ایستگاه خبر

افت ۱۶ درصدی سختی استخراج بیت‌کوین درپی محدودیت‌های اعمال شده از سوی چین

پس از اعمال محدودیت‌های دولت چین، سختی استخراج بیت‌کوین در نیمه شب گذشته تا ۱۶ درصد کاهش یافت. داده‌های درون-زنجیره‌ای بیانگر آن است که سختی شبکه‌ی بیت‌کوین به ۲۱.۰۵ تریلیون و در ارتفاع بلاک ۶۸۵،۴۴۰ رسیده است که در مقایسه با بالاترین مقدار خود در ۱۳ می با افت ۱۶ درصدی همراه است.

در حقیقت مدت زمان ایجاد یک بلاک جدید در شبکه‌ی بیت‌کوین از تاریخ ۱۳ می (جدیدترین تنظیم سختی استخراج) تا ۲۱ می، افزایش یافته و به ۱۱.۸ دقیقه رسیده است. دولت چین در ۲۱ می اعلام نمود که تصمیمات تازه‌ای برای محدودیت ماینینگ و فعالیت‌های تجاری بیت‌کوین اتخاذ نموده است.

این بازه‌ی جدید حتی از مدت زمان پیش‌فرض ۱۰ دقیقه‌ای شبکه‌ی بیت‌کوین برای ایجاد هر بلاک ۱۸ درصد کمتر است. به تعبیر دیگر، میانگین نرخ هش در بازه‌ی ۱۳ تا ۲۱ می تا ۱۴۷ اگزاهش در ثانیه (هر اگزاهش: ۱ به‌همراه ۱۸ صفر) کاهش یافته است.

افت 16 درصدی سختی استخراج بیت‌کوین درپی محدودیت‌های اعمال شده از سوی چین

بحران انرژی و راهکاره‌های پیش‌رو

پس از اظهارات شورای دولت چین در هفته‌ی گذشته، میانگین نرخ هش در بازه‌ی هفت روزه حدودا ثابت و معادل ۱۵۰ (EH/s) باقی ماند. پیش‌تر خواندیم که قدرت محاسباتی شبکه‌ی بیت‌کوین از ۱۳ می با افت قابل ملاحظه‌ای روبرو شده است.

گروهی از ماینرها درحال مهاجرت از استان‌های شمالی چین به مراکز انرژی‌های هیدروالکتریکی (تولید برق با نیروی آب) در استان سیچوآن هستند. با این وجود به‌دلیل کمبود بارندگی امسال، نیروگاه‌های برق سیچوان از تامین انرژی موردنیاز صنایع پرمصرف مانند مزارع استخراج خودداری می‌کنند. اولویت فعلی نیروگاه‌های برق تامین انرژی مورد نیاز مصارف خانگی است.

هنوز مشخص نیست که استان سیچوآن به تصمیمات جدید دولت چین برای محدودیت فعالیت بیت‌کوین چه واکنشی خواهد داد. استان سیچوآن برخلاف همسایگان خود در مغولستان که انرژی لازم را از سوخت‌های فسیلی تامین می‌نمایند، در تلاش است تا با برگزاری سمیناری تاثیر ممنوعیت استخراج را بر فعالیت‌های محلی هیدروالکتریکی بهتر درک کند.

ناگفته نماند که برخی از فعالان این حوزه به‌فکر انتقال تجهیزات ماینینگ خود به خارج از چین هستند تا از این راه سرمایه‌ی خود را در برابر قوانین نامشخص پیش‌رو ایمن سازند.

پیشنهاد مطالعه: میزان مصرف انرژی بیت کوین… چرا نباید نگرانش باشیم؟

Source

https://coiniran.com/?p=45840
دکمه بازگشت به بالا