ایستگاه خبر

افزایش خطر روند نزولی بیت کوین پس از عبور از میانگین متحرک ۵۰ روزه

روند نزولی بیت کوین پس از ثبت رکورد قیمتی بی‌سابقه‌ی خود به سطحی منجر شده که به شدت مورد توجه تحلیل‌گرانی که از چارت‌ها‌ی تاریخی برای پیش‌بینی آینده استفاده می‌کنند، قرار گرفته بود.

با ارزش‌ترین رمز ارز موجود، بعد از فتح قله‌ی قیمتی ۴۲ هزار دلار در ابتدای ماه، همچنان با قیمتی نزولی مورد معامله قرار می‌گیرد. قیمت این رمز ارز، روز سه‌شنبه حدود ۵.۷ درصد کاهش یافت و با رسیدن به قیمت ۳۱ هزار دلار، به محدوده‌ی میانگین متحرک ۵۰ روزه‌ی خود وارد شد. یک افت پایدار به سطحی پایین‌تر، می‌تواند مشکلات را برای این رمز ارز دو چندان کند.

میانگین متحرک یک ابزار تحلیل تکنیکال ساده است که با حذف داده‌های اضافی نوسانات کوتاه‌مدت قیمت، داده‌های روند قیمت را در طول یک دوره‌ی زمانی تعدیل می‌کند. از میانگین متحرک برای به دست آوردن خط روند و خطوط مقاومت و حمایت استفاده می‌شود. زمانی که قیمت یک دارایی میانگین متحرک خود را قطع می‌کند یک سیگنال قیمتی برای معامله گران به حساب می‌آید. با کاهش قیمت به سطوحی کم‌تر از ۳۱ هزار دلار، یک سیگنال مبنی بر روند نزولی داده می‌شود.

میشاییل اُروک، استراتژیست ارشد بازار در موسسه JonesTrading به بلومبرگ گفت:

“اگر قیمت بیت کوین کمی سقوط کند و سپس در سطحی پایین‌تری از میانگین متحرک ۵۰ روزه‌ی خود آرام گیرد، این امر می‌تواند اثباتی باشد بر این مدعا که روند صعودی آغاز شده از اکتبر به نوعی سوداگرانه و حباب‌گونه بوده است. دیروز، قیمت بیت کوین تا سطح ۳۰ هزار دلار نیز کاهش یافت.”

دیوید دونابدیان، یک مدیر سرمایه‌گذاری در شرکت مدیریت سرمایه CIBC، گفت:

“زمانی که معیارمان فقط افزایش قیمت باشد و آن را با هر حبابی که در ۵۰ سال گذشته مقایسه ‌کنیم، بدون تردید مورد بیت کوین در صدر قرار می‌گیرد.”

اما چه اتفاقی افتاده است؟ آیا وقت ترکیدن این حباب است؟! دلیل روند نزولی قیمت بیت کوین چیست؟

دلایل روند نزولی بیت کوین

در حال حاضر یک حرکت صعودی، چالش سختی است. جریان سرمایه‌ی سرمایه‌گذاران به بزرگترین صندوق رمز ارزی قابل معامله، صندوق تراست بیت کوین شرکت Greyscale، نشان از آرام شدن روند گاوی دارد. خوش‌بینی درباره‌ی پذیرش نهادی و شرکتی بیت کوین، نقشی را در رسیدن بیت کوین به این رکورد قیمتی بی‌سابقه داشته است. اما از طرفی، وقوع یک فروش ناگهانی وسیع در روزهای اخیر توانایی بیت کوین را برای افزایش تا رکوردهای جدید، زیر سوال می‌برد.

ظاهرا تقاضای کافی برای جذب این شوک عرضه وجود نداشته است.

فروش بیت کوین توسط استخراج‌گران

البته این مازاد عرضه دلایل مختلفی دارد. اول از همه، اغلب استخراج‌گران در حال فروش بیت کوین‌های خود هستند. شاخص موقعیت استخراج‌گران بیت کوین، که نشان‌دهنده‌ی تعداد کل بیت کوین‌های در حال خروج از کیف پول‌های استخراج‌گران به میانگین یک ساله‌ی آن‌هاست، هفته‌ی گذشته به بیش‌ترین مقدار خود در ۸ سال اخیر رسید.

کاهش تقاضای سرمایه‌گذاران شرکتی

در طرف دیگر، به ویژه از سوی سرمایه‌گذاران شرکتی و نهادی، تقاضا در روزهای اخیر بسیار کاهش یافته است. به نظر می‌رسد که شرکت‌ها، خرید‌های سریالی خود را متوقف کرده‌اند. آن‌ها سعی دارند تا بازی کابینه‌ی بایدن از گرایش وی درباره‌ی سیاست‌‌ها و مقررات رمز ارز بخوانند. اظهارنظرهای ناامیدکننده‌ی وزیر خزانه‌داری، جنت یلن، در این روز‌ها از جمله مباحث در محافل رمز ارز بوده است.

این موضوع را می‌توان از تفاوت شاخص قیمت بین کوین/دلار صرافی کوین ‌بیس و شاخص قیمت بیت کوین/تتر صرافی بایننس متوجه شد. زمانی که این تفاضل به نفع صرافی کوین بیس باشد، نشان‌دهنده‌ی خرید‌های آنی با ارز فیات است. در همین حال همه‌ی ارزهای پایدار در صرافی‌های مختلف بازار مثبتی داشته‌اند که در کنار عدم وجود خرید‌های آنی با ارز فیات، نشان می‌دهد که بازار کنونی تحت سلطه‌ی شرکت‌‌های بازارگردان و یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری رمز ارزی مثل همین صندوق شرکت Greyscale است.

روند گاوی یا خرسی؟

وقتی خرید‌‌های آنی با ارز فیات در کار نباشند، انتظار بازار گاوی بیهوده است. احتمالا با روشن شدن فضای قانون‌گذاری در دولت ایالات متحده، در آینده‌ای نزدیک دوباره شاهد مازاد تقاضا در این بازار باشیم. بندیک نورهایم، یک تحلیل‌گر شرکت پژوهشی Arcane می‌گوید:

“با دور شدن بیت کوین از محدوده‌ی رکورد قیمتی ۴۲ هزاری دلاری خود، بسیاری باور خود را از دست داده‌اند. بیت کوین یک دارایی پرنوسان است و این قاعده‌ی بازی است. برای آن‌ دسته از سرمایه‌گذاران که رویکرد سوداگرانه ندارند، فروختن در این سطح ۳۰ هزار دلاری منطقی به نظر نمی‌رسد.”

نوسانات قیمت با ایجاد عدم اطمینان، معمولا یک پدیده‌ی منفی تلقی می‌شوند. به هر حال به عقیده‌ی بسیاری، نوسانات شدید قیمت بیت کوین در سال‌های اخیر در نهایت می‌تواند برای آینده‌ی دنیای رمز ارز مفید واقع شود. حباب‌ها که با یک رشد شدید قیمتی و سپس یک افت و ثبات قیمت در سطحی پایین‌تر تعریف می‌شوند، برای بیت کوین می‌توانند تبلیغات رایگان به حساب آیند.

|| بیشتر بخوانیم: روند صعودی بیت‌ کوین – بخش اول

Source

https://coiniran.com/?p=43419
دکمه بازگشت به بالا