ایستگاه خبر

ظرفیت شبکه‌ی لایتنینگ (Lightning) بیت‌کوین به اوج تاریخی خود رسید!

حجم دارایی‌ قفل‌شده در شبکه‌ی پرداختی لایه-۲ بیت‌کوین موسوم به لایتنینگ به ۳۴۰۰ بیت‌کوین، معادل با ۱۴۱ میلیون دلار، رسید. کارمزدهای رایگان شبکه‌ی پرداخت لایتنینگ طی سال گذشته توانست با استقبال گسترده‌ی کاربران روبه‌رو گردد. همزمان با این رویداد بیت‌کوین نیز موفق شد کاربردهای متنوع‌تری را به‌عنوان یک دارایی معتبر به سرمایه‌گذاران و نهادهای مالی ارائه کند.

این نکته را ازیاد نبرید که با رکود بازار کریپتو در ماه نوامبر رشد دارایی‌های موجود در لایتنینگ نیز با شیب کندی همراه بوده است. درحقیقت اغلب کاربران تمایل دارند تا بیت‌کوین‌های خود به‌صورت توکن‌ Wrap شده بر بلاک‌چین اتریوم نگهداری کنند. ارزش بازار این بیت‌کوین‌های Wrap شده بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار تخمین زده‌ می‌شود.

رَپد توکن (Wrapped Token) نوعی ارز دیجیتال مانند WBTC و WETH است که امکان ارتباط بین بلاک‌چین‌هایی مانند بیت‌کوین و اتریوم را خصوصا در حوزه‌ی امورمالی غیرمتمرکز (DeFi) فراهم می‌کند.

سازوکار شبکه‌ی لایتنینگ چگونه است؟

لایتنینگ نوعی شبکه‌ی آف-چین یا برون-زنجیره‌ای برای پرداخت‌های بدون کارمزد بیت‌کوین است. این شبکه در سال ۲۰۱۸ و باهدف رفع مشکلات مقیاس‌پذیری بیت‌کوین طراحی و عرضه‌ شد.

این شبکه مقداری از بیت‌کوین کاربران را قفل‌کرده و درعوض به‌آنها اجازه می‌دهد تا معادل BTC سپرده‌گذاری شده‌ی خود تراکنش‌های رایگان آف-چین داشته باشند.

با تکمیل تراکنش‌ها اطلاعات‌ آنها به صورت یک تراکنش آن‌چین ارسال خواهد شد، حاصل این فرآیند کارمزدهای پایین و ازدحام پایین شبکه است.

لایتنینگ درکنار محاسن فوق دارای نقص‌هایی نیز هست که به‌آنها اشاره خواهیم کرد. نخست آنکه این راهکار قادر به حذف کامل کارمزد تراکنش‌ها نیست. به‌علاوه هزینه‌ی افتتاح یک کانال اختصاصی آن‌-چین را بر کاربران تحمیل می‌کند.

قفل کردن دارایی کاربران موجب آن خواهد شد که نوسانات قیمتی بیت‌کوین دامن‌گیر سرمایه‌ی آنها شده و درشرایط نزولی به‌ از دست‌رفتن آن ختم شود. به‌اعتقاد برخی از کاربران، عامل اصلی عدم رشد شبکه‌ی لایتنینگ نوسانات قیمتی بسیار شدید بیت‌کوین است.

پیشنهاد مطالعه: درک شبکه‌ی لایتنینگ

Source

https://coiniran.com/?p=49661
دکمه بازگشت به بالا