ایستگاه خبر

بیت کوین پس از رشد ناگهانی قیمت می‌تواند GameStop جدید لقب گیرد

بیت کوین در هفته‌ی اخیر رشد زیادی را از خود نشان داد که بخشی از آن به دلیل تمجید ایلان ماسک در مورد این دارایی در حساب توییتر خود، بوده است.

ایلان ماسک، مدیر شرکت تسلا، قیمت بیت کوین را بالا برد، درست زمانی که یک درگیری طولانی میان معامله‌گران سازمان یافته در شبکه Reddit و شرکت‌های سرمایه‌گذاری وال استریت بر سر سهام شرکت GameStop اوج گرفته بود. این درگیری تا جایی شدت گرفت که قانون‌گذاران و بسیاری از کارگزاری‌ها سعی کردند با ایجاد محدودیت‌هایی در معاملات، از التهاب فضا بکاهند.

بیت کوین و صندوق‌های پوشش ریسک

داده‌ها نشان می‌دهند که در همین روزها، صندوق‌های پوشش ریسک، حجمی بیش از یک میلیارد دلار قرارداد آتی بیت کوین را در موقعیت فروش قرار داده‌اند. اگرچه که سرمایه‌گذاران خرد در حال هجوم بردن به این دارایی دیجیتال هستند.

همان طور که داده‌های The Block نشان می‌دهند، از ماه اکتبر که قیمت بیت کوین شروع به صعود کرد، صندوق‌های پوشش ریسک، بیت کوین‌های خود را در موقعیت فروش قرار می‌دادند. بر اساس گزارش کمیسیون معاملات آتی کالا، موقعیت‌های فروش خالص در قرارداد‌های آتی بیت کوین، در حال حاضر به بیشترین مقدار در تمام دوران رسیده است.

قیمت بیت کوین از ماه اکتبر در حدود ۲۰۰ درصد رشد داشته است. این رشد چشمگیر، تا حد زیادی به اقبال سرمایه‌گذاران شرکتی و نهادی مثل Greyscale و MicroStrategy به بیت کوین و پشتیبانی شرکت‌های پرداخت مثل PayPal از رمز ارزها، نسبت داده‌ شده است. البته در این شرایط، هنوز ترس از وجود حباب بین سرمایه‌گذاران وجود دارد.

رشد چشمگیر قیمت و هجوم سرمایه‌گذاران

صندوق‌های پوشش ریسک، در موقعیت فروش قرار گرفته‌اند بلکه بتوانند تا حدی ریسک موقعیت‌های خرید خود را پوشش دهند. در همین حال، سرمایه‌گذاران خرد با استفاده از برنامه‌های کاربردی موجود و برای رهایی از خستگی‌های قرنطینه، در حال سوداگری و معامله با بیت کوین و دارایی‌های دیجیتال دیگر هستند.

مدیر ارشد استراتژی معامله در شرکت مدیریت ثروت RBC، در یک یادداشت نوشت:

“با وجود خانه‌نشینی افراد به خاطر قرنطینه، ظاهرا شاهد هجوم مردم به معامله‌گری روزانه بوده‌ایم. رفتار سرمایه‌گذاران را سود‌های کلان عناوین خبرساز، شکل ‌می‌دهند. برای مثال رشد ۳۵ درصدی قیمت بیت کوین در ۹ روز ابتدایی سال ۲۰۲۱، پس از رشد ۵ برابری قیمت این دارایی از ماه مارس تا دسامبر ۲۰۲۰ یکی از این نمونه‌هاست. همچنین، رشد سهام شرکت تسلا که در حال حاضر پنجمین دارایی بزرگ در بازار S&P 500 است نمونه‌ی دیگریست. شرکت تسلا به لحاظ ارزش بازاری از تمام خودروسازان بزرگ آمریکایی، اروپایی و ژاپنی روی هم رفته، بالاتر است.”

کارگزاری معاملاتی eToro، پس از این که در طول سال ۲۰۲۰ توانست ۵ میلیون کاربر را به بستر خود وارد کند، فقط در ماه اول سال جاری، یک میلیون کاربر دیگر را ثبت نام کرده است. این نشان می‌دهد که همچنان تقاضای معامله‌ی رمز ارزها و سهام از سوی سرمایه‌گذاران خرد در حال افزایش است.

افتضاح در بازار‌های بورس و خوش اقبالی رمز ارزها

در این حال، بسیاری از اعضای جامعه‌ی بیت کوین و رمز ارزها، سریعا به ترغیب سرمایه‌گذاران خانه‌نشین خسته از قرنطینه، برای ورود به بازار رمز ارزها شروع کردند. نیکولاس پلسانوس، مدیر ارشد بخش معاملات در بستر بلاک چین NEM، به مجله‌ی فوربز گفت:

“حالا که صرافی رابین‌هود معاملات دارایی‌هایی چون GameStop و نوکیا را ممنوع و متوقف می‌کند و از طرف دیگر مدیر بورس نزدک، آدنا فریدمن، از قانون‌گذاران برای جلوگیری از هماهنگی سرمایه‌گذاران در رسانه‌های اجتماعی درخواست کمک کرده است، دنیای رمز ارز‌ها گسترش خواهد یافت. باور دارم که در نتیجه‌ی این افتضاح در بازارهای بورس و کارگزاری‌ها، موج‌های جدیدی از سرمایه‌گذاران بیت کوین و دارایی‌های دیجیتال، در راه‌ هستند.”

|| بیشتر بخوانیم: آشنایی با کوفیکس (CoFiX)، نسل جدیدی از AMM ها

Source

https://coiniran.com/?p=43470
دکمه بازگشت به بالا