ایستگاه خبر

درپی ریزش قیمت شدید بیت‌کوین تسلط بازار آن به‌ کمترین سطح چند ماه اخیر خود رسید!

پس از ریزش شدید قیمت بیت‌کوین در چند روز گذشته، تسلط بازار آن به‌ کمترین سطح خود در چندماه اخیر رسید. دربحبوحه‌ی بازار قرمز رمزنگاری در روز گذشته، سلطه‌ی بازار برترین دارایی دیجیتال تا 38.32 درصد سقوط کرد.

براساس داده‌های ارائه‌شده ازسوی CoinGecko آخرین باری که سلطه‌ی بازار بیت‌کوین تا این حد با کاهش مواجه بود به می سال جاری (37.76 درصد) برمی‌گردد. با‌ این‌وجود در ماه می سال 2018 شاهد کمترین مقدار تسلط بازار این رمز ارز یعنی 33 درصد بودیم، این شاخص در ادامه‌ی سال 2018 تقریبا 40 درصد بود.

اصطلاح تسلط بازار به سهم یک دارایی رمزنگاری از حجم کل بازار اطلاق می‌گردد. ارزش کل بازار رمزنگاری درحال حاضر 2.4 تریلیون دلار بوده که 924 میلیارد دلار از آن دراختیار بیت‌کوین است. سهم بازار بیت‌کوین در سال گذشته برابر با 1 تریلیون دلار بود است.

این معیار از اوایل روز گذشته روبه بهبود بوده است و درهنگام نگارش این خبر طبق داده‌های TradingView معادل 41 درصد گزارش شده است.

فروش ناگهانی انواع دارایی‌های دیجیتال که در روز جمعه آغاز و در شنبه اوج گرفت آسیب زیادی به حاضرین این فضا وارد کرد، اما شاید بتوان بیت‌کوین را قربانی اصلی آن دانست. نگرانی‌های پیرو سویه‌ی جدید کرونا «Omicron» و اظهارات فدرال رزرو درخصوص ریسک بالای تورم نه‌تنها به بازار کالاهای سنتی خدشه وارد کرد بلکه صنعت کریپتو را نیز تحت‌تاثیر قرار داد. شتاب سرمایه‌گذاران برای فروش بیت‌کوین‌های خود نیز از دیگر عوامل کلیدی در شرایط پیش آمده است.

تا عصر دیروز بیت‌کوین موفق شد تا با رشد قیمتی 1 درصدی به سطح حمایت 48930 دلاری رسیده و میزان بهبود هفت روزه‌ی آن بالغ بر 10 درصد بوده است.

آیا اتریوم می‌تواند پیروز میدان باشد؟

با آنکه اتریوم نیز از افت قیمتی مشابهی رنج برد اما تسلط بازار آن با فروش بیت‌کوین افزایش یافته است. طبق جدیدترین اطلاعات موجود حجم تسلط اتریوم بر کل بازار در روز یکشنبه معادل با 20 درصد بوده که بیشترین حد خود از سال 2018 به‌حساب می‌آید.

برای درک بهتر این موضوع بهتر است این شاخص را با زمان مشابه آن در سال گذشته مقایسه کنیم که 11 درصد بوده است. به‌عقیده‌ی برخی نظریه‌پردازان این حوزه پدیده‌ی فیلیپینگ، یا برتری بازار اتریوم دربرابر بیت‌کوین، احتمالا آغاز شده است.

اما اتریوم همچنان باید مسیر درازی را برای تصاحب جایگاه بیت‌کوین طی کند، درهنگام نگارش این خبر حجم بازار آن 491 میلیارد دلار و 46 درصد کمتر از بیت‌کوین بوده است.

پیشنهاد مطالعه: فلیپنینگ (Flippening) چیست؟ آیا دامیننس بیت کوین پایان خواهد یافت؟

Source

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا