ایستگاه خبر

مشکلات احتمالی یک قانون لحظه آخری

کابینه‌ی بایدن به زودی باید داستانی مربوط به تصویب احتمالی قانونی علیه رمزارزها را تمام کند که هنوز شروع هم نشده است.

این قانون حتی پیش از تصویب رسمی نیز اتفاقات زیادی را رقم زده است.

این داستان درباره قانونی لحظه آخری است که توسط کابینه‌ی ترامپ در روزهای آخر ریاست جمهوری او تصویب شده است. این قانون به صراحت بیان می‌کند که برای جلوگیری از فسادهای مالی گسترده، پولشویی و دیگر جرایم مالی باید آدرس‌ تمامی کیف‌ پول‌های رمزارز و تراکنشات آن‌ها قابل رهگیری و قابل شناسایی بوده و هویت دارندگان نیز مشخص شود.

اگر این قانون تصویب شود طبق گفته‌ی برخی تحلیل‌گران می‌تواند باعث ریزش شدید قیمت رمزارزها شود.

اما گروه‌های مختلف فعال در زمینه‌ی رمزارز و ادارات و شرکت‌های بزرگی که به تازگی سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی در رمزارزها انجام داده‌اند، با تمام قدرت به مخالفت با این قانون پرداخته‌اند.

از این شرکت‌ها می‌توان به غول‌هایی مانند Fidelity و Union Square Ventures اشاره کرد. همچنین افراد مشهور در زمینه‌ی رمزارزها نیز در مخالفت با این قانون حضور دارند. افرادی مانند دوقلوهای Winklevoss. حتی شرکتی مانند Coinbase نیز مخالفت علنی خود را نسبت به این موضوع ابراز کرده است.

ترامپ بعد از شکست در انتخابات، وزارت دارایی و شبکه مبارزه با جرایم مالی FinCEN را مجبور به تصویب این قانون کرد. این حرکت هزاران بازخورد منفی را به بار آورد و حتی برخی گروه‌های فعال در حوزه‌ی رمزارز نیز او را تهدید به شکایت نسبت به وضع این قانون کردند.

پیشنهاد مطالعه: بهترین نرم‌افزارهای استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۱

این قانون بیان می‌کرد که رمزارزها این موقعیت را برای افراد ایجاد می‌کنند که بدون نظارت دولت پول جابجا کنند و این باعث می‌شود که برخی از مجرمین برای پولشویی، فرارهای مالیاتی و قاچاق از آن‌ها استفاده کنند. همچنین تاکید داشت تمامی کیف پول‌هایی که اکنون تنها با کدهای مخصوصی قابل نمایش هستند باید دارای هویت مشخصی شده و نام دارندگان آن‌ها برای دولت مشخص باشد.

اعتراض‌ها جواب داد.

اصولا چنین قوانینی برای تصویب نیاز به نظرسنجی‌های عمومی و مذاکرات بسیاری دارند، اما ترامپ برای ایجاد مشکلات اقتصادی و به نوعی تلافی کردن به خاطر شکست در انتخابات، افزایش شدید قیمت بیت کوین را نوعی تهدید ملی تلقی کرده و اصرار بر تصویب فوری این قانون داشت.

مدت زمانی که FinCEN برای نظرسنجی درباره این قانون معین کرده بود تنها ۱۵ روز بود که مصادف با تعطیلات کریسمس و سال نو بود. در این زمان بیشتر افراد مشغول کارهای دیگری هستند تا اینکه حواسشان به تصویب لحظه آخری چنین قوانینی باشد.

البته در همین ۱۵ روز نیز در حدود ۷ هزار نظر ثبت شد که بیشتر آن‌ها شامل نظرات افراد صاحب‌نام و سیاستمدارانی بود که نسبت به وضع این قانون و عواقب منفی آن بر روی بازار رمزارزها به FinCEN هشدار داده‌ بودند.

در نهایت پس از اعتراضات فراوان مدت زمان این نظرسنجی تا انتهای ماه مارچ افزایش داده شد که حل و فصل کردن این موضوع را به دولت بعدی موکول می‌کرد.

اکنون کابینه‌ی بایدن درگیر مسائلی مانند رکود اقتصادی حاصل از پاندمی کرونا است و باید در پایان ماه مارچ نیز به این موضوع خطیر بپردازد.

عواقب تصویب این قانون

Matthew Maley تحلیل‌گر ارشد Miller Tabak & Co. گفته است که اگر این قانون تصویب شود ریزش و سقوط شدید این بازار را به همراه خواهد داشت. اگرچه او معتقد است که قیمت بیت کوین ممکن است تحت این خبر ریزشی را تجربه کند اما در طولانی مدت همچنان به روند صعودی خود ادامه خواهد داد.

او همچنین گفته است: بیت کوین رفتار بسیار پر ریسک و بی‌ثباتی دارد و به همین رفتار نیز ادامه خواهد داد. پس اگر چنین سیاست‌های تنظیمی را وضع کنیم تنها باعث ایجاد یک اصلاح عمیق در بازار خواهیم شد.

حال مراکز مجازی ارز و مدیران اجرایی این حوزه در تلاش هستند تا با متقاعد کردن FinCEN‌ بتوانند بخش‌هایی از این قانون را حذف کنند. البته همچنان هم مطمئن نیستند که دولت بایدن چگونه می‌خواهد این موضوع را حل و فصل نماید.

source

https://coiniran.com/?p=44320
دکمه بازگشت به بالا