ایستگاه خبر

نکته‌های معامله رمزارز از زبان قهرمان جهانی پوکر و متخصص اقتصاد رفتاری

هر کسی در حوزه معامله رمزارز مشغول است نیاز به اطلاعات، مطالعه و دانش دارد. اما وقتی ریسک‌ها بالا می‌روند و بازار‌ها نوسان دارند به چیز دیگری نیاز است. باید منظم باشید و هوشیارانه تفکر کنید!

شاید افراد بسیاری کمی در این خصیصه از اَنی دوک (Annie Duke)، قهرمان جهانی پوکر در سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۱۰، قوی‌تر و ماهرتر باشند. وی همچنین یکی از با ارزش‌ترین مشاوران در زمینه مدیریت ریسک به حساب می‌آید. در بیش از دو دهه فعالیت تخصصی در این زمینه توانسته است چارچوبی کاربردی برای درک ریسک در بازار پرنوسانی چون بازار رمزارز بسازد. وی به سرمایه‌گذاران در گرفتن تصمیم‌های تاکتیکی بدون نقض استراتژی بلندمدت خود کمک کرده است.

گزارش‌گر مجله Forbes اخیرا با این قهرمان پوکر مصاحبه کرده است.

اکثر مردم شما را به عنوان یکی از مشهورترین قهرمانان پوکر می شناسند. با این حال، بسیاری از سابقه علمی معتبر و تجربه‌ی طولانی شما بعنوان مشاور برخی از موفق‌ترین سرمایه‌گذاران جهان بی‌اطلاع هستند. چگونه به این صنعت وارد شدید؟

جوانی خود را در دانشگاه پنسیلوانیا با دوره دکتری در رشته علوم شناختی آغاز کردم. به دلیل یک بیماری یک سال مرخصی گرفتم. در آن دوره شروع به بازی پوکر کردم. عاشق این بازی شدم و این کار را به مدت ۸ سال به صورت تمام وقت انجام دادم. در سال ۲۰۰۸، یک صندوق پوشش ریسک من را دعوت کرد تا به مشتریانش درباره پوکر و درک آن‌ها از ریسک توضیح دهم.

این اولین باری بود که عمیقا درباره علوم شناختی، روانشناسی رفتاری، اقتصاد رفتاری و بازی پوکر فکر کردم. از آن پس به سخنرانی، مشاوره و نوشتن کتاب درباره پیوند بازی پوکر، اقتصاد رفتاری و نظریه تصمیم‌گیری شروع کردم. در نهایت در سال ۲۰۱۲ از فعالیت حرفه‌ای در بازی پوکر خارج شدم. اکنون به دانشگاه پنسیلوانیا برگشتم و مشغول به انجام پژوهش هستم.

به نظر شما، مردم چگونه مهارت سرمایه‌گذاری خود را ارزیابی می‌کنند؟ بزرگترین دام‌های ذهنی که مشاهده کرده‌اید، چیستند؟

بسیاری از افراد به دقت خود را ارزیابی نمی‌کنند. وقتی به اصلی‌ترین بایاس (تورش)‌های شناختی می‌نگریم، طبقه «خوش‌بینی بیش از حد» برجسته‌ترین آن‌هاست. اغلب مردم در کارهایی که حس می‌کنند می‌دانند چگونه انجام دهند، که قطعا سرمایه‌گذاری یکی از آن‌‌هاست، بیش از حد اعتماد به نفس دارند.

این دام ذهنی، معروف به اثر «بهتر از متوسط» است. برای مثال گمان می‌کنید اگر از افراد بپرسید مهارت رانندگی خود را چگونه ارزیابی می‌کنند، نتیجه چیست؟ تقریبا ۹۰ درصد آن‌ها خود را در ۵۰ درصد ماهر در این جمعیت قرار می‌دهند.

مشکل مشترک در پوکر و سرمایه‌گذاری، فراوانی عدم قطعیت است. دنیا تصادفی است و شانس یک عامل مهم. همچنین اطلاعات مخفی وجود دارند. برخی مواقع اطلاعات خود را در وقایع نشان می‌دهند اما گاهی هرگز روشن نمی‌شوند. این‌ها موجب می‌شوند که نتایج از افسار مهارت‌‌‌های به کار رفته در تصمیم‌گیری رها شوند و سرمایه‌گذار به ارزیابی مناسبی از مهارت‌های خود دست نیابد.

نکته این است؛ ممکن است برنده شویم حتی اگر تمام تصمیمات اشتباه باشند، یا ورشکست شویم با این که کاملا درست عمل کرده باشیم. این به ویژه در کوتاه‌مدت معضلات بزرگی را ایجاد خواهد کرد.

تمرین‌های پیشنهادی شما برای سرمایه گذاران در جهت ایجاد نظم و طبقه‌بندی در تصمیم‌های سرمایه‌گذاری و معامله به ویژه در بازار رمزارزها چیست؟

من می‌خواهم در بیتکوین سرمایه‌گذاری کنم. ابتدا باید بدانم چرا فکر می‌کنم این سرمایه‌گذاری خوب است. وقتی تصمیم درباره سرمایه‌گذاری در یک بازار پرنوسان باشد اهمیت بیشتری می‌یابد. باید بتوانید دایره‌‌ای را پیرامون پیش‌فرض‌ها و عوامل شانسی که شما را به اینجا رسانده، بکشید. در قدم دوم باید شرایطی را تعیین کنید که در آن وضعیت، خواهید فروخت.

این یعنی چه چیزی موجب خواهد شد که به این نتیجه برسید پیش‌فرض‌هایتان درست نبوده‌اند و این یک سرمایه‌گذاری خوب نیست.

جدا از مدل‌ها و معیارهای مورد استفاده در دنیای رمزارزها، گویا همواره مراتبی از عدم اطمینان اینجا وجود دارد. چه توصیه‌ای برای یک فرد دارید تا در این موقعیت احساس نگرانی نکند؟

 شاید اکنون درباره رمزارز‌‌ها کمتر از سهام شرکت‌‌های فناوری بدانیم. اما باید بدانیم که کمتر از آن‌چه که فکر می‌کنیم از این شرکت‌ها می‌دانیم. این اولین چیزی است که باید بدانید. دوم این که هرچه عدم اطمینان در یک بازار بیشتر باشد، احتمال این که مدل شما دقت زیادی داشته باشد کم‌تر است.

در این شرایط مهم‌تر این است که پیامد‌های مخرب را حذف کنید. باید یک استراتژی خروج مناسب اتخاذ کنید. یعنی هرچه عدم اطمینان بیشتر بود، برای نقدینگی ارزش بیشتری قائل شوید. حد ضرر‌ها نیز ابزار مناسبی هستند که می‌توانید هر چه سریع‌تر آن‌ها را تعیین کنید.

همچنین در طرف دیگر باید یک استراتژی برای نگه‌داری یک دارایی در شرایط مختلف داشته باشید. تنوع بخشی به سبد دارایی یک گزینه مناسب است.

برای تفهیم این بحث، آیا می‌توانید ما را در روند تنظیم و آزمون یک پیش فرض سرمایه‌گذاری در مورد رمزارزها پیش ببرید؟

حتما. مثلا نرخ بهره در بانک فدرال تغییر می‌کند که می‌تواند باعث شود تمیمی را که گرفته‌اید، تغییر دهید. اگر من بیتکوین را به عنوان پوششی در برابر ریسک تورم خریداری می‌کنم ، آنچه که پیش‌فرض گرفته‌ام، همیشگی و حتمی بودن تورم است. در ادامه باید از خود بپرسم چه وقایعی در این دنیا منجر به این می‌شود که این پیش‌فرض را عوض کنم.

به صورت خلاصه، چه سیگنال‌‌هایی وجود دارند که منجر به تغییر تصمیم من خواهند شد. چه نشانه‌هایی باعث می‌شوند که فکر نکنم تورم آن‌قدری بالا خواهد بود که توجیه مناسبی برای سرمایه‌گذاری در بیتکوین تنها به دلیل پوشش ریسک تورم، باشد.

با به چالش کشیدن پیش‌فرض‌هایمان، می‌توانیم در آینده در جستجوی نشانه باشیم.

بهترین سرمایه‌گذاران توجه خود را به کوتاه مدت کاهش می‌دهند و دلیل آن این است که نحوه تصمیم‌گیری ما کاملاً گذشته‌نگر است. وقتی مدام تابلوی قیمت‌ها را تماشا می‌کنید، صعود و فرود‌ها را حس می‌کنید. این احساسات، تصمیمات شما را کاملا منحرف می‌کنند. در پوکر به اینها سرازیری می‌گویند. البته در پوکر این شدیدتر است زیرا نمی‌توانید کاهش چیپ‌های خود را نبینید! اما در سرمایه‌گذاری می‌توانید برای مدتی پورتفوی خود را نبینید.

و به عنوان صحبت نهایی؟

واقعاً آسان است که خودمان را گول بزنیم و فکر کنیم چیزی بیش از واقعیت خود، مهارت داریم. همواره باید در جستجوی اطلاعات و نشانه‌هایی باشید که اثبات می‌کنند در اشتباه بوده‌اید. هر چه بیشتر در موقعیت پرسش از خود درباره چرایی اشتباه خود قرار گیرید، تصمیم‌ساز و سرمایه‌گذار ماهرتری خواهید بود.

https://coiniran.com/?p=42739
دکمه بازگشت به بالا