مقالات بیت کوین

بیتکوین گلد و مشکلات آن در زمان راه اندازی

اتفاقات ناخوشایندی نظیر حمله، تقسیم شدن، هرج و مرج عمومی در شبکه های اجتماعی و مواردی از این دست باعث نشده که توسعه دهندگان فورک (انشعاب) اخیر بیتکوین (که در نتیجه آن بیتکوین گلد ایجاد شد) شکست بخورند یا دست از کار بکشند.

بیتکوین گلد

ارز رمزنگاری شده بیتکوین گلد (bitcoin gold) در ماه اکتبر از بیتکوین منشعب شد و طرح جدیدی برای استخراج این دیجی ارز ارائه کرد. آن ها از روز ۱۲نوامبر که شبکه زنده خود را فعال کردند با شروع سخت و نسبتا ناموفقی مواجه شدند.

در روز اول راه اندازی، یکی از استخرهای استخراج این شبکه به نام pool.gold دچار حمله منع سرویس یا همان Denial-of-Service شد که این استخر را به مدت یک ساعت و نیم از دسترس خارج کرد. کمی بعد نیز بلاکچین این شبکه دچار انشعاب شد؛ این اتفاق زمانی رخ داد که pool.gold و یک استخر استخراج دیگر به نام Suprnova به طور همزمان بلاک هایی را پیدا (استخراج) کردند.

در نهایت یک زنجیره بعنوان دفترکل ثبت رکوردها تعیین شد اما این اتفاق پیش از توقف استخراج در زنجیره دیگر و pool.gold نیافتد و باعث از دست رفتن سرمایه چند استخراج کننده بدشانس شد.

یکی از استخراج کنندگان بیتکوین گلد که خواسته ناشناس بماند، می گوید:

« شروع بسیار درهمی بود، نودها هماهنگ نبودند و بعد راه اندازی مجدد نودها را داشتیم و بعد ریست شدن و در آخر هم از بین رفتن دارایی های استخراج کنندگان».

با این حال ممکن است ناظران نظرات متفاوتی داشته باشند؛ مشکلات بوجود آمده باعث شده که انتقادهایی که به تیم توسعه دهنده بیتکوین گلد وارد می شده معتبر به نظر برسند. MinerTopia که یک جامعه استخراج ارزهای رمزنگاری شده است و دسترسی به بیتکوین گلد را نیز فراهم کرده طی توییتی توسعه دهندگان این ارز دیجیتالی را اینطور به باد انتقاد می گیرد: « از روز راه اندازی مشکل داشته است. توسعه دهندگان کم توان و بی کیفیتی دارد. آن ها پول خود را درآورده اند و رفته اند و استخراج کنندگان و استخرها را با این آشفتگی رها کرده اند».

 عد م وجود افزایش و کاهش غیر واقعی در قیمت

بسیاری از افراد در جامعه بیتکوین گلد بر این باورند که این مشکلات اولیه با استقامت و درایت حل خواهد شد.

یکی از مشکلاتی که پس از آن اتفاق (انشعاب) برای pool.gold به وجود امده از طرف استخراج کنندگان است؛ آن ها می خواهند بدانند چه اتفاقی برای بیتکوین گلدهایی که استخراج کرده اند افتاده است.

طی تصمیم گیری برای انتخاب و رفتن به تنها یک زنجیره از دو زنجیره ی بوجود آمده، چیزی به ارزش ۷۰هزار دلار بیتکوین گلد گم شد. Martin Kuvandzhiev توسعه دهنده بیتکوین گلد اعلام کرده که سرمایه از دست رفته ی استخراج کنندگانی که سرمایه از دست داده اند به آن ها بازگردانده می شود؛ این هزینه از طرف تیم توسعه دهنده بیتکوین گلد و از همان سهم خودشان که کوین های “از قبل استخراج شده” است داده می شود. (“کوین های از قبل استخراج شده” جهت انجام هزینه جهت کارهای مربوط به توسعه بوده است)

او می گوید:

« استخراج کنندگان استحقاق این کار را دارند. این تصمیم جهت بازگرداندن تمام سرمایه های از دست رفته گرفته شده، چرا که این راه درست در روبرو شدن با چنین وضعیت هایی است».

به این ترتیب توسعه دهندگان این پروژه ظرفیتشان برای تخصیص سرمایه ای که از قبل کنار گذاشته اند را نشان می دهند. Kuvandzhiev می گوید ۴۰درصد از ۱۰۰هزار کوین بیتکوین گلد (یعنی کمتر از ۱درصد از تمام بیتکوین گلدها که معادل ۲۱میلیون خواهد بود) که تیم توسعه دهنده پیش از شروع به کار شبکه استخراج کرده است، آماده خرج شدن هستند. برای مصرف کردن این کوین ها، حداقل ۴نفر از ۶نفر توسعه دهنده ی این پروژه باید تراکنش را امضا کنند.

گفته شده که ۴۰ درصد از آن ۱۰۰ هزار بیتکوین گلد مصرف خواهد شد، ۶۰ درصد باقی مانده چه می شود؟ آن ها قفل زمانی دارند. این بدان معناست که ۶۰ درصد باقی مانده به مرور و طی سه سال آینده برای هزینه های توسعه آزاد و قابل استفاده می شوند.

Kuvandzhiev می گوید:« هیچ پامپ و دامپی وجود ندارد. ما تمام جوانب را رعایت می کنیم تا مطمئن شویم کار درست را انجام می دهیم».

وجود فضا برای به وجد آمدن برای بیتکوین گلد

با اینکه بیتکوین گلد شروعی سخت داشت، اما به نظر می رسد اوضاعش سامان یافته و خوب است.

Yavor Todorov که یکی از توسعه دهندگان بیتکوین گلد و از عوامل حمایت از سرمایه از دست رفته استخراج کنندگان است اذعان کرده که با وجود هرج و مرج موجود در رسانه ها، شبکه کاملا پایدار است.

Kuvandzhiev اعلام کرده که بیش از ۵۰هزار دستگاه در چند استخر استخراج در حال استخراج بیتکوین گلد هستند، از طرفی HitBTC هم شروع به حمایت از داد و ستد بیتکوین گلد کرده و کیف پول Coinomi نیز حمایت خود را اعلام کرده.

کیف پول سخت افزاری Trezor کد لازم جهت ایجاد امکان دانلود نرم افزار برای ذخیره بیتکوین گلد را فراهم و پخش کرده است. Kuvandzhiev همچنین انتظار آن را دارد که در هفته های آتی ارائه دهنده کیف پول سخت افزاری Ledger نیز حمایت خود را اعلام کند. علاوه بر این، تیم توسعه دهنده در حال کار و مذاکره با صرافی ها و کیف پول های دیگر جهت اضافه کردن این کوین جدید هستند.

طبق آمار مرورگر بیتکوین گلد، تراکنش هایی در حال انجام است و تنها در بازه های زمانی منظم صورت نمی گیرند. حتی حسابی که برای مدت ۷سال تراکنش بیتکوینی انجام نداده بود، پس از انتشار بیتکوین گلد چیزی در حدود ۵میلیون دلار بیتکوین گلد خود را گرفت.

همان استخراج کننده ای که نمی خواست نامش فاش شود گفته که انتظار منظم شدن همه کارها را طی روزهای آینده دارد و این موضوع را به دلیل قدرت و ارزش موضوع پیشنهادی این پروژه می داند. او می گوید:

« مطمئنم مردمی که از وجود زنجیره ای از بیتکوین که از استخراج بدون نیاز به دستگاه های ASIC پشتیبانی می کند هیجان زده هستند، حتما آن را در آینده هم همراهی خواهند کرد».

انگشت اتهام

اول از همه افراد حاضر در تیم توسعه دهنده باید این سردرگمی و مشاجرات را حل کنند. این موضوع کار راحتی هم نیست. اول از همه کیف پول هایی وجود دارند که اسکم هستند و برای فریب کاربران آمده اند؛ تیم توسعه دهنده در حال تحقیق، بررسی و شناسایی آن ها هستند تا لیستی از این اسکم ها اماده کرده و در اختیار کاربرانشان قرار دهند.

دوم آنکه Todorov در کانال رسمی بیتکوین گلد در Slack اعلام کرده که Suprnova دارای ۵۱درصد از قدرت استخراج شبکه است. این امر نشانگر متمرکز شدن استخراج است که دقیقا موضوعی ست که بیتکوین گلد برای کاهش آن به وجود آمد.

و در آخر اینکه بسیاری از کاربران نسبت به ۰.۵درصد “کارمزد پنهان” برای بلاک های استخراج شده – که Kuvandzhiev در نرم افزار استخر استخراج قرار داده- ناراضی هستند.

Kuvandzhiev به استخراج کنندگان درباره این کارمزد گفته که می توان آن را بصورت دستی از کد متن باز ارائه شده حذف کرد، اما چون او این قسمت را در کد مخزن گیت-هاب قرار نداره، بسیاری بر این باورند که یک فریب بوده است.

Kuvandzhiev می گوید که این اتهام از طرف یکی از استخرهای استخراج است که خط مربوط به کارمزد را از کد حذف نکرده بود. در هر صورت او درخواست های زیادی مبنی بر حذف این کارمزد از کد به طور کلی دریافت کرده است.

برای او این اتفاق تنها نشان می دهد که روند اجرای یک ارز رمزنگاری شده جدید می تواند چقدر ظریف و حساس باشد و چطور شفافیت در یک دفترکل عمومی و باز مهم و حکمفرما است.

او می گوید:

« برای یک استخراج کننده با یک ریگ، این کارمزد ماهی ۱دلار است که به نظر من عدد بسیار کوچکی ست. امیدوار بودم که مردم قدردان زمانی که صرف کردم تا یک محصول برای آن ها ایجاد کنم باشند».

 

 

 

 

 

 

https://coiniran.com/?p=16123
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x