اخبار داخلی رمزارزها

بیت کوین چقدر به قانونی شدن در ایران نزدیک شده است؟

بیت کوین چقدر به قانونی شدن در ایران نزدیک شده است؟

دولت ایران از سال ۲۰۱۳ تحقیقات در زمینه ارز های دیجیتالی را آغاز نموده است. دو نهاد اصلی در کشور به نظر می رسد که بیشترین تاثیر بر وضع قوانین در مورد ارز های دیجیتالی را داشته باشند: کمیته فضای مجازی و بانک مرکزی.
پیشتر کمیته فضای مجازی ایران (NCC)، پروپوزالی جهت وضع قوانین مربوط به استفاده از ارز های رمزنگاری شده را تهیه کرده و قرار شده بود تا ماه های آینده مورد تحقیق و تفحص قرار گیرد. دو کمیته مامور رسیدگی به تاثیرات اقتصادی و همچنین موارد امنیتی رمزارز ها شده بودند.

سعید مهدیون معاون تنظیم مقررات کمیته ملی فضای مجازی در این رابطه گفته است: “به پنج سناریو رسیدیم و در نهایت سناریویی را بر می گزینیم که بیشترین رویکرد قانونی را در استفاده از رمزارز ها لحاظ کند.”
با توجه به مصاحبه خبرگزاری مهر با سعید مهدیون، بانک مرکزی ایران ارز های دیجیتالی را به عنوان کالا و زیر نظر سازمان بورس اوراق بهادار کشور در نظر می گیرد. در همین حال فرامرز خالقی مدیر عامل شرکت داده ورزی سداد بانک ملی ایران گفته است: “مبادلات مربوط به بیت کوین در حوزه تولید پول قرار می گیرد و باید در چارچوب قوانین بانک مرکزی در جهت جلوگیری از لطمه به اقتصاد کشور باشد.”

بیتکوین
دولت ایران برای استفاده از بیت کوین در داخل کشور آماده می شود

دولت ایران در حال انجام تحقیقات زیرساختی و اقتصادی در جهت آمادگی برای استفاده از بیت کوین در داخل ایران است. با توجه به بیانیه وزارت ارتباطات و فناوری، مقدمات در حال فراهم سازی است تا زیرساخت های لازم جهت استفاده از تکنولوژی ارز های دیجیتال، هرچه زودتر فراهم شود.

ایران در حال ایجاد زیرساخت برای استفاده از بیت کوین است

معاون وزیر ارتباطات و فناوری ایران امیر حسین دوایی در مصاحبه ای با روزنامه شرق در هفته گذشته گفت:
وزارت ارتباطات و فناوری در راستای ایجاد زیرساخت های لازم برای استفاده از بیت کوین در کشور تا کنون چندین طرح پژوهشی در این زمینه انجام داده است.

بیت کوین (bitcoin) چقدر به قانونی شدن در کشور ایران نزدیک شده است؟

او گفت که ارز های رمزنگاری شده دو جنبه اقتصادی و زیرساختی دارد و پذیرش آن در ایران باعث جلب علاقه عمومی در کشور می شود. “ما به عنوان قسمتی که در زمینه گسترش تکنولوژی در کشور فعالیت می کنیم، موضوع آماده سازی زیرساخت های لازم برای استفاده از ارز جدید (بیت کوین) را بسیار جدی دنبال می کنیم.”
“مراودات با نهاد های مرتبط در حال انجام است تا این موضوع هرچه زودتر تحقق یابد.”

گرچه بانک مرکزی ایران تجارت با بیت کوین را مجاز نمی داند و به همین دلیل، کسب و کار های محلی را از استفاده از ارز های دیجیتالی بی علاقه می کند، هیچ قانونی در راستای ممنوعیت استفاده از بیت کوین به عنوان یک شیوه پرداختی وجود ندارد. در این میان، دولت ایران نیز در حال ایجاد قوانین تنظیم کننده برای ارز های دیجیتالی است.

بیت کوین چگونه اقتصاد ایران را تحت تاثیر قرار داده است

در حالیکه بسیاری از شرکت های ایرانی از بیت کوین استفاده کرده اند، ترس از قوانین مالیاتی مربوط به آن وجود دارد. به همین جهت، از فاش شدن نام خود جلوگیری می کنند.

بیت کوین (bitcoin) چقدر به قانونی شدن در کشور ایران نزدیک شده است؟

طی مصاحبه ای که با اقتصاددان ایرانی، مرتضی ایمانی راد انجام شد، سوالات متعددی در زمینه تاثیر بیت کوین بر اقتصاد این کشور پرسیده شد. او گفت: “استفاده از بیت کوین به عنوان پول در ایران مجاز نیست و مبادله آن به طور قانونی به رسمیت شناخته نمی شود. بنابراین انتظار نداریم که بیت کوین تاثیری بر اقتصاد ایران داشته باشد.” او همچنین معتقد است که بازار بیت کوین برای قرارداد های نفتی خیلی کوچک است و در این ابعاد، مجهز نیست.”

بسیاری از سایت های ارائه دهنده بیت کوین به وسیله دیوار آتش (firewall) ایران، مسدود شده اند. آقای ایمانی راد تاکید کرد: با توجه به این موضوع، بیت کوین در ایران به سادگی قابل پیاده سازی نیست و به این دلیل هم می توان گفت که تاثیری بر اقتصاد ایران ندارد. به هر حال، او افزود که تعداد زیادی از مبادله گران بین المللی بیت کوین وجود دارند که برای ایرانیان خدمات مبادله ای فارکس ارائه می دهند (البته از آنجایی که محدودیت های زیادی برای ایران وجود دارد، ورود به بازار تجارت فارکس در ایران به این سادگی نیست). او همچنین اظهار داشت:

“بیت کوین در حال پیشرفت است و ممکن است بیشتر رواج یابد. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است دولت مجبور شود تا از این پول به ویژه به عنوان پول بین بانکی استفاده کند، اگر همچنان تحریم ها در این زمینه تداوم یابند.”دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.

 

https://coiniran.com/?p=14521
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x