ایستگاه خبر

صعود پرشتاب renBTC، توکن مالی غیرمتمرکز بیتکوین بر اتریوم

عرضه renBTC، یک رقیب Wrapped Bitcoin که ارزش بیتکوین را به بلاکچین اتریوم منتقل می‌کند در کمتر از یک هفته بیش از 200 درصد افزایش یافته است. بر اساس داده‌های Defi Pulse، توکن renBTC از 13 آگوست تا کنون به لحاظ بیتکوین قفل شده در بلاکچین اتریوم از 59 میلیون دلار به رقم 176 میلیون دلار رسیده است.

این افزایش قابل توجه با ادامه رشد صنعت مالی غیرمتمرکز به لحاظ کل ارزش قفل شده و ارزش بازاری رخ داده است. اکنون renBTC بعد از WBTC، دومین روش پرطرفدار برای انتقال ارزش بیتکوین به بلاکچین اتریوم است. این روند رشد نشان می‌دهد که دارندگان بیتکوین اشتیاق بالایی برای پیوستن به بازار مالی غیرمتمرکز بر بستر اتریوم دارند.

توکن renBTC یک پروتوکل متن باز است که طراحی شده تا انتقال نقدینگی بین زنجیره‌ای را در سطح بلاکچین‌ها مثل اتریوم، بیتکوین، بیتکوین کش و چندی دیگر تسهیل نماید. بر خلاف رقیب خود WBTC که از یک سیستم حضانت شخص ثالث مورد اعتماد برای ضرب توکن‌های جدید استفاده می‌کند، توکن‌های ren‌BTC به وسیله قرارداد‌های هوشمند ساخته می‌شوند یا از بین می‌روند.

شرکت Ren که در سنگاپور مستقر است در سال 2017 تأسیس شد و یک سال بعد در یک عرضه کوین اولیه موفق به تأمین سرمایه 34 میلیون دلاری شد. توکن renBTC در می 2020 عرضه شد و ادغام اخیر این شرکت با MyEtherWallet یکی از دلایل افزایش علاقه جامعه رمزارز به این توکن عنوان شده است.

افزایش اخیر در صدور این توکن به رسیدن عرضه کل آن به بیش از 10 هزار عدد منجر شد. این یعنی تبدیل روزانه به طور متوسط 100 بیتکوین به renBTC از زمان راه‌اندازی آن، در حالی که این مقدار متوسط برای WBTC از زمان راه‌اندازی، نوامبر 2018، روزانه 45 بیتکوین است. البته اغلب آن‌ها از می 2020 به بعد رخ داده‌اند.

داده‌ها نشان می‌دهند که بیش از 44000 بیتکوین به بلاک‌چین اتریوم منتقل و قفل شده‌اند که این معادل بیش از 1 درصد از کل ارزش بازار 47.8 میلیارد دلاری اتریوم است. از این عرضه کل بیتکوین‌های قفل شده در بلاکچین اتریوم، سهم renBTC در ماه آگوست حدود 10 درصد بود که این رقم حتی با وجود رشد عرضه کل بیتکوین به بلاکچین اتریوم، به 22 درصد رسیده است.

چنین تغییراتی قطعا نشان می‌دهند که اگرچه امروز WBTC یک روش مناسب برای انتقال نقدینگی است اما توکن غیرحضانتی renBTC بر بستر قرارداد‌های هوشمند، انتخاب فرداست.

بیشتر بخوانیم: شورت توکن (Short Token) و لانگ توکن (Long Token) چیست؟

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا