ایستگاه خبر

از ۱۰۰۰۰ عبور کرد Github تعداد پروژه های بیت کوینی در

در دنیای کدهای متن باز، بیت کوین یکی از محبوب ترین پروژه ها و پروتکل هایی ست که بر روی آن کار شده است. در حال حاضر تعداد پروژه های موجود در Github  که برای توسعه از بیت کوین استفاده می کنند حدود ۱۰۰۵۵ پروژه است.

پروژه های متن باز محبوب

مثل بیت کوین، بیشتر پروژه های موجود در Github متن باز هستند، که یعنی هر کس می تواند یک کپی از این برنامه ها را جهت ساخت ورژن جدیدی از آنها با تغییرات دلخواه خود داشته باشد. به این اسپین آف ها “فورک” می گویند. در حال حاضر بیت کوین ۷۵۳۵ پروژه فورک در Github دارد که بسیاری از آنها altcoin هستند.

(بطور کلی اسپین آف زمانی اتفاق می افتد که یک کسب و کار بالغ، برای رسیدن به بهره وری بیشتر و توسعه حضور موثرتر در بازار رقابت، بخشی باز سازمان خود را واگذار کرده و یک نهاد مستقل ایجاد می کند. برای مثال، یک سازمان یا شرکت ممکن است بخشی را که برای مدت طولانی بازدهی و رشد مناسبی نداشته، (به اصطلاح) اسپین آف کند و از این طریق تمرکز خود را بر روی محصول یا سرویسی بگذارد که به نظر زمینه ی رشد بیشتری خواهد داشت. مثلا اسپین آف Paypal از شرکت eBay)

با جستجو کردن کلمه “Bitcoin” در  این سایت، خواهیم دید که ۱۰۰۵۵ پروژه مربوط به بیت کوین وجود دارد. با داشتن این عدد در ذهن، Bitcoin.com نتایج جستجو را برای سایر پروتکل ها نیز جهت مقایسه بررسی کرد.

GitHub

پروتکل هایی که داراری پروژه های بیشتری نسبت به بیت کوین هستند

بزرگترین پروتکل یعنی http که تمام توسعه دهندگان وبسایت از آن استفاده می کنند ۲۹۱۸۸۲ پروژه در Github دارد. اما Wifi که یکی دیگر از پروتکل های متداول است ۱۴۸۸۹ پروژه دارد، در حالی که تکنولوژی Bluetooth دارای ۱۳۶۲۴ پروژه است. با توجه به اینکه در حال حاضر بیت کوین دارای ۱۰۰۵۵ پروژه در Github است و این عدد در حال افزایش نیز می باشد، امکان اینکه امسال بتواند از Bluetooth جلو بزند وجود دارد.

پروتکل هایی که داراری پروژه های کمتری نسبت به بیت کوین هستند

همین الان نیز بیت کوین توانسته از بسیاری از پروتکل های محبوب دیگر جلو بزند. برای مثال FTP استاندارد قدیمی مربوط به آپلود کردن فایل ها به ۸۶۵۷ پروژه در Github دارد در حالی که Secure Socket Layer یا همان SSL  تنها ۷۱۲۹ پروژه دارد.

VPNS دارای ۴۰۳۶ پروژه متن باز است که شامل تمام ارائه کنندگان سرویس VPN نیز می شود. SMTP به ظور کل ۳۶۹۳ پروژه دارد و جالب است بدانید که TCP/IP که پروتکل پایه ای اینترنت است، خود دارای تنها ۱۸۶۱ پروژه در Github است.

بالاترین پروتکل های پولی

در حال حاضر بیت کوین محبوب ترین پروتکل برای ارز یا پول در اینترنت است. کل دسته بندی مربوط به دیجی ارزها از جمله بیت کوین در حال حاضر ۲۱۴۷ پروژه دارد. در حالی که Paypal و Visa دارای ۳۹۰۴ و ۱۶۷۲ پروژه متن باز هستند.

در دستبه بندی سایر پروتکل ها می توان به اتوماسیون خانگی اشاره کرد که یکی از بزرگترین بازارهایی ست که می تواند با بیت کوین رقابت کند که در حال حاضر دارای ۵۱۶۱ پروژه است. Bittorent دارای ۱۹۴۰ پروژه است در حالی که  Interplanetary File System یا IPFS دارای ۷۷۷ پروژه است.

محبوب ترین پروژه های که از بیت کوین استفاده می کنند

تعداد زیاد پرژه های بیت کوینی در Github نترکیبی شان دهنده اکوسیستم بزرگ و محبوب بیت کوین است. این پروژه ها شامل همه نوع مورد استفاده ای مانند کیف پول ها، کتابخانه های کد، صرافی ها و حتی بات های داد و ستد بیت کوین می شود. بسیاری از کمپانی های مشهور مانند Bitpay و Blockchain کدهای محصولات خود را جهت شفافیت بیشتر و جلب اعتماد مشتریان خود در Github قرار دادند.

پروژه ها در Github بر اساس محبوبیت نیز رتبه بندی می شوند. به غیر از کتابخانه های کد بیت کوین و ورژن های دیگری از کد بیت کوین اصلی، محبوب ترین پروژه های بیت کوینی شامل موارد زیر می شود:

Zeronet ، Brave Browser، ترکیبی از Bittorent و  Github به نام Gittorent، کتابی به نام Mastering Bitcoin، سیستم عامل مربوط به Bitpay به نام Bitcore، بات دادو ستد کننده ای به نام Gekko، کیف پول Electrum و نرم افزار کلاسیک CPUMiner.دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.Source & Images via news.bitcoin.com

https://coiniran.com/?p=5064
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x