ایستگاه خبر

از 10000 عبور کرد Github تعداد پروژه های بیت کوینی در

در دنیای کدهای متن باز، بیت کوین یکی از محبوب ترین پروژه ها و پروتکل هایی ست که بر روی آن کار شده است. در حال حاضر تعداد پروژه های موجود در Github  که برای توسعه از بیت کوین استفاده می کنند حدود 10055 پروژه است.

پروژه های متن باز محبوب

مثل بیت کوین، بیشتر پروژه های موجود در Github متن باز هستند، که یعنی هر کس می تواند یک کپی از این برنامه ها را جهت ساخت ورژن جدیدی از آنها با تغییرات دلخواه خود داشته باشد. به این اسپین آف ها “فورک” می گویند. در حال حاضر بیت کوین 7535 پروژه فورک در Github دارد که بسیاری از آنها altcoin هستند.

(بطور کلی اسپین آف زمانی اتفاق می افتد که یک کسب و کار بالغ، برای رسیدن به بهره وری بیشتر و توسعه حضور موثرتر در بازار رقابت، بخشی باز سازمان خود را واگذار کرده و یک نهاد مستقل ایجاد می کند. برای مثال، یک سازمان یا شرکت ممکن است بخشی را که برای مدت طولانی بازدهی و رشد مناسبی نداشته، (به اصطلاح) اسپین آف کند و از این طریق تمرکز خود را بر روی محصول یا سرویسی بگذارد که به نظر زمینه ی رشد بیشتری خواهد داشت. مثلا اسپین آف Paypal از شرکت eBay)

با جستجو کردن کلمه “Bitcoin” در  این سایت، خواهیم دید که 10055 پروژه مربوط به بیت کوین وجود دارد. با داشتن این عدد در ذهن، Bitcoin.com نتایج جستجو را برای سایر پروتکل ها نیز جهت مقایسه بررسی کرد.

پروتکل هایی که داراری پروژه های بیشتری نسبت به بیت کوین هستند

بزرگترین پروتکل یعنی http که تمام توسعه دهندگان وبسایت از آن استفاده می کنند 291882 پروژه در Github دارد. اما Wifi که یکی دیگر از پروتکل های متداول است 14889 پروژه دارد، در حالی که تکنولوژی Bluetooth دارای 13624 پروژه است. با توجه به اینکه در حال حاضر بیت کوین دارای 10055 پروژه در Github است و این عدد در حال افزایش نیز می باشد، امکان اینکه امسال بتواند از Bluetooth جلو بزند وجود دارد.

پروتکل هایی که داراری پروژه های کمتری نسبت به بیت کوین هستند

همین الان نیز بیت کوین توانسته از بسیاری از پروتکل های محبوب دیگر جلو بزند. برای مثال FTP استاندارد قدیمی مربوط به آپلود کردن فایل ها به 8657 پروژه در Github دارد در حالی که Secure Socket Layer یا همان SSL  تنها 7129 پروژه دارد.

VPNS دارای 4036 پروژه متن باز است که شامل تمام ارائه کنندگان سرویس VPN نیز می شود. SMTP به ظور کل 3693 پروژه دارد و جالب است بدانید که TCP/IP که پروتکل پایه ای اینترنت است، خود دارای تنها 1861 پروژه در Github است.

بالاترین پروتکل های پولی

در حال حاضر بیت کوین محبوب ترین پروتکل برای ارز یا پول در اینترنت است. کل دسته بندی مربوط به دیجی ارزها از جمله بیت کوین در حال حاضر 2147 پروژه دارد. در حالی که Paypal و Visa دارای 3904 و 1672 پروژه متن باز هستند.

در دستبه بندی سایر پروتکل ها می توان به اتوماسیون خانگی اشاره کرد که یکی از بزرگترین بازارهایی ست که می تواند با بیت کوین رقابت کند که در حال حاضر دارای 5161 پروژه است. Bittorent دارای 1940 پروژه است در حالی که  Interplanetary File System یا IPFS دارای 777 پروژه است.

محبوب ترین پروژه های که از بیت کوین استفاده می کنند

تعداد زیاد پرژه های بیت کوینی در Github نترکیبی شان دهنده اکوسیستم بزرگ و محبوب بیت کوین است. این پروژه ها شامل همه نوع مورد استفاده ای مانند کیف پول ها، کتابخانه های کد، صرافی ها و حتی بات های داد و ستد بیت کوین می شود. بسیاری از کمپانی های مشهور مانند Bitpay و Blockchain کدهای محصولات خود را جهت شفافیت بیشتر و جلب اعتماد مشتریان خود در Github قرار دادند.

پروژه ها در Github بر اساس محبوبیت نیز رتبه بندی می شوند. به غیر از کتابخانه های کد بیت کوین و ورژن های دیگری از کد بیت کوین اصلی، محبوب ترین پروژه های بیت کوینی شامل موارد زیر می شود:

Zeronet ، Brave Browser، ترکیبی از Bittorent و  Github به نام Gittorent، کتابی به نام Mastering Bitcoin، سیستم عامل مربوط به Bitpay به نام Bitcore، بات دادو ستد کننده ای به نام Gekko، کیف پول Electrum و نرم افزار کلاسیک CPUMiner.دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.Source & Images via news.bitcoin.com

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا