ایستگاه خبر

رونمایی از پیام رسان ضدسانسور مبتنی بر شبکه‌ی لایتنینگ

اخیرا، مهندس John Cantrell یک برنامه‌ی پیام‌رسان به نام Juggernaut ارائه کرده است. این برنامه روی لایه‌ی مقیاس‌پذیر بیت کوین یعنی شبکه‌ی لایتنینگ ساخته شده و پیام‌های رمزگذاری شده‌ی end-to-end، همتا به همتا و onion-routed ارائه می‌دهد. از برخی جهات می‌توان Juggernaut را یک نسخه‌ی ابتدایی‌تر و امن‌تر از اپلیکیشن مبتنی بر اتریوم Status یا اپلیکیشن سازگار با بیت کوین Sphinx Chat به شمار آورد. هر چند، زمانی که همه‌چیز بر پایه‌ی تجارت بنا می‌شود، Juggernaut حریم خصوصی را اولویت قرار می‌دهد.

Cantrell اظهار داشت این اپلیکیشن از نگرانی‌ها درمورد سانسور کردن الهام گرفته شده است؛ مانند آنچه در جریان بحران کرونا ویروس شاهدش بودیم. وی افزود در بحران کرونا ویروس WeChat و فیسبوک پست‌های مربوط به پاندمی را حذف می‌کردند و گوگل اپلیکیشن کلیسای آیداهو را به دلیل نقض قوانینش تعلیق کرد. همچنین، Knut Svanholm یکی از طرفداران بیت کوین اعلام کرد آمازون او را مجبور کرده بخشی از خلاصه‌ی کتابش را که در آن از کرونا ویروس صحبت کرده را حذف کند تا اجازه‌ی انتشار کتاب در Kindle را بگیرد.

Cantrell گفت: «به نظر می‌رسد به سمتی می‌رویم که دولت‌ها کانال‌های ارتباطی را از بین می‌برند و نمی‌توانیم درمورد چنین چیزهایی در توئیتر و جاهای دیگر نظر بدهیم. چنین سرویس‌هایی به ازای هر API که استفاده می‌کنیم یک ایمیل یا پیام متنی می‌فرستند و برای استفاده از آنها باید یک حساب کاربری بسازیم و از کارت اعتباری یا حساب بانکی خود در آن استفاده کنیم.»

Juggernaut یک برنامه‌ی پیام‌رسان است که به سرورهای تجاری متکی نیست و روی نود لایتنینگ برای تمام دستگاه‌ها راه‌اندازی می‌شود. بدین ترتیب افراد می‌توانند کلید عمومی نود خود را به عنوان نام کاربری استفاده کنند و به نودهای دیگر پیام ارسال کنند. ارسال پیام با این اپلیکیشن برای کاربرانی که مقدار کمی بیت کوین در شبکه‌ی لایتنینگ سپرده‌گذاری کرده‌اند و پیام مستقیم ارسال می‌کنند، هزینه‌ای نخواهد داشت. کاربرانی که از کانال‌های مستقیم استفاده نمی‌کنند باید مقدار ناچیزی هزینه بپردازند.

Source & Image

https://coiniran.com/?p=38404
دکمه بازگشت به بالا