ایستگاه خبر

سودآوری پایین تجهیزات استخراج بیتکوین علیرغم رکورد جدید نرخ هش در این شبکه

به گزارش وب‌سایت Bitcoin.com، نرخ هش بیتکوین در این هفته با ثبت رقم ۱۶۶ اگزاهش بر ثانیه به بیشترین مقدار خود در تمام دوران رسید. با این حال و با این نرخ مبادله بیتکوین تنها یک گروه کوچک از تجهیزات استخراج نسل بعد قابلیت سوددهی خود را حفظ کرده‌اند.

قیمت بیتکوین اندکی بالاتر از ۱۱ هزار دلار شناور است و در طی روز‌‌های اخیر، نرخ هش شبکه بیتکوین به مقدار بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است. نرخ هش بیتکوین بین ۱۳۰ تا ۱۴۰ اگزاهش در حال نوسان است و حتی در روز چهارشنبه به ۱۶۶ اگزاهش رسید.

جالب است که با وجود رکورد جدید سختی شبکه با رسیدن به ۱۹.۶۹ تریلیون، این روند صعودی ادامه دارد. این یعنی یافتن بلوک برای استخراج در شبکه بیتکوین دشوارتر از هر زمان دیگری است اما این امر نرخ هش را تغییری نداده است. تعدیل سختی بعدی شبکه بیتکوین تا یک روز آینده انجام می‌شود.

تجهیزات استخراج سودآور

وقتی به داده‌های لحظه‌ای سخت‌افزار استخراج در سایت asicvalue.com می‌نگریم، با قیمت برق ۰.۰۶ به ازای هر کیلووات ساعت و فقط برای دستگاه‌های SHA256، مشاهده می‌شود که در حال حاضر فقط ۱۳ نوع از تجهیزات استخراج روزانه بیش از ۲ دلار سودآوری دارند.

با این نرخ برق، ۳۰ عدد دستگاه استخراج وجود دارند که روزانه بین ۰.۱۱ تا ۱.۸۹ دلار قابلیت سوددهی دارند. اگر قیمت برق دو برابر این مقدار باشد، یعنی ۰.۱۲ دلار برای هر کیلووات ساعت، از بین این ۴۳ دستگاه، در حال حاضر فقط دو نوع قابلیت سوددهی دارند. این دو دستگاه Antminer S19 Pro با ۱۱۰ تراهش در ثانیه و ++Microbt Whatsminer M30S با ۱۱۲ تراهش در ثانیه هستند.

تعدادی از الگوریتم‌های رمزنگاری دیگر در مقایسه با الگوریتم اجماع SHA256، سودآوری بیشتری را نشان داده‌اند. الگوریتم‌هایی مثل Equihash، Ethash، Tensority و Eaglestrong عایدی بیشتری را برای استخراج‌‌گران به همراه دارند. در حال حاضر استخراج‌گرانی که کوین‌های SHA256 (بیتکوین، بیتکوین‌کش و بیتکوین اس‌وی) را استخراج ‌می‌کنند، نیاز به قیمت برق ۰.۰۶ دلار برای هر کیلووات ساعت دارند تا بتوانند سودی بیشتر از ۲ دلار در روز به دست آورند.

بیشتر بخوانیم: هش (hash) به زبان ساده

به علاوه اگر قیمت بیتکوین ۱۱۰۰ دلار بالاتر از رقم فعلی بود، استخراج‌گران وضع بهتری داشته و لااقل می‌توانستند هالوینگ پاداش بلوک را که در ماه می صورت گرفت، جبران کنند.

در حال حاضر ارزش پاداش متوسط در صرافی کوین‌بیس در ۲۴ ساعت گذشته برابر با ۷۱۳۹۰ دلار برای هر بلوک و ۶۱۸۹ دلار برای هزینه‌‌های تراکنش بوده است. با صعود نرخ هش بیتکوین به سطوح جدید، تعدیل سختی برنامه‌ریزی شده در روز ۱۷ اکتبر می‌تواند اثر بزرگتری بر سوددهی استخراج‌گران داشته باشد.

https://coiniran.com/?p=41535
دکمه بازگشت به بالا