ایستگاه خبر

بیت‌‌کوین؛ سدی محکم در برابر ضرابخانه‌های بانک‌های مرکزی

بانک مرکزی ایالات متحده‌ی آمریکا برابر با نیمی از کل بیت‌کوین‌های موجود در جهان، اقدام به تزریق پول به اقتصاد آمریکا کرده است.

بنابر آنچه شعبه مستقر در نیویورک فدرال رزرو در وب‌سایت خود منتشر کرده، در تاریخ پنجم مارس، مبلغ هنگفتی برابر با ۸۹ میلیارد دلار طی عملیات بازخرید یا به‌اصطلاح repos به اقتصاد آمریکا سرازیر شده است.

طراحی عملیات repos با هدف اولیه‌ی ارائه‌ی نقدینگی موقت به بانک‌ها و وام‌دهندگان انجام شده است. این کار آن‌طور که برخی رسانه‌ها به آن اشاره کرده‌اند، چیزی جز خلق پول از هیچ نیست.

این اقدام در راستای سلسله اقداماتی است که بانک مرکزی آمریکا برای مقابله با اثرات مخرب شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد این کشور اتخاذ کرده است. پیش‌تر نیز این بانک کاهش نرخ بهره را در دستور کار خود قرار داده بود.

بیت‌کوین‌دوستان همیشه از خلق پول به‌‌عنوان ابزاری مهلک که در دستان بانک‌های مرکزی قرار دارد، یاد کرده‌اند؛ پولی که هیچ ارزش ذاتی ندارد و هیچ دارایی قابل‌اعتمادی، پشتوانه‌ی آن نیست.

شیوع ویروس کرونا دوباره بحث ناپایداری‌های سیستماتیک بازارهای مالی سنتی را به میان کشیده است. با کاهش مصرف عمومی، وقوع نوسانات متعدد در بازارهای بورس و کاهش مصرف جهانی نفت شاهد کاهش روزانه ارزش پول‌های رسمی هستیم.

چنین ناپایداری‌هایی، پول‌های سخت نظیر بیت‌کوین را در کانون توجه مردم قرار خواهد داد. در جهان بیت کوین که قواعد آن بر پایه عرضه محدود و اثبات‌پذیر پول استوار است، احتمال دستکاری از میان می‌رود و دیگر نه نیازی به بازارهای تبادل ارزی وجود دارد و نه ضرورتی برای تشکیل بانک‌های مرکزی احساس خواهد شد.

Source

https://coiniran.com/?p=37387
دکمه بازگشت به بالا