ایستگاه خبر

تیم دراپر، سرمایه گذار سرشناس: انقلاب بیت کوین در شرف وقوع است

تیم دراپر، سرمایه گذار سرشناس به مناسبت ده سالگی بیت کوین مقاله ای نوشته و با اظهار خوش بینی نسبت به آینده گفته انقلاب بیت کوین در راه است.

Tim Draper، از اعضای موسس Draper Associates و مدیر دانشگاه Draper است. وی به مناسبت دهمین سالگرد معرفی بیت کوین به جهان با بیان اینکه زنگ آغاز انقلاب بیت کوین نواخته شده، مقاله ای در وب سایت کوین دسک نوشته که در ادامه می توانید برگردان آن را به فارسی مطالعه کنید.

کوین ایران– بیت کوین در حالی ده ساله شده که من از مدت ها قبل تر از آن، جای خالی یک ارز دیجیتال را حس می‌کردم. داستان آشنایی و همراهی من با این پدیده شگرف داستانی پرفراز و نشیب است و امروز پس از چشیدن سردی و گرمی این مسیر طولانی، بیش از همیشه به آینده بیت کوین امیدوارم و صدای پای انقلابی را که در جهان به پا خواهد کرد، بلندتر از قبل می شنوم.

۱۵ سال پیش در سال ۲۰۰۴، از یک صنعتگر سرشناس و ثروتمند کره ای شنیدم که مردم در بازی های ویدئویی دارند از پول واقعی برای خرید مواردی مانند اسلحه استفاده می کنند. نام آن بازی Lineage بود و حسابی در سئول گرد و خاک به پا کرده بود.

آن وقت ها به فکرم رسید که کالا های مجازی، قابلیت های زیادی دارند برای اینکه به یک تجارت پرسود تبدیل شوند.

بعدها در سال ۲۰۱۱ Joel Yarmon برای اولین بار من را با بیت کوین آشنا کرد. به واسطه او با Peter Vincennes و شرکتش یعنی Coinlab آشنا شدم که نقطه آغاز علاقه من به بیت کوین بود. بیت کوین یک ارز جدید بود که می توانستیم از آن برای پس انداز (ذخیره ارزش) یا پرداخت بهای هر چیزی استفاده کنیم و محدود به بازی های ویدئویی نبود.

به سرعت با اصول پایه ای بیت کوین از جمله استخراج گر ها، کیف پول ها و از این دست مفاهیم آشنا شدم. کاهش تعداد بیت کوین های قابل استخراج با گذشت زمان به این معنا بود که قیمت آن در آینده افزایش خواهد یافت. در واقع با فراگیر شدن هر چه بیشتر این رمز ارز، دور از انتظار نبود که بهای آن بیشتر شود.

تیم دراپر، سرمایه گذار سرشناس: انقلاب بیت کوین در شرف وقوع است
Bitcoins revolution is only just beginning

شرکت Coinlab توانست به سرعت تبدیل به یک شرکت نوآور در زمینه بیت کوین شود. ما در آن زمان دست به یک سرمایه گذاری خرد در این شرکت زدیم. پسرم آدام هم شتاب دهنده ای به نام Boost VC با تمرکز بر بیت کوین و بلاک چین راه اندازی کرد. او اولین سرمایه گذار صرافی کوین بیس بود.

حوالی همان ایام بود که من از پیتر، مدیر Coinlab درخواست کردم که برایم به اندازه ۲۵۰ هزار دلار بیت کوین خریداری کند. او در آن زمان که قیمت بیت کوین چیزی در حدود ۶ دلار بود، برایم تعداد زیادی بیت کوین خریداری کرد و آن ها را به حسابم در صرافی Mt. Gox (بزرگترین صرافی بیت کوین در آن هنگام) واریز کرد. علاوه بر این، پیتر قرار بود یک تراشه استخراج پرسرعت از Butterfly Labs برایم خریداری کند تا بتوانیم بیت کوین های ارزان تری به دست آوریم. متاسفانه در ادامه اتفاقات ناگواری رخ داد و هیچ یک از این دو سرمایه گذاری به نتیجه نرسید.

بیشتر بخوانید: باز شدن پرونده MtGox – بخش اول – ارتباط آن با صرافی BTC-e

اول از همه، تراشه های ویژه استخراج Butterfly Labs به موقع به دستمان نرسید. این آزمایشگاه به جای اینکه تراشه ها را به پیتر تحویل دهد، از آن ها برای استخراج بیت کوین برای خودش استفاده کرده بود. وقتی هم که تراشه ها به دست پیتر رسید، سختی استخراج به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافته بود. در همین گیر و دار مصیبت دیگری بر سرم نازل شد و بیت کوین هایی که در صرافی Mt. Gox نگه داشته بودم، به باد فنا رفت.

تجدید قوای بیت کوین

اما اتفاق مهمی که با فروپاشیدن صرافی Mt. Gox رخ داد این بود که قیمت بیت کوین تنها ۲۰ درصد افت کرد؛ در حالی که اوضاع می توانست خراب تر از این حرف ها شود. با این حال این ارز رمزپایه توانست از این فاجعه جان سالم به در ببرد و داد و ستد آن در دیگر صرافی ها ادامه یافت و این به شدت من را متحیر کرده بود.

من متوجه شدم که تقاضا برای این ارز دیجیتالی آن قدر زیاد است که حتی دستبرد بی سابقه به صرافی Mt. Gox هم نتوانسته خللی در مسیر بیت کوین به سوی درانداختن روشی نو برای معامله، ذخیره و انتقال پول ایجاد کند. مقارن با بحران مالی فراگیر سال ۲۰۰۸ اعتماد مردم به ارز های رایج و دولتی به شدت خدشه دار شده بود. در این ایام بود که سراغ شماری از شرکت های شتاب دهنده Boost VC رفتم و فهمیدم که استفاده از بیت کوین روز به روز رونق بیشتری می گیرد و شستم خبردار شد که فرصت اقتصادی عظیمی دارد شکل می گیرد.

در آن موقع اتفاق دیگری رخ داد که باعث شد فرصت دیگری در وادی بیت کوین نصیبم شود. یکی از نهاد های انتظامی فدرالی ایالات متحده به نام U.S. Marshall’s office بیت کوین های تحت تملک فروشگاه آنلاین Silk Road را که مواد مخدر به مردم می فروخت، توقیف و مصادره کرد و آن ها را که به ۳۰۰ هزار واحد می رسید، به مزایده گذاشت. اینجا بود که فرصت را مغتنم دانستم تا بیت کوین هایی را که پیش تر در صرافی Mt. Gox از کف داده بودم، باز پس بگیرم.

تیم دراپر، سرمایه گذار سرشناس: انقلاب بیت کوین در شرف وقوع است
Bitcoins revolution is only just beginning/Source

آن موقع، قیمت هر بیت کوین ۶۱۸ دلار بود. در آخرین لحظاتِ ارائه پیشنهاد‌ هایی برای مزایده، تصمیم گرفتم که قیمتی بالاتر از قیمت بازار پیشنهاد بدهم و در نهایت با قیمت ۶۳۲ دلار برای هر بیت کوین، توانستم تمامی بیت کوین های به حراج گذاشته شده را تصاحب کنم.

پس از حراجی با آنکه با سرخوردگیِ اجتناب ناپذیرِ ناشی از پرداخت قیمتی بالاتر از تمامی پیشنهادات دیگر دست به گریبان بودم، به این فکر کردم که چگونه می توانم با عبرت از گذشته، استفاده مثبت و سازنده ای از این بیت کوین ها بکنم. در نهایت تصمیم گرفتم که این بیت کوین ها را وارد بازار کشور های در حال توسعه و اقتصاد های نوظهور بکنم؛ چرا که شهروندان این کشور ها اعتماد چندانی به پول ملی خود نداشتند.

بسیاری از مردم در این کشور ها میانه خوبی با بانک ها ندارند. بانک ها برای کسانی که پولشان کم بود و  این پول برای انجام کاغذبازی ها و طی تشریفات اداری معمول کافی نبود، سودی در پی نداشت. قوانین و مقررات نظارتی هم که برای محافظت از دارندگان حساب های خرد وضع شد، آن ها را بیش از پیش از مشارکت در اقتصاد باز می داشت و در عین حال تضمین می کرد که این افراد همچنان قدشان کوتاه بماند. در نتیجه میلیاردها دلار پول بی زبان خارج از نظام بانکی ذخیره و داد و ستد می شد.

در ادامه Avish Bhama یکی از کارآفرینان Boost با شرکتی به اسم Mirror به کمکم آمد تا با هم برنامه جدیدی را برای گسترش دامنه ارز های دیجیتال به اقتصاد های نوظهور پی ریزی کنیم. ایده از این قرار بود تا به مردم کشور های در حال توسعه این امکان را بدهیم تا با استفاده از بیت کوین بتوانند در هر چیزی سرمایه گذاری کنند.

شرکت Mirror بعدها مدل کسب و کار خود را تغییر دارد؛ ‌اما شرکت هایی که من دستشان را گرفتم (از جمله BitPesa در آفریقا، Bitpagos در آمریکای لاتین و CoinHako در آسیای جنوب شرقی) دارند ایده خود را در اقتصاد های نوظهور پیاده می کنند.

پتانسیل عظیم بیت کوین

هنوز هم قابلیت های نهفته در بیت کوین و بلاک چین، من را به وجد می آورند. بیت کوین ارزی است که همه جا، بدون اصطکاک و دخالت دولت ها به عنوان راهکاری برای ذخیره ارزش مورد پذیرش قرار گرفته و دیگر نیازی به متوسل شدن به دامان یک خزانه دار که گاوصندوق هایی مملو از طلا و فلزات گران بها را نگه داری می کنند، نیست. این ارز بی دردسر را می توان به سادگی هر چه تمام تر بر اساس یک قرارداد، آن هم بدون نیاز به گردن نهادن به مقررات دست و پاگیر نهاد های بالادستی داد و ستد کرد.

در عین حال، این ارز کاربرد های بسیاری نیز دارد.

بیشتر بخوانید: هشت کاربرد شگفت انگیز بلاکچین

یک کیف پول بیت کوینی می تواند به عنوان یک بیعانه یا سپرده برای طی مراحل عقد یک قرارداد به کار گرفته شود. همچنین می توان از آن برای بازتوزیع یک دارایی یا توزیع پرداخت ها یا سود سهام استفاده کرد. بلاک چین ها می توانند پول، داده، موجودی انبار، قراردادها و دیگر موارد را ره گیری کنند و قرارداد های هوشمند را هم می شود به گونه ای طراحی کرد که رخداد های احتمالی را پیش بینی کنند و سپس به طور خودکار، منابع مالی لازم را به آنها تخصیص دهند. همچنین شرکت ها می توانند از بلاک چین برای واریز حقوق و دستمزد کارکنان یا پرداخت سود سهام به طور خودکار و با دقتی مثال زدنی استفاده کنند.

تیم دراپر، سرمایه گذار سرشناس: انقلاب بیت کوین در شرف وقوع است
Bitcoins revolution is only just beginning/ Source

بلاک چین می تواند نقل و انتقال دارایی ها را تسهیل کند و در نهایت انجام تراکنش های خرد را بدون نیاز به کارت های اعتباری و نقدی، امکان پذیر سازد. شرکت های بیمه هم می توانند از آن برای مدیریت دعاوی و خودکارسازی حساب های بیمه ای استفاده کنند. کار نقل و انتقال ودیعه ها و اسناد مالکیت املاک و مستغلات هم می تواند به کمک بلاک چین به سادگی هر چه تمام تر میان خریدار و فروشنده انجام شود. علاوه بر این می توان از بلاک چین برای صحت سنجی و تایید اصالت داروها و مواد غذایی استفاده کرد.

و دست آخر تمامی دولت ها از جمله دولت ایالات متحده می توانند امنیت اجتماعی، رفاه، بیمه همگانی، پرداخت مستمری های از کار افتادگی و تمامی فرآیند های صحت سنجی داده های این امور را با شهروندان و کسب و کارها به مدد بیت کوین و بلاک چین انجام دهند؛ دو پدیده ای که نمی توان فساد ناپذیری، امنیت و عدالت شان را انکار کرد.

تغییر بزرگ در راه است

اکثر صنایع برای آنکه بتوانند پذیرای این تغییرات جدید باشند، باید دست به تحولاتی بنیادین بزنند. مردم هم باید بدانند که بانک هایی که قرن ها نقش طرف سوم مورد اعتماد طرفین معامله را بازی می کردند، دیگر جایی در دورنمای اقتصاد ندارند و رایانه های بلاک چینی جای شان را می گیرند و بانکداری از آنچه کارمندان بانک در ساختمان های خشتی و سیمانی انجام می دهند، ساده تر، امن تر و بی دردسر تر خواهد شد.

جالب توجه آنکه کشور هایی که خود را در کوران رقابت با دیگر کشور های پیشرو می بینند، در تلاشند تا در اقتصاد بیت کوین سهیم شوند. هوشمند ترین ها هم کشور هایی هستند که نه تنها به رونق بیت کوین کمک می کنند، بلکه سعی می کنند با نظارت حداقلی میزبان سیل سرمایه، شرکت های نوپا و خلاقیتی شوند که در این حوزه فوران کرده است.

خردورزی ایالات متحده در آزاد گذاشتن اینترنت به نفعش تمام شود؛ چرا که کارآفرینان توانستند کسب و کار های عظیمی را حول این فناوری نو شکل بدهند و اقتصاد را شکوفا کنند.

شباهت های بسیاری میان بیت کوین و اینترنت در روز های آغازین پیدایش آن در سال ۱۹۹۴ وجود دارد. در آن سال ها جز هکرها و خوره های این کار، کس دیگری اینترنت را دنبال نمی کرد. خاطرم هست اولین باری که از اینترنت استفاده کردم، تنها کاری که می شد با آن کرد این بود که الماس بخرم یا آنکه سعی کنم به سامانه فرماندهی دفاع هوافضای آمریکای شمالی نفوذ کنم. اینترنت آن موقع موارد کاربرد بسیار محدودی داشت و چندین سال طول کشید تا بتواند جایش را در دل مردم باز و صنایع را دستخوش تحولی عظیم کند.

چشم انداز دراز مدت بیت کوین، ایجاد آزادیِ اقتصادی در جهان است و من بر این باورم که جامعه کاربری بلاک چین در نهایت با دستیابی به خودتنظیمی، نیاز به هرگونه دخالت دولتی را از بین خواهد برد.

من با تمام وجود و بیش از همیشه معتقدم که انقلاب بیت کوینی در راه است.

توجه!

مطالب صرفا برای اهداف خبری و آموزشی ارائه می شوند و نباید به عنوان مشاوره ی تجاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش مورد استفاده قرار گیرند.

Source & Image
https://coiniran.com/?p=27270
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x