ایستگاه خبر

خروج ۳۳۷M$ از BitMEX پس از اتهامات CFTC

به گزارش Coindesk،‌ جریان خروج بیتکوین از صرافی مشتقات رمزارز، BitMEX، با مجرم شناخته شدن مدیران این بستر معاملاتی شدت گرفته است. کمیسیون بورس آتی کالا آمریکا و دادگاه منطقه‌ای نیویورک هر دو BitMEX را به خاطر معاملات غیررسمی و ثبت‌نشده و عدم رعایت مقررات ضد پولشویی مجرم شناخته شد.

از دیروز بیش از ۳۲ هزار بیتکوین به ارزش ۳۳۷ میلیون دلار از این صرافی برداشت شده است. بر طبق داده‌های Glassnode، این مبلغ ۱۹ درصد از کل وجوه BitMEX به حساب می‌آید. البته انتظار می‌رود این جریان خروج پس از ساعت ۱۳ به وقت گرینویچ که زمان برداشت روزانه این صرافی است بسیار بیشتر شود. در این ساعت تمامی درخواست‌های برداشت وجه از روز قبل، مرتب و اماده می‌شوند.

به علاوه بر اساس داده‌های Skew، موقعیت‌‌های باز در قرارداد‌های آتی بدون سررسید بیتکوین نیز ۲۲ درصد کاهش یافته‌اند و از مجموع ۵۹۲ میلیون دلار به ۴۶۲ میلیون دلار رسیده‌اند.

ثبات نقدینگی نشان‌دهنده کم اهمیت بودن این اقدام برای سرمایه‌گذاران

به هر حال، نقدینگی که با شکاف قیمت خرید و فروش سنجیده می‌شود، در این صرافی تقریبا با ثبات بوده و همچنان معاملات با مقیاس بالا با یک هزینه کم انجام می‌شود. میانگین متوسط روزانه شکاف قیمت سفارشات خرید و فروش برای قراردا‌دهای بدون سررسید بیتکوین برای مبلغ ۱۰ میلیون دلار پیشنهاد در روز، در نرخ ۰.۳۴٪، نزدیک به انتهای پایین دامنه در سه هفته گذشته بدون تغییر باقی مانده است.

حالا این حجم وسیع خروج بیتکوین منجر به افزایش نقدینگی در صرافی‌ها و پروتوکل‌های دیگر می‌شود. کل ورودی به صرافی‌ها در هفته گذشته حدود ۶۵ هزار بیتکوین بوده که اکنون به دلیل برداشت بیتکوین از این صرافی، ۲۵ درصد دیگر به این نقدینگی افزوده می‌شود. بیش از ۶۵ درصد از این جریان خروجی به صرافی‌های دیگر منتقل شده و مابقی در کیف‌پول‌های بدون میزبان نگهداری می‌شوند.

این ثبات نقدینگی در صرافی BitMEX و صرافی‌های دیگر، نشان‌دهنده‌ی عدم وجود وحشت جدی میان سرمایه‌گذاران از اقدامات قضایی CFTC است. به نظر می‌رسد که اهمیت کلی این موضوع در اکوسیستم به اندازه‌ی سال‌های گذشته نیست.

اثرات بر صنعت مالی غیرمتمرکز

شاید در نگاه اول این خبر برای دیفای کمی نگران‌کننده باشد. یک سیستم مالی با دسترسی آزاد که در آن خبری از رویه‌‌های احراز هویت رایج و مقررات ضد پولشویی نیست. اما وجه تمایز در این جا قابل اجرا بودن است. برای اکثر پروتوکل‌‌های مالی غیرمتمرکز، غیرمتمرکز بودن تا جایی که هیچ موجودیت و یا گروهی از افراد به تنهایی مسئول اداره برنامه مالی مورد نظر نباشند. در عوض هدف آن‌ها توزیع قدرت میان کاربران است.

وجه تمایز دیگر نیز این است که این پروتوکل‌ها بدون حضانت هستند، یعنی به هیچ عنوان به وجوه کاربر دست نمی‌برند. همچنین اغلب توکن‌‌های حکم‌رانی به شیوه‌ای عمل می‌کنند که صاحبان یک صرافی متمرکز آن طور یک بستر معاملاتی را اداره نمی‌کنند.

یک دلیل دیگر برای ورود قانون‌گذاران به صرافی‌های متمرکز این است که آن‌ها در بازار دست‌کاری می‌کنند و معاملات نهانی را انجام می‌دهند. این مسئله نیز در مالی غیرمتمرکز و صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) جایی برای بحث ندارد.

مشکل زمانی بروز می‌کند که این اهداف به صورت کامل محقق نمی‌شوند. یکی از آثار بالقوه این اقدام CFTC، اعمال نیرو به مالی مبتنی بر بلاکچین برای حرکت به سوی عدم تمرکز مطلق و کمینه کردن ریسک مقررات است.

https://coiniran.com/?p=41369
دکمه بازگشت به بالا