ایستگاه خبر

آیا سنجه‌ی سلطه‌ی بیت کوین اهمیت خود را از دست داده است؟

سلطه‌ی بیت کوین معیاری است که سهم بازار این رمز ارز را در برابر بقیه‌ی سکه‌های فضای کریپتو، از جمله اتریوم، پولکادات، کاردانو و سایر آلتکوین‌ها می‌سنجد. سال‌هاست که تحلیلگران از آن به عنوان ابزاری برای پیش‌بینی رابطه‌ی میان آلتکوین‌ها و بیت کوین استفاده می‌‌کنند.

با این حال، اخیراً، این معیار معنا و مفهوم خود را از دست داده است و هفته‌هاست جز روندی افقی چیزی را نشان نمی‌دهد. شاید به این دلیل که سلطه‌ی بیت کوین دیگر معیار مناسبی در فضای رمز ارزها نیست.

چرا امروزه بیت کوین بیشترین سلطه‌ را دارد؟

سال‌ها پیش، ساتوشی ناکاموتو اولین سیستم پول نقد دیجیتال همتابه‌همتا را طراحی کرد و صنعت رمز ارزها متولد شد. ظهور بیت کوین، یک فناوری انقلابی به نام بلاکچین را نیز با خود به همراه آورد.
بیت کوین، به‌عنوان یک دارایی، بر رمزگذاری و سازوکار اجماعی که قابلیت تکثیر ندارند استوار شده است، اما فناوری‌ای که این دارایی دیجیتال بر روی آن ساخته شده در این سال‌ها با روش‌های فراوانی سازگار شده است. به عنوان مثال اتریوم، قراردادهای هوشمند را به معاملات پیوند می‌دهد تا برنامه‌های غیرمتمرکز بتوانند در بلاکچین اجرا شوند.
از آن زمان هزاران آلتکوین ساخته شده است که برای سهم بازار با بیت کوین رقابت می‌کنند. بیت کوین از مزیت‌های «اولین بودن» و همه چیزهایی که همراه آن است، مثل شناخته‌شده‌بودن نام تجاری، اعتماد، آشنایی و بیشتر بودن پذیرش، برخوردار شد.

هنگامی که آلتکوین‌ها در اواخر سال ۲۰۱۷ و اوایل سال ۲۰۱۸ بر بیت کوین غلبه کردند، این معیار برای تجزیه و تحلیل تکنیکال و پیش‌بینی رابطه بین BTC و altcoins مفید واقع شد.

کوین ایران

سلطه‌ی بیت کوین، دیگر سنجه‌ی قابل اطمینانی نیست!

از آنجا که آلتکوین‌ها در درجه اول با دلار و بعد با بیت کوین معامله می‌شوند، همیشه از روندها و الگوهایی که بیت کوین پیش می‌گیرد پیروی نمی‌کنند. تحلیلگران زمانی از سلطه‌ی بیت کوین به‌طور مؤثر استفاده کرده بودند، اما سودمندی آن کمرنگ شده است. چرا؟ چون دارایی‌های دیجیتال در حال فراتر رفتن از تعریف آلتکوین‌ها هستند، و حاکمیت بیت کوین، به‌عنوان یک معیار اندازه گیری، نمی‌تواند با تغییرات بازار همگام شود.

معنای آن این است که حجم زیادی از انواع سکه‌ها، توکن‌های غیرقابل تعویض و چندین و چند دارایی مبتنی بر بلاکچین وجود دارند که در این معیار در نظر گرفته نمی‌شوند.

پیشنهاد مطالعه: سلطه بیت کوین با کاهش قیمت آلتکوین ها افزوده می شود

بهترین مثال برای اینکه نشان دهیم سنجه‌ی سلطه‌ی بیت کوین اهمیت خود را از دست داده، این است که اخیراً آلتکوین‌ها عملکرد بسیار خوبی داشته‌اند، آنقدر که با توجه به سنجه‌ی بازده سرمایه‌گذاری (ROI) از بیت کوین پیشی گرفته‌اند، اما معیار سلطه‌ی بیت کوین هنوز در حدود ۶۰ درصد ثابت مانده است، آن هم زمانی که بیت کوین هفته‌های طولانی درگیر تثبیت قیمت خود بوده است.

ممکن است در پی طولانی شدن زمان تثبیت قیمت، رشد چشمگیری هم اتفاق بیفتد اما این موضوع باز هم چیزی را درباره‌ی بی‌معنا و بی‌استفاده شدن معیار سلطه‌ی بیت‌کوین عوض نمی‌کند.

 

Source

https://coiniran.com/?p=44560
دکمه بازگشت به بالا