آموزش ترید، سرمایه‌گذاری و تحلیل بازار

نصف شدن پاداش بلوک بیت کوین و اتریوم موجب رشد قیمت ها در بازار می شود

انتظار می رود که نصف شدن پاداش بلوک بیت کوین، لایت کوین و اتریوم بتواند در میان مدت باعث شود قیمت این سه ارز دیجیتال به شدت بهبود پیدا کند.

در ۷۲ ساعت اخیر، ارزش بازار ارزهای رمزپایه با افزایش ۳ میلیارد دلاری به ۱۱۴ میلیارد دلار رسید و بهای دو رمز ارز پیشرو یعنی بیت کوین و اتریوم نیز کمی بهبود یافت.

به گزارش کوین ایران و به نقل از سی سی ان، از ۲۹ ژانویه، قیمت های بیت کوین و اتریوم شاهد افزایشی ۳ درصدی بود و هم اکنون قیمت این رمز ارز ها در یک بازه قیمتی محدود در حال نوسان است.

بیشتر بخوانید: تحلیل بنیادی و تکنیکال بیت کوین (BTC)، XRP (ریپل) و اتریوم (ETH)

معامله گری با نام مستعار Moon Overlord ادعا کرده که با توجه به سبقه تاریخی عملکرد رمز ارز های بزرگ، انتظار می رود که نصف شدن پاداش بلوک بیت کوین، لایت کوین و اتریوم بتواند در میان مدت باعث شود قیمت این سه ارز دیجیتال به شدت بهبود پیدا کند.

چرا نصف شدن یا همان halving می تواند بر قیمت بیت کوین تاثیر بگذارد؟

با توجه به ثابت بودن تعداد بیت کوین های قابل استخراج، تنها ۱ درصد از افراد می توانند تا ابد بیش از ۰.۲۸ بیت کوین را در اختیار داشته باشند.

نصف شدن پاداش بلوک بیت کوین و اتریوم موجب رشد قیمت ها در بازار می شود
Block Reward Halving Will Create Bullish Momentum/ Source

استیو لی، یکی از مدیران ارشد پیشین گوگل می گوید:

اگر ۰.۲۸ واحد بیت کوین خریداری کنید و آن را نگه دارید، می توانید مطمئن باشید که هیچ گاه بیش از ۱ درصد از جمعیت جهان نمی تواند تا همیشه بیشتر از شما بیت کوین داشته باشد. اگر همین امروز با صرف ۱۸۳۰ دلار، ۰.۲۸ واحد بیت کوین خریداری کنید می توانید در آینده جزو یک درصدی های دنیای بیت کوین باشید.

با نزدیک شدن تعداد بیت کوین های عرضه شده به ۲۱ میلیون واحد، پاداش بلوک ارائه شده به ماینرهایی که به کار تایید تراکنش ها مشغولند، کمتر می شود و در نتیجه روند تولید بیت کوین های جدید به تدریج آهسته تر می شود.

بسیاری از تحلیل گران بر این باورند که اثر نصف شدن میزان پاداش هم اکنون هم در قیمت بیت کوین لحاظ شده؛ چرا که از سال ها پیش سرمایه گذاران از وقوع این اتفاق باخبر بوده اند.

اما با این حال یکی از معامله گران رمز ارز ها می گوید نصف شدن پاداش بلوک بیت کوین و لایت کوین و کاهش پاداش بلوک اتریوم به ۳۳ درصد، می تواند موجب ایجاد یک تکانه صعودی در بازار رمز ارز ها شود.

این معامله گر در ادامه افزوده است:

لایت کوین در اوت سال میلادی جاری پاداشش را نصف می کند. اتریوم هم در فوریه‌ ی پیش رو پاداش بلوک خود را ۳۳ درصد کاهش می دهد و تا نصف شدن پاداش بلوک بیت کوین هم، کمی بیش از یک سال زمان باقیست. از این رو من معتقدم که کاهش و نصف شدن پاداش ها می تواند تکان شدیدی به بازار رمز ارز ها بدهد و فکر می کنم اکنون وقت ذخیره ی آنهاست.

این معامله گر پیش تر گفته بود که به طور تاریخی قیمت بیت کوین، ۱۲ ماه پیش از وقوع نصف شدن پاداش، روندی افزایشی را طی کرده است.

انتظار می رود ماه مه سال ۲۰۲۰ میلادی، تاریخ بعدی وقوع نصف شدن پاداش بیت کوین باشد که باعث کاهش سرعت تولید بیت کوین های جدید توسط استخراج گران خواهد شد.

نصف شدن پاداش بلوک می تواند تعداد بیت کوین های در گردش را کاهش داد و اگر تقاضا برای این رمز ارز ثابت بماند یا آنکه بیشتر شود، می توان دست کم روی کاغذ انتظار داشت که قیمت ها هم افزایش پیدا کند.

بیشتر بخوانید: توسعه دهندگان اتریوم تغییر در الگوریتم استخراج را به دلیل ممیزی کد به تعویق انداختند

Kim Grauer اقتصاددان ارشد موسسه Chainalysis در نوامبر ۲۰۱۷ گفته بود اینکه فکر کنیم کاهش عرضه بیت کوین از قبل، اثرش را بر بهای این رمز ارز می گذارد، الزما درست نیست و به تجزیه و تحلیل نیاز دارد.

وی می گوید:

این یک مسئله واقعا پیچیده است. از یک طرف، محاسبه مستقیم ارزش بازار بیت کوین، سکه های مفقود شده یا از دست رفته را در حساب و کتاب نمی گنجاند. از طرفی دیگر با فرض گنجاندن این سکه ها در محاسبات، ارزش بازار به دست آمده می تواند پای مدل های اقتصادی را به این مسئله باز کند که هزینه کرد سکه ها را هم تحت تاثیر قرار دهند.

به طور کلی، آن دسته از سرمایه گذارانی که نگاهی بلندمدت به سرمایه گذاری در حوزه رمز ارز ها دارند، به نصف شدن پاداش بلوک به عنوان یک کاتالیزور مثبت نگاه می کنند که می تواند موجب بازیابی یا حتی افزایش شدید قیمت ها شود.

عملکرد بازار تا زمان وقوع نصف شدن چگونه خواهد بود؟

اگر آن گونه که شماری از معامله گران پیش بینی کرده اند، مقارن با ماه مه سال میلادی جاری، ردپای نصف شدن شروع به نمایش خود در بهای بیت کوین کند، این بازه زمانی با پیش بینی تحلیل گرانی همچون ویلی وو که گفته بودند در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ شاهد بازیابی بازار خواهیم بود، همخوانی پیدا خواهد کرد.

نصف شدن پاداش بلوک بیت کوین و اتریوم موجب رشد قیمت ها در بازار می شود
Block Reward Halving Will Create Bullish Momentum/ Source

طی سه ماه اخیر، به جز استثنائاتی نظیر بایننس کوین و ترون (TRON) سایر دارایی های رمزینه و توکن های دارای ارزش بازار پایین، تنها به میزان اندکی، خلاف روند قیمتی بیت کوین و دلار رفتار کرده اند.

اما اگر بیت کوین نتواند تکانه خود را در محدوده قیمتی بالای ۳ هزار دلار حفظ کند، می تواند در برابر سقوط به زیر محدوده ی قیمتی ۳ هزار دلار آسیب پذیر باشد.

بیشتر بخوانید: تردید های بانک آمریکایی JP Morgan در رابطه با آینده بیت کوین

بیت کوین پس از رسیدن به پایین ترین قیمت خود در یک سال اخیر و افت تا ۳۱۲۲ دلار، توانسته با موفقیت از سطح حمایتی ۳ هزار دلار دفاع کند.

در میان مدت، برای ممانعت از افت بیشتر به زیر سطوح کلیدی، دارایی های رمزینه باید در بازه های قیمتی محدود، خود را تثبیت کنند.

توجه!
مطالب صرفا برای اهداف خبری و آموزشی ارائه می شوند و نباید به عنوان مشاوره ی تجاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش مورد استفاده قرار گیرند.

Source & Image
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا