ایستگاه خبر

اینک شاخص قدرت نسبی هفتگی بیت کوین قدرتمند‌تر از سال ۲۰۱۷ است!

قیمت بیت کوین در تعطیلات به ۳۵ هزار دلار رسید و با شروع سال جدید این حرکت صعودی ادامه پیدا کرد. کندل هفته گذشته بزرگترین کندل در تاریخ این دارایی بوده است. این امر باعث شد که شاخص قدرت نسبی (RSI) هفتگی بیت کوین بسیار قدرتمند شود، به طوری که اینک این شاخص از سال ۲۰۱۷ نیز قوی‌تر است. این در بازار رمز ارز‌ها بسیار حاپز اهمیت است.

سال ۲۰۲۰ سال پرماجرا و سرنوشت‌سازی بود. رویداد‌هایی مانند بیماری کرونا و فروپاشی اقتصادی در این سال باعث پذیرش سریع‌تر فناوری شدند. اینک دولت‌ها مرتب در حال چاپ پول هستند و ارزش دلار در حال پایین آمدن است، در چنین شرایطی افراد به پناهگاهی فکر می‌کنند که بتواند ارزش پول آنها را حفظ کند. این پناهگاه به عقیده بسیاری بیت کوین است.

این شرایط باعث شده که حجم بازار پادشاه رمز ارز‌ها بسیار افزایش پیدا کند و اینک علاوه بر سرمایه‌گذاران موسساتی، علاقه سرمایه‌گذاران خرد هم به این بازار احیا شده است. شاخص قدرت نسبی بیت کوین در آخر هفته به بیش از ۹۳ رسید که این رکوردی شگفت‌انگیز است. چنین رکوردی تنها در سال ۲۰۱۳ مشاهده شده است، سالی که قیمت بیت کوین در آن بیش از ۸۰۰۰ درصد رشد کرد. آیا ممکن است چنین رشدی را در سال ۲۰۲۱ هم تجربه کنیم؟

بیت کوین در سال ۲۰۱۳ رشد قابل‌ملاحظه‌ای را تجربه کرد. در آن سال شاهد دو قله RSI هفتگی بودیم که قبل از هر دوی آنها، افزایش قیمت عظیمی مشاهده شد. در آن زمان، هر دوی این حرکت‌ها با اصلاح بیش از ۷۵ درصد همراه بودند. البته این بار با توجه به اینکه سرمایه‌گذاران موسساتی وارد این فضا شده‌اند، چنین اصلاحی خیلی محتمل به نظر نمی‌رسد. دومین قله RSI در سال ۲۰۱۳ مصادف با قله قیمت آن سال بود و بعد از این قله قیمتی، بیت کوین وارد اولین بازار خرسی خود شد.

افزایش شاخص قدرت نسبی اینک بیش از سال ۲۰۱۷ است. اگرچه این شاخص نمی‌تواند قدرت روند را نشان دهد، اما می‌تواند سیگنال خوبی برای این باشد که یک دارایی بیش از حد خریده شده و یا بیش از حد به فروش رفته است. از آنجا که RSI به ۹۳ رسیده است و این چیزی بین قله‌های سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷ است، می‌توان انتظار یک اصلاح ۵۶ درصدی را داشت. این اصلاح ممکن است بسیاری از سرمایه‌گذاران خرد را از فضا خارج کند اما قطعا این اصلاح باعث ورود سرمایه‌گذاران موسساتی بیشتری خواهد شد و راه را برای رسیدن به قله‌های قیمتی جدید هموار خواهد ساخت.

توجه: تحلیل تکنیکال صد درصد نیست و احتمال اشتباه در آن هست. این نوشتار هرگز توصیه‌ای به کاربران عزیز نمی‌کند و هر کس در این فضای پرریسک باید با مسئولیت خود به ترید بپردازد. 

Source

https://coiniran.com/?p=43043
دکمه بازگشت به بالا