ایستگاه خبر

اکنون زمان بیت‌کوین است،‌ آن را از دست ندهید

به عقیده‌ی برخی، بیت‌کوین اولین امتحان بزرگ خود را می‌گذراند، آیا می‌تواند در زمان یک سقوط بازار در نقش ذخیره‌ی ارزش عمل کند؟

قیمت بیت‌کوین به خاطر بحران‌های ناشی از ویروس کورونا به شدت سقوط کرد و نزدیک به نیمی از ارزش خود را همزمان با افت‌های تاریخی بازار‌های سنتی از دست داد. اما این برای بیت‌کوین یک نقطه‌ی سرنوشت‌ساز نیست. موفقیت بیت‌کوین با قیمت آن قضاوت نمی‌شود، بلکه با کمیابی دیجیتال آن در دوره‌ی پول‌های هلی‌کوپتری، تسهیل کمی و نرخ‌ بهره پایین بی‌سابقه سنجیده می‌شود. به تازگی بانک مرکزی ایلات متحده، نرخ‌های بهره را تا نزدیکی صفر کاهش داد. این به دنبال چندین اقدام مشابه توسط دولت‌ها و بانک‌های مرکزی برای بازگرداند اطمینان به بازار‌ها بود. این اقدام ناگهانی، شکست خورد چرا که داو جونز از زمان سقوط بازار «دوشنبه‌ی سیاه» در ۱۹۸۷ به بعد بدترین روز خود را گذراند.

امروز وزیر خزانه‌داری آمریکا گفته است که چک‌هایی را برای میلیون‌ها آمریکایی برای جبران اثرات اقتصادی بیماری همه‌گیر کورونا می‌نویسد. یک محرک اقتصادی غیرمعمول که به تازگی مورد‌علاقه‌ی اقتصاددانان چپ‌گرا قرار گرفته، اما زمانی به عنوان پول هلی‌کوپتری شناخته می‌شد؛ پول نقد چاپ‌شده به تازگی، که گویا از آسمان وارد جیب مردم می‌شود.

مونچین، وزیر خزانه‌داری، در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید گفت:

“در حال ارسال سریع چک‌ها به مردم کشور هستیم. مردم، الان به پول نقد نیاز دارند. منظور من از الان، ظرف دو هفته‌ی است.”

اسپانیا نیز ظاهرا از سیاست پول‌های هلی‌کوپتری استفاده کرده است. چیزی که می‌تواند لطمه‌های شدیدی به اقتصاد‌های متعامل منطقه‌ی یورور وارد سازد. بسیاری از اقتصاددانان این سیاست را نمی‌پسندند. به عقیده‌ی آن‌ها این پول‌ها به سختی از سیستم خارج می‌شوند و می‌توانند باعث بروز یک تورم بلند‌مدت شوند. در حالی که به خاطر اثرات طولانی بحران مالی ۲۰۰۸ بسیاری از ابزار‌های سیاستی ملایم‌تر، مشغول هستند، دولت‌ها و بانک‌های مرکزی مجبور می‌شوند چنین اقدامات رادیکال را در نظر بگیرند. در همین‌ حال بسیاری از ناظران بازار نگران هستند که این فروش گسترده همراه با تزریق پول‌های هلی‌کوپتری موجب مازاد پول نقد گسترده شود.

ماتی گرین اسپن،‌ بنیان‌گذار شرکت مشاوره‌ی مالی کوانتوم اکونومیکس گفت:

“در حال حاضر شاهد حرکت غیرمنتظره‌ی بازار به سمت پول نقد هستیم. همه در حال نقد کردن آن‌چه که می‌توانند هستند. وقتی که همه‌چیز آرام شود، می‌بینیم که در پایان بحران کورونا چه خواهد شد، مردم بیش‌از‌حد به پول‌های بی‌پشتوانه تکیه می‌زنند.”

مدیر ارشد شرکت سرمایه‌گذاری بلاک‌چینی KR1 گفت:

“بیت‌کوین برای این روز‌ها ساخته شده است. بیت‌کوین، اتریوم و دیگر رمز‌ارز‌ها نیازی به تسهیل کمی ندارند. آن‌ها فقط به چندین سرور برای انجام، تأیید و ثبت تراکنش‌ها نیاز دارند.”

قیمت بیت‌کوین هر چه شود، نمی‌تواند به صورت تصنعی توسط دولت‌ و بانک مرکزی تقویت شود. رمز‌ارز‌ها تنها با افزایش تقاضا تقویت می‌شوند. نمی‌توان بیت‌کوین بیش‌تری کپی یا چاپ کرد. بیت‌کوین صرف‌نظر از نوسانات شدید قیمتی، خود یک ثبات و استحکام در دوران ناپایداری است.

https://coiniran.com/?p=37655
دکمه بازگشت به بالا