ایستگاه خبر

رسانه‌های دولتی چین: بازار صعودی بیت کوین به ضرر طلاست!

مقاله ای که اخیراً در رسانه های دولتی چین منتشر شد، اعلام کرده است که بازار صعودی بیت کوین می‌تواند برای طلا و فلزات گرانبها مضر باشد.

این گزارش که در تلویزیون مرکزی چین عنوان شد، ظاهراً ادعا می‌کند که بازار صعودی بیت کوین ممکن است فشار طولانی مدتی به بازار طلا وارد کند. دولت در چین همچنان که ارز دیجیتال بانک مرکزی خود (CBDC / DCEP) را راه اندازی می‌کند، در برابر بیت کوین و ارمزارزها قاطع عمل می‌کند. به نظر می‌رسد که این گزارش از بیانیه JP Morgan نقل قول کرده است که ادعا می‌کند بیت کوین می‌تواند جایگزینی برای طلا باشد.

عملکرد بهتر بیت کوین در سال ۲۰۲۰
گزارش اخیر ETF CoinShares حاکی از آن است که سرمایه‌گذاران از بازارهای طلا خارج شده و وارد سرمایه‌گذاری‌های مبتنی بر بیت کوین شده‌اند.

مقایسه عملکرد این دو دارایی نشان می دهد که به وضوح فقط یک برنده وجود دارد. از ابتدای سال ۲۰۲۰ و قبل از اینکه همه‌گیری کووید-۱۹ اقتصاد جهانی را درگیر کند، طبق گزارشات Goldprice.org قیمت طلا نسبت به سطح فعلی‌اش ۲۱ درصد سود داشته است.

از طرف دیگر، بازار صعودی بیت کوین شرایط بهتری داشته است. این رمزارز در مدت مشابه ۱۶۵٪ افزایش یافته و قیمت امروز آن بیش از ۱۹،۰۰۰ دلار است.

علیرغم این واگرایی آشکار در عملکرد دارایی، سرمایه‌گذاران بازار طلا مانند پیتر شف هنوز قانع نشده‌اند:

«آخرین ترفند بازاریابی بیت کوین این است که بسیاری از شرکت‌های خصوصی و دولتی در حال فروش طلای خود هستند و بیت کوین را به عنوان ذخیره ارزش ترجیح می‌دهند. آن چند شرکت که در حال خرید بیت کوین هستند با فروش طلاهای خود این کار را انجام ندادند. بیت کوین طلای جدید نیست.»

اصلاحات بزرگتر برای فلزات گرانبها
اگر طلا واقعاً دارایی بهتری بود، در یک سال که بازارهای مالی دچار مشکلاتی شده‌اند و ذخیره دارایی‌های ارزش باید سر به فلک می‌کشید، بیش از ۲۰ درصد سود می‌کرد.

حتی نقره نیز در ۱۲ ماه گذشته توانسته عملکرد بهتری نسبت به طلا داشته باشد و از اول ژانویه حدود ۳۴ درصد رشد داشته باشد. با این حال، هر دو فلزات گرانبها از اوایل ماه اوت با کاهش روبرو بوده‌اند: طلا ۱۱.۳٪ و نقره با ۱۸.۶٪ افول نسبت به بالاترین قیمتشان به شدت اصلاح شده‌اند. این در حالی‌ست که بیت کوین از بالاترین قیمت خود در سال ۲۰۲۰ فقط ۴٪  کاهش داشته است.

 

Source

https://coiniran.com/?p=42587
دکمه بازگشت به بالا