیون پوند در سال می رسد.
 • JP Morgan گزارش داده که حدود ۱.۶ میلیارد پوند در بخش KYC هزینه می کند و ۱۳ هزار نفر را برای نظارت بر قوانین استخدام کرده است.
 • ۷۰٪ از ۷۲۲ کمپانی شرکت کننده در نظرسنجی رویترز گفته اند که زمان تحقیق و احراز هویت مشتری یا client on-boarding ممکن است تا دو ماه به طول بینجامد و ۱۰٪ گفته اند که این زمان از ۴ ماه هم فراتر می رود.
ترکیب فناوری بلاک چین و صنعت مالی؛ دو بال یک پرواز موفقیت آمیز
blockchain and finance/ Source

دو عامل اصلی عبارتند از:

 • سیاست های قانون گذاری که دائما تغییر می کنند.
 • روش های حقوقی سخت گیرانه که هنوز در برخی بانک ها دنبال می شود. برخی بانک ها هنوز از کاغذ در فرایند اداری استفاده می کنند.

بلاک چین چگونه می تواند تغییر ایجاد کند؟ خب، دو راه برای این کار وجود دارد.

اولا، مفهوم هویت خودمختاری وجود دارد. خودمختاری ایده ایست که در آن افراد به طور اخلاقی مالک بدن و زندگی خود هستند. هویت خودمختار اکنون بیش از هر زمان دیگری به خطر افتاده است، زیرا هر شرکت و نهادی به صورت آنلاین حضور دارد. داشتن هویت های ناشناس بسیار افزایش یافته است که احتمال تقلب آنلاین یا سوء مدیریت هویت را بالا می برد.

بیشتر بخوانید: آینده فناوری بلاک چین در صنعت بانک از دیدگاه Business Insider

با آپلود مدارک هویتی خود روی بلاک چین، به طور کامل کنترل آن در دست خودتان است. اما این چه کمکی به KYC می کند؟ فرض کنید یک حساب در یک بانک باز کرده اید؛ بانک به سادگی می تواند هویت شما را ارزیابی کند و دیگر نیازی به یک نهاد متمرکز ثالث نیست.

دوم، بانک می تواند عضوی از یک شبکه بلاک چین خصوصی و مجاز باشد. حال فرض کنی Alice فرم قوانین KYC را در بانک A پر می کند. بانک به سادگی این فرم را روی بلاک چین آپلود می کند. از آنجا که بلاک چین غیر متمرکز است، هر یک از اعضا می توانند اطلاعات را روی آن آپلود کنند و با دیگران به اشتراک بگذارند.

ترکیب فناوری بلاک چین و صنعت مالی؛ دو بال یک پرواز موفقیت آمیز
blockchain and finance/ Source

فرض کنید Alice می خواهد یک حساب بانکی در بانک B ایجاد کند. به جای اینکه کل فرایند از ابتدا طی شود، بانک B می تواند بلاک چین را بررسی کند و اطلاعات مورد نیازش را بردارد.

پروتکل بلاک چین KYC می تواند هم به عملکرد داخل بانک و هم به عملکرد بین بانکی کمک کند:

 • داخل بانک: KYC به وجود آمده توسط یک شعبه می تواند توسط دیگر شعب مورد استفاده قرار گیرد که منجر به خدمات دهی شفاف و آسان می شود.
 • بین بانکی: دیگر بانک ها نیز می توانند از KYC به وجود آمده توسط یک بانک استفاده نمایند.

براساس یک گزارش با همکاری Santander، تخمین زده می شود که فناوری بلاک چین می تواند تا ۲۰ میلیارد دلار در سال هزینه های زیر بنایی بانک ها را کاهش دهد.

تجارت مالی

Charley Cooper، مدیر اجرایی کنسرسیوم R3 معتقد است که تجارت مالی، بخشی است که توسط فناوری بلاک چین متحول می شود. او می گوید:

«تجارت مالی یک چشم انداز شفاف برای فناوری بلاک چین است. استفاده از ماشین های فکس و نیاز به تمبر های فیزیکی روی کاغذ بسیار قدیمی شده است».

در حال حاضر، چندین بخش در تجارت مالی دخیل هستند که متاسفانه فرایند ها را بسیار کند می کنند. آنها نمی توانند به هم اعتماد کنند و تنها چیزی که آنها را به جلو می راند واسطه هایی مانند بانک و اتاق های پایاپای هستند.

بیشتر بخوانید: آیا بلاکچین ما را از دست رمزهای عبور خلاص می کند؟

بلاک چین می تواند با قرارداد های هوشمند روی این حوزه اثر بگذارد. قرارداد های هوشمند قرارداد هایی هستند که توسط یک کد خاص مرحله به مرحله اجرا می شوند. قرارداد های هوشمند، بر بستر اتریوم هستند و اگر کسانی بخواهند کاری روی بلاک چین اتریوم انجام دهند، باید از قرارداد هوشمند استفاده کنند.

ترکیب فناوری بلاک چین و صنعت مالی؛ دو بال یک پرواز موفقیت آمیز
blockchain and finance

قرارداد های هوشمند یک سری ابزار هستند که از زبان برنامه نویسی Solidity که بر منطق IFTTT (IF-THIS-THEN-THAT) استوار  است، استفاده می کنند. برای مثال، اگر اولین مجموعه از توابع اجرا شود آن گاه به مرحله ی بعدی می رویم و این روند تا پایان قرارداد ادامه دارد.

قرارداد های هوشمند به صورت خودکار اجرا می شوند و پول و کالا منتقل می کنند، بنابراین نیازی نیست که بانک ها اسنادی مانند اعتبارنامه ارائه دهند که باعث می شود تمام واسطه ها و کارمزد آنها قطع شود. همچنین، اکوسیستمی می سازد که در آن نیازی به اعتماد طرفین به یکدیگر نیست.

یک پلتفرم تجارت جهانی به نام Batavia توسط IBM و با کنسرسیوم پنج بانک UBS، Bank of Montreal (BMO)، CaixaBank، Commerzbank و Erste Group ایجاد شده است. این کنسرسیوم برای حمایت از ایجاد شبکه ی بین المللی Batavia، به عنوان یک اکوسیستم باز و قابل دسترس برای سازمان های بزرگ و کوچک سراسر دنیا، ایجاد شده است.

بیشتر بخوانید: دستاوردهای اقتصادی فین-تک اسلامی در آسیا، بزرگ تر از تصور اولیه

موانع پیشِ رو

موانع بسیاری برای پذیرش بلاک چین توسط موسسه های مالی وجود دارد.

 • اولا، آنها با مسئله مقیاس پذیری مشکل دارند. موسسات مالی نیاز دارند میلیون ها تراکنش در ثانیه انجام دهند و معماری بلاک چین های فعلی برای چنین تقاضایی آماده نیست.
 • فناوری بلاک چین به رمزنگاری کلید عمومی وابسته است و هر کسی با داشتن کلید خصوصی بانک ها می تواند رمز را باز کند یا ممکن است صاحب کلید آن را گم کند. همه اینها باعث می شوند مالکیت دارایی های ثبت شده روی بلاک چین تغییر کند.
 • هنوز بلاک چین نیاز به ارائه ی قابلیت های بیشتری دارد تا به طور گسترده میان موسسات مالی مورد استفاده قرار گیرد.

نتیجه گیری

به نظر می رسد فناوری بلاک چین و بخش مالی برای یکدیگر ساخته شده اند. با اینکه موانعی بر سر راه وجود دارد، واقعیت این است که ورود بلاک چین به این فضا بسیار هیجان انگیز خواهد بود. با توجه به آنچه گفته شد، به نظر می رسد فناوری بلاک چین به طور جدی صنعت مالی را متحول می کند.

توجه!
مطالب صرفا برای اهداف خبری و آموزشی ارائه می شوند و نباید به عنوان مشاوره ی تجاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش مورد استفاده قرار گیرند.

Source
https://coiniran.com/?p=27158
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x