NFT

بهترین بازی‌های NFT در سال ۲۰۲۲

اَکسی اینفینیتی (Axie Infinity) سکوی پرتاب بازی‌های درآمدزا (P2E) بود و توانست ظرفیت بالقوۀ این بخش از فناوری بلاک‌چین را به جهان نشان دهد. همزمان و پس از به محبوبیت رسیدن اکسی اینفینیتی چندین عنوان بازی درآمدزایِ مبتنی بر توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) دیگر نیز برای مدتی کوتاه ظهور کرده و ویژگی‌های جدیدی به چهارچوب معرفی‌شده توسط اکسی افزودند. نتیجۀ این رویداد پیدایش مجموعه‌ای از بازی‌های نوآورانه بود که هر یک دارای خصوصیات منحصربه‌فرد خود بودند. در مقالۀ پیش رو بهترین بازی‌های NFT در سال ۲۰۲۲ را به شما معرفی می‌کنیم. لازم به ذکر است که بازی‌های NFT موجود در این مقاله نسبتا جدید بوده و از اواخر سال ۲۰۲۱ به بعد منتشر شده‌اند؛ لذا به عناوین قدیمی‌تر مانند اکسی اینفینیتی و Gods Unchained پرداخته نخواهد شد.

پیشنهاد مطالعه: نحوه کسب درآمد از بازی اکسی اینفینیتی (Axie Infinity)

بازی NFT

۱- بازی Ember Sword

 • سبک: بازی نقش‌آفرینی برخط چندنفرۀ گسترده (MMORPG)
 • شبکۀ میزبان: Immutable X
 • تاریخ عرضه: ۲۰۲۲ برای نسخۀ آزمایشی
 • توکن بومی: Ember (EMB)
 • هزینۀ آغاز بازی: رایگان
 • این بازی برای کاربران علاقه‌مند به سبک نقش‌آفرینی در دنیایی آزاد مانند Runescape یا Ragnarok و طراحی قهرمانان ایزومتری، جذاب خواهد بود.

Ember Sword یک بازی NFT رایگان در سبک MMORPG است که در سرزمینی با همین نام و دارای چهار کشور Solarwood، Duskeron، Edison و Sevrend رخ می‌دهد. گیم‌پلی Ember Sword یادآور بازی‌ Runescape است که در دهۀ ۹۰ میلادی به شهرت رسیده بود. بازیکنان در Ember Sword آزادانه در دنیای وسیعی به گشت‌وگذار پرداخته، هیولاها و غول‌های مختلفی را شکار کرده و با سایر بازیکنان به رقابت می‌پردارند تا امتیاز جمع کنند و قابلیت‌های خود را ارتقا دهند. اگر شما از آن دسته از بازیکنانی هستید که علاقه‌ای به خشونت ندارید می‌توانید در قالب سازنده یا تاجر، دنیای Ember Sword را برای کالاهای جستجو کرده و با آن‌ها NFTهای کمیاب آیتم‌های گوناگون را بسازید.

هزینۀ خرید زمین، ‌مجموعه‌های کلکسیونی و اشتراک در بخش‌های مختلف این بازی با یک توکن بومی به اسم Ember (EMB) انجام می‌شود که از استاندارد ERC-20 برخوردار است. توسعه‌دهندگان یادآور شده‌اند که Ember Sword فاقد مکانیسم بازی-برای-بردن (pay-to-win) است و خرید آیتم‌های بازی هیچ‌ منفعتی برای بازیکنان دربر نخواهد داشت.

وجه تمایز Ember Sword با سایر بازی‌ها رویکرد منحصربه‌فرد آن در خلق جهان‌های مجازی است. زمین‌های این بازی برخلاف دیگر عناوین سبک MMORPG‌ ازقبیل Maple Story ، Runescape، Ragnarok به هزاران بازیکن تعلق دارد که می‌توانند نقش موثری در طراحی فضای بازی و قلمروی آن داشته باشند. Ember Sword که یکی از بهترین بازی‌های NFT است، هم‌اکنون در مرحلۀ آزمایشی بوده و قرار است در سال جاری در دسترس جامعۀ کاربری خود قرار گیرد.

پیشنهاد مطالعه: گیم فای (GameFi) چیست؟ چگونه از بازی‌های Play to Earn کسب درآمد کنیم؟

بهترین بازی‌های NFT

۲- بازی STEPN

 • سبک: بازی کسب درآمد به وسیلۀ ورزش و تحرک (Move-to-Earn)
 • شبکۀ میزبان: سولانا (Solana)
 • تاریخ عرضه: دسامبر ۲۰۲۱ برای نسخۀ آزمایشی
 • توکن بومی: GST (کاربردی) و GMT (حاکمیت)
 • هزینۀ آغاز بازی: خرید یک جفت کفش به ارزش تقریبی ۲ SOL
 • این بازی برای کاربرانی که به‌شدت به تناسب اندام خود اهمیت داده و علاقه‌مندند تا از تمرینات خود کسب درآمد کنند، جذاب است.

بازی STEPN که بین کاربران ایرانی به اسم اِستِپِن شناخته می‌شود، نخستین بازی درآمدزای مبتنی بر تحرک و فیتنس است که برای کسب پاداش تنها کافی‌ست تحرک داشته باشید. دسترسی به این بازی تنها برای دارندگان کفش‌های بومی STEPN میسر بوده و می‌توان آن را از بازار داخلی STEPN و یا Magic Eden خریداری کرد. این کفش‌ها با ویژگی‌ها و انواع گوناگونی ارائه شده و کاربران باید نهایت دقت را هنگام انتخاب کفش موردنظر به عمل آورند تا حداکثر درآمد ممکن را کسب کنند. در کل هرچه یک کفش کمیاب‌تر باشد بهتر است.

دسترسی هر یک از کاربران به مکانیسم درآمدزایی بازی STEPN محدود است و تنها راه افزایش این ظرفیت مالکیت تعداد کفش‌های بیشتر است. حداکثر زمان ممکن برای هر جفت کفش ۱۰۰ دقیقه ورزش بی‌وقفه درنظر گرفته شده است. هر کاربر به‌طور میانگین با داشتن ۳ جفت کفش (نسخۀ اولیه و ارتقا نیافته) قادر به ایجاد روزانه ۱۷ GST یا تقریبا ۵۵ دلار با احتساب هزینۀ تعمیر کفش‌‌ها خواهد بود. با درنظر گرفتن ۴۵ دقیقه فعالیت روزانه این رقم قابل‌توجهی است؛ به‌ویژه اگر شما فرد فعالی هستید و ورزش بخش همیشگی برنامۀ زندگی شما است. این پاداش روزانه همچنین انگیزۀ بسیار خوبی برای کاربرانی است که عموما فعالیت جسمی بالایی نداشته و به آن‌ها کمک می‌کند زندگی سالم‌تری را تجربه نمایند.

بازی Crabada

۳- بازی Crabada

 • سبک: بازی اوقات فراغت
 • شبکۀ میزبان: اوالانچ (Avalanche)
 • تاریخ عرضه: نوامبر ۲۰۲۱
 • توکن بومی: TUS (کاربردی) و CRA (حاکمیت)
 • هزینۀ آغاز بازی: ۳ خرچنگ (معادل ۴۸ هزار TUS)
 • این بازی به کاربرانی که مایل هستند زمان زیادی را به بازی‌های ویدئویی اختصاص دهند و همچنین هواداران اکسی اینفینیتی پیشنهاد می‌شود.

پرداختن به بازی‌های ویدئویی گاهی دشوار و نیازمند هزینه و زمان بسیار زیادی هستند. نمونۀ این بازی‌ها اکسی اینفینیتی است که باید تنها به شرط برنده شدن وارد بازی شده و نبردهای متعدد آن نیازمند انرژی ذهنی فراوان برای مدیریت دقیق بازیکنان است. اگر نمی‌خواهید تا این حد از وقت و منابع مالی یا ذهنی خود را در اختیار یک بازی قرار دهید، بازی Crabada گزینۀ بسیار مطلوبی برای شماست.

‌اغراق نیست اگر Crabada را محبوب‌ترین بازی کسب درآمد حال حاضر بلاک‌چین اوالانچ بنامیم. بازیکنان برای شروع به ۳ خرچنگ نیاز دارند تا به کمک آن‌ها عملیات استخراج را آغاز کنند. این فرآیند اگر توسط غارتگران مختل نشود معمولا ۴ ساعت به طول می‌انجامد. با اتمام موفقیت‌آمیز عملیات استخراج، به هر بازیکن ۳.۷۵ CRA و ۳۰۳.۷۵ TUS تعلق خواهد گرفت.

شاید با خود بگوئید که چه چیزی Crabada را از اکسی اینفینیتی متمایز می‌کند؟ وجه تمایز این بازی NFT در آن است که Crabada برای اوقات فراغت شما طراحی شده است؛ به بیان دیگر برای اجرا و تکمیل عملیات استخراج نیازی به نظارت پیوسته و نشستن پشت کامپیوتر خود ندارید. خرچنگ‌های شما به شکلی خودکار حرکات خود را مدیریت کرده و درآمد حاصله را به حساب شما واریز می‌کنند. ویژگی دوم، امکان استیک کردن توکن‌های CRA در پلتفرم بازی و کسب سود بیشتر است.

اگر ویژگی‌های فوق شما را برای شروع بازی Crabada متقاعد نکرده‌اند بهتر است بدانید براساس داده‌های موجود مجموع درآمد ۱۱ بازیکن برتر این بازی در یک دورۀ سه‌ماهه بیش از ۵میلیون دلار بوده است. شاید تنها نکتۀ منفی Crabada این است که هزینۀ خرید هر خرچنگ حداقل ۱۳۰۰ دلار است؛ درنتیجه هر بازیکن به ۳۹۰۰ دلار سرمایۀ اولیه برای شروع بازی نیاز دارد. با آنکه Crabada یک بازی سودمند به‌شمار می‌آید، این هزینۀ اولیه مانع بزرگی برای حضور شمار گسترده‌ای از بازیکنان خواهد بود.

پیشنهاد مطالعه: معرفی بهترین بازی‌های P2E برای کسب درآمد در بلاک‌چین EOS

بازی NFT

۴- بازی Illuvium

 • سبک: نقش آفرینی (RPG) و مبارزۀ خودکار (Auto-battler)
 • شبکۀ میزبان: Immutable X
 • تاریخ عرضه: سه‌ماهۀ نخست سال ۲۰۲۲ برای نسخۀ آزمایشی
 • توکن بومی: ILV
 • هزینۀ آغاز بازی: هنوز اعلام نشده است.
 • این بازی برای کاربرانی که به بازی پرطرفدار Pokemon و Teamfight Tactics علاقه‌مندند، جذاب خواهد بود.

Illuvium که بین کاربران ایرانی به اسم ایلوویوم شناخته می‌شود از نخستین بازی‌های بلاک‌چین است که با هزینۀ بسیار بالایی تولید شده است. شاید بتوان Illuvium را معروف‌ترین بازی‌ درآمدزای برنامه‌ریزی‌شده برای سال ۲۰۲۲ دانست. بازیکنان در این بازی در یک دنیای باز و خیالی به کاوش پرداخته و موجودات بومی آن که Illuvials نام دارند را جمع‌آوری می‌کنند. Illuvials و سایر آیتم‌های جمع‌آوری‌شده به شکل NFTهای آن‌چین در کیف‌پول کاربران ذخیره می‌شود تا درصورت تمایل به خرید، فروش یا معاوضه آن‌ها اقدام کنند. Illuvium علاوه‌ بر سبک نقش‌آفرینی، به‌صورت مبارزۀ خودکار نیز قابل اجرا بوده و شباهت زیادی با بازی Teamfight Tactics دارد. گیم‌پلی ایلوویوم تا حد زیادی از پوکمون وام گرفته است، با این تفاوت که به‌جای مبارزات نوبتی، دارای یک سیستم مبارزۀ سه‌بعدی و خودکار است که در میدان مخصوص نبرد رخ می‌دهد.

مانند هیولاهای پوکمون، شخصیت‌های Illuvials با نژادها و ویژگی‌های گوناگونی موجودند که هر یک نقاط مثبت و منفی خود را دارند و بازیکنان با درنظر گرفتن استراتژی دلخواه اقدام به انتخاب Illuvials مناسب خود می‌کنند. Illuvium در کنار قابلیت‌های مبارزه‌ای از یک بستۀ الحاقی به اسم Illuvium:Zero نیز برخوردار است که به بازیکنان امکان ساخت زمین‌ها و سازه‌های پیچیدۀ مختلفی را با استفاده از منابع موجود در دنیای Illuvium خواهد داد.

بهترین بازی‌های NFT

۵- بازی Aurory

 • سبک: الهام گرفته از پوکمون (Pokemon)
 • شبکۀ میزبان: سولانا (Solana)
 • تاریخ عرضه: سه‌ماهۀ نخست سال ۲۰۲۲ برای نسخۀ آزمایشی
 • توکن بومی: AURY
 • هزینۀ آغاز بازی: رایگان
 • این بازی برای کاربرانی که طرفدار سبک «نقش آفرینی ژاپنی (JPRG)» هستند و می‌خواهند از انجام بازی پوکمون کسب درآمد کنند بسیار مناسب خواهد بود.

بازی Aurory داستان دو جهان Antik و Tokane را روایت می‌کند. در Antik قدرت بین گروه کوچکی توزیع شده و جهان موازی Tokane توسط شخصی مرموز به اسم ساتوشی کشف شده است. این داستان حماسی دارای یک شخصیت اصلی به اسم Sam است.

نقطۀ عطف داستان آئوروری تضاد و دوگانگی موجود بین متمرکز بودن و تمرکززدایی است. این ویژگی را با عناصر بازی پوکمون و انیمه‌های افسانه‌ای استودیو جیبلی (Studio Ghibli) ترکیب کنید تا به جذابیت بی‌نظیرAurory پی ببرید.

استودیو جیبلی یک استودیوی پویانمایی مستقر در بخش کوگانی در منطقه تاما در توکیو پایتخت ژاپن است. شهرت استودیو بیشتر به دلیل تولید انیمه‌های سینمایی است.

شالودۀ اصلی Aurory یادآور بازی‌های کلاسیک پوکمون است. در جهان وسیع Aurory بازیکنان مشغول تعقیب و گرفتن هیولاهای Nefty شده و از آن‌ها برای شرکت در مبارزات نوبتی استفاده می‌کنند. مکانیسم Aurory مبتنی بر بازی‌های کسب درآمدی است که درآن هر هیولای Nefty نوعی NFT قابل معامله خواهد بود. بازیکنان برای کسب امتیاز می‌توانند در دو نوع نبرد بر علیه محیط (PVE) و علیه بازیکنان (PVP) دیگر شرکت کنند.

براساس تیزرهای رسمی Aurory می‌توان با قاطعیت گفت که با یک بازی زیبا روبه‌رو هستیم که با فضای آرامش‌بخش انیمه‌های جیبیلی آمیخته شده است. Aurory گزینۀ ایده‌آلی برای هواداران سری بازی‌های پوکمون است که می‌خواهند در کنار گشت‌وگذار در سرزمین‌های وسیع، درآمدی نیز کسب کنند.

پیشنهاد مطالعه: بررسی دو NFT جدید و محبوب: مجموعه گابلین تاون (Goblin Town) و بازی M2E

بازی Pegaxy

۶- بازی Pegaxy

 • سبک: مسابقات اسب‌ دوانی
 • شبکۀ میزبان: پالیگان (Polygon)
 • تاریخ عرضه: سه‌ماهۀ چهارم سال ۲۰۲۱ برای نسخۀ آزمایشی
 • توکن بومی: VIS (کاربردی) و PGX (حاکمیت)
 • هزینۀ آغاز بازی: ۱ Pega (معادل یک تتر)
 • این بازی برای کاربرانی که می‌خواهند بدون چالش‌های مربوط به پرورش و نگهداری از مسابقات اسب‌دوانی لذت برده و درآمد کسب کنند، جذاب خواهد بود.

اگر مالکیت اسب‌های افسانه‌ای مانند Seabiscuit یا حتی اسب معروف اساطیر یونان پگاسوس (Pegasus) برای شما جذاب است، بهتر است Pegaxy را امتحان کنید. در پگاکسی می‌توان فارغ از چالش‌ها و مشکلات مربوط به پرورش، تغذیه، نگهداری و آماده‌سازی، مالک اسب‌ دلخواه خود شده و با آن مسابقه دهید. تنها با پرداخت ۲۰۰ تتر می‌توانید اسب بالدار قدرتمندی به اسم Pega را خریداری کنید و با آن در سه مسابقه شرکت کرده و یکی از جایگاه‌‌های اول تا سوم را تصاحب کنید. اسب‌های Pega در انواع مختلف و با ویژگی‌های متنوعی وجود دارند، اما در حالت کلی هرچه ویژگی‌های آنها امتیاز بالاتری داشته باشد بهتر است.

دیگر ویژگی Pegaxy استقرار یک سیستم اجاره‌ای بدون وثیقه است که تراکنش‌های مالک و مشتریان را تسهیل می‌کند. بازیکنان در رابط کاربری بازی به راحتی می‌توانند عملیات پرورش، اجاره، فروش و مسابقۀ اسب‌های خود را مدیریت کنند. به‌طور معمول هر مسابقه تقریبا ۲ دقیقه به طول می‌انجامد و تنها رتبه‌های اول تا سوم از پاداش‌های VIS برخوردار خواهند شد. میزان تخصیص پاداش‌های VIS متناسب با عملکرد اسب شما با شاخص‌های هر یک از مسابقات سنجیده می‌شود. برای نمونه اسبی که قابلیت Fire بیشتری دارد در مسابقاتی که برپایۀ Fire باشند عملکرد مطلوب‌تری خواهد داشت. رشد جامعۀ کاربری و بازیکنان Pegaxy تاکنون پیوسته و امید‌وارانه بوده است و با توجه به به‌روزرسانی‌های برنامه‌ریزی شدۀ آتی می‌توان انتظار رخدادهای مثبتی را برای آن داشت.

بازی Genopets

۷- بازی Genopets

 • سبک: بازی کسب درآمد به‌وسیلۀ ورزش و تحرک (Move-to-Earn)
 • شبکۀ میزبان: سولانا (Solana)
 • تاریخ عرضه: ژانویۀ ۲۰۲۲ برای نسخۀ آزمایشی انحصاری
 • توکن بومی: GENE
 • هزینۀ آغاز بازی: رایگان
 • این بازی برای کاربرانی که به‌شدت علاقه به تحرک و ورزش دارند و همزمان از انجام یک بازی به سبک پوکمون و کسب درآمد از آن لذت می‌برند توصیه می‌شود.

Genopets نیز مانند STEPN یک بازی کسب درآمد به‌وسیلۀ تحرک است، اما روند پیشرفت بازی در جینوپتس با معرفی یک سیستم گیم ‌فای شبیه به پوکمون رخ می‌دهد. با کسب پاداش‌های به‌دست‌آمده در بازی می‌توانید Genopet NFT خود را ارتقا داده و عملکرد آن‌ها را در نبردها افزایش دهید.

Genopets علاوه‌بر آمادگی جسمانی بر سلامت روحی و ذهنی نیز تاکید دارد. برای مثال پرورش یک Genopet در نسخۀ آزمایشی نیازمند قدرت و توانایی شناختی شما است تا Genopet متناسب با روحیۀ خودتان را در اختیارتان قرار دهد. توسعه‌دهندگان همچنین از معماهایی در فرآیند پرورش Genopets استفاده کرده‌اند که تکمیل آن‌ها دسترسی به Crystal را میسر می‌کند. این Crystalها پیش‌نیاز لازم جهت ساخت مناطق مسکونی (زمین) برای Genopets هستند. درحال حاضر تنها Crystalهای آبی تکمیل شده‌اند ولی قرار است که مجموعۀ کامل‌تری از آن‌ها به زودی عرضه شود.

با نگاهی دقیق‌تر می‌توان گفت که هستۀ اصلی دو بازی STEPN و Genopets شبیه به هم بوده و تنها تفاوت‌های کوچکی در طراحی آن‌ها به چشم می‌خورد که اقشار مختلفی از علاقه‌مندان به فیتنس را به خود جذب خواهد کرد.

پیشنهاد مطالعه: ضرب کردن یا مینت NFT چیست؟ راهنمای گام‌به‌گام ساخت NFT

بازی Thetan Arena

۸- بازی Thetan Arena

 • سبک: عرصه نبرد برخط چندنفره (MOBA)
 • شبکۀ میزبان: زنجیرۀ هوشمند بایننس (BSC)
 • تاریخ عرضه: نوامبر ۲۰۲۱
 • توکن بومی: THC (کاربردی) و THG (حاکمیت)
 • هزینۀ آغاز بازی: رایگان
 • این بازی برای کاربران علاقه‌مند به مبارزات مبتنی بر مهارت در سبک MOBA و مانند بازی‌های Wild Rift و Brawl Stars توصیه می‌شود.

Thetan Arena نیز همانند سایر بازی‌های سبک MOBA مجموعه‌ای از قهرمانان را برای انتخاب در اختیار بازیکنان قرار می‌دهد. این قهرمانان در کلاس‌های گوناگونی از تیرانداز تا جنگجو را شامل خواهند شد. به بازیکنان هنگام شروع یک قهرمان رایگان تیرانداز به نام Raidon داده می‌شود که می‌توانند با آن‌ پیشرفت کرده، رتبۀ خود را بهبود داده و امتیاز کسب کنند. بازیکنان با امتیازهای به‌دست‌آمده می‌توانند مجدد در قهرمان فعلی خود سرمایه‌گذاری کرده و آن را ارتقا دهند و یا با خریداری جعبه‌های پاداش سطح درآمد خود را بیشتر کنند.

تیتان آرنا نیز همانند همتای خود (Brawl Stars)، از چندین حالت بازی برخوردار است که هر کدام از یک استراتژی برای تکمیل و پیشبرد بازی استفاده می‌کند. سبک بازی MOBA از فرمول اثبات‌شده‌ای پیروی می‌کند که هواداران تقریبا گسترده‌ای دارد؛ بنابراین اگر از چالش‌های سریع، هیجانی و مهارتی لذت می‌برید Thetan Arena را در فهرست بهترین بازی‌های NFT سال ۲۰۲۲ خود قرار دهید.

بازی Defi Kingdoms

۹- بازی Defi Kingdoms

 • سبک: گیم‌ فای (GameFi)
 • شبکۀ میزبان: هارمونی (Harmony)
 • تاریخ عرضه: آگوست ۲۰۲۱
 • توکن بومی: JEWEL
 • هزینۀ آغاز بازی: متغییر (براساس سرمایۀ دلخواه کاربران)
 • این بازی برای کاربرانی که به صنعت امورمالی غیرمتمرکز (DeFi) علاقه‌مند بوده و قصد دارند تا به‌طور تفریحی آن را فرا گیرند جذاب خواهد بود.

شاید کمی مبالغه باشد اما بازی Defi Kingdoms شالودۀ پروتکل‌های دیفای را به‌شکل یک بازی نوستالژی ۱۶ بیتی به شما ارائه می‌دهد. دیفای کینگدامز نیز طبق الگوی سایر پروژه‌های دیفای به شما امکان این را خواهد داد تا با هر مقدار سرمایۀ اولیه بازی را شروع کنید؛ بنابراین نمی‌توان هزینۀ مشخص و ثابتی برای آن درنظر گرفت.

Defi Kingdoms تازه از جایی شروع می‌شود که از بازار ثانویۀ Agent Selina یک قهرمان خریداری کرده و آن را وارد بازی می‌کنید. این قهرمانان شخصیت‌هایی هستند که قابلیت حضور در پست‌ها و موقعیت‌های مختلفی مانند معدنچی، باغبان، آهنگر و ماهیگیر را دارند، در ماموریت‌ها و ماجراجویی‌ها شرکت کرده و یا با ارائه به‌روزرسانی‌های آینده با سایر قهرمانان وارد نبرد می‌شوند. برای نمونه اگر از قهرمان خود در زمینۀ استخراج معدن استفاده کنید امتیازهای مخصوص معدنچی به وی تعلق خواهد گرفت که در نهایت به افزایش شانس کشف گنجینه‌‌ها و استقامت او خواهد انجامید. در Defi Kingdoms شخصیت‌های متعدد دیگری همچون Merchant Matoya (مبادله‌کنندۀ توکن JEWEL)، Vendor Zaya (فروشگاه NFT)، Banker Ian (مسئول استیک کردن JEWEL)، Druid Lisa (مسئول مینت قهرمانان) و بسیاری دیگر حضور دارند.

چنانچه تاکنون سختی یادگیری پروتکل‌های دیفای مانع از حضور شما در این حوزه شده است، Defi Kingdoms به شما کمک می‌کند تا همزمان با انجام یک بازی سرگرم‌کننده بر اصول مقدماتی دیفای مسلط شوید.

پیشنهاد مطالعه: آینده متاورس چه خواهد بود؟ ۱۰ پروژهٔ هیجان‌انگیز متاورس در سال ۲۰۲۲

بهترین بازی‌های NFT

۱۰- بازی Bomb Crypto

 • سبک: بازی اوقات فراغت
 • شبکۀ میزبان: زنجیرۀ هوشمند بایننس (BSC)
 • تاریخ عرضه: سپتامبر ۲۰۲۱
 • توکن بومی: BCOIN
 • هزینۀ آغاز بازی: ۱۰ واحد BCOIN
 • این بازی برای کاربرانی که به شخصیت Bomberman علاقه‌مند بوده و دوست دارند همزمان نیز سود خوبی کسب کنند، توصیه می‌شود.

اگر از گیمرهای باسابقه باشید بلافاصله متوجه خواهید شد که ایدۀ اصلی Bomb Crypto بازی کلاسیک و محبوب Bomberman است. در بمب کریپتو نیز مانند نمونۀ قدیمی می‌توان قهرمانان را در میادین نبرد صف‌آرایی کرد تا به‌طور خودکار شروع به استخراج BCOIN کنند. این قهرمانان از مجموعه قابلیت‌هایی مانند قدرت، سرعت، استقامت، تعداد و محدودۀ عملکرد بمب‌ برخوردارند که تعیین‌کنندۀ عملکرد آن‌ها در ردیابی و کشف گنجینه‌ها هستند. برای نمونه سرعت بیشتر به قهرمان اجازه می‌دهد تا در زمان کمتری دور میدان نبرد حرکت کند. در حالت کلی به یاد داشته باشید که هرچه قهرمان شما کمیاب‌تر باشد عملکرد وی نیز بهتر خواهد بود.

حرکت در میدان نبرد، استقامت قهرمان شما را تخلیه کرده و هنگامی که این شاخص مساوی با صفر شود باید برای تجدیدقوا به او اجازۀ استراحت دهید. شما می‌توانید فرآیند تجدیدقوا را با ساخت خانه‌هایی برای آنان تسریع کنید.

سادگی، هزینۀ پایین آغاز بازی و طراحی نوستالژیک توانسته محبوبیت فراوانی را برای بازی Bomb Crypto به ارمغان آورد.

بازی Crypto Raiders

۱۱- بازی Crypto Raiders

 • سبک: بازی نقش آفرینی (RPG)
 • شبکۀ میزبان: پالیگان (Polygon)
 • تاریخ عرضه: آگوست ۲۰۲۱
 • توکن بومی: AURUM (کاربردی) و RAIDER (حاکمیت)
 • هزینۀ آغاز بازی: خرید یک شخصیت (معادل با ۰.۰۰۹ اتریوم)
 • این بازی برای کاربرانی که صبر و پشتکار لازم را برای انجام یک بازی نوستالژیک نقش‌آفرینی دارند، بسیار جذاب خواهد بود.

بازی‌ای را تصور کنید که در آن صدها دلار برای یک شخصیت خرج کرده و آن را جهت تکمیل ماموریت‌ها، کشتن هیولاهای عیجب‌وغریب و یافتن گنجینه‌ها به داخل سرداب‌ها و قلعه‌های مخوف می‌فرستید. در یک چشم بهم زدن ممکن است شخصیت شما در نبرد کشته شود، ممکن است با خود بگوئید اشکالی ندارد، دوباره بازی را آغاز می‌کنم؛ درست در همین لحظه است که متوجه می‌شود شخصیت NFT شما برای همیشه مرده است؛ سناریوی فوق بهترین توصیف بازی Crypto Raiders است.

با آنکه هر ماموریتی به این اندازه دشوار و خطرناک نیست اما آن‌هایی که پر از گنجینه‌های باارزش است از ریسک مرگ بسیار بالایی برخوردار است. با تکمیل موفقیت‌آمیز هریک از نبردها علاوه‌بر مالکیت تمام گنجینه‌های آن، یک پاداش ویژه به اسم AURUM نیز تعلق خواهد گرفت. در کریپتو ریدرز می‌توانید با خرید و استیک کردن MOBS مانع از موفقیت سایر بازیکنان شوید. MOBS در مراحل بازی مستقر شده، با شخصیت سایر بازیکنان مبارزه کرده و درصورت پیروزی بخشی از AURUM و گنجینه‌های وی را به غارت می‌برد. موفقیت شما در Crypto Raiders نیز مانند سایر بازی‌ها به‌شدت بر میزان توانایی‌ها و تجهیزات شخصیت شما وابسته است.

Crypto Raiders به زیبایی توانسته‌ است از بازی‌های نوستالژیک و دشوار نقش‌آفرینی الگوبرداری کرده و آن را به شکل یک بازی NFT نوآورانۀ درآمدزا بازآفرینی کند. این بازی همچنان در مراحل ابتدایی خود قرار داشته و با به‌روزرسانی‌های بعدی ویژگی‌هایی همچون گروه‌های مبارزاتی و نبردهای چندنفره به آن افزوده خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه: امن‌ترین کیف پول های NFT در سال ۲۰۲۲

بازی Treeverse

۱۲- بازی Treeverse

 • سبک: بازی نقش‌آفرینی برخط چندنفره گسترده (MMORPG)
 • شبکۀ میزبان: Immutable X – پالیگان (Polygon)
 • تاریخ عرضه: سه‌ماهۀ چهارم سال ۲۰۲۲
 • توکن بومی: SEED (کاربردی) و ROOT (مالکیت)
 • هزینۀ آغاز بازی: رایگان
 • این بازی برای کاربرانی که به گشت‌وگذار در جهان‌های وسیع Runescape و Stardew Valley علاقه‌مند هستند، پیشنهاد می‌شود.

توسعۀ Treeverse مسیر پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است. طرح اولیۀ آن یک بازی آنلاین چندنفرۀ وسیع (MMO) دوبعدی بود، اما به مرور استانداردهای یک بازی نقش‌آفرینی برخط چندنفره گستردۀ (MMORPG) کسب درآمدی را اتخاذ کرد. مانند بیشتر بازی‌های MMORPG بازیکنان می‌توانند شخصیت‌های خود را در زمینه و مهارت خاصی شامل مبارزه‌ای، جادوگری، معدنچی و ماهیگیری ارتقا دهند.

در جهان Treeverse می‌توان درختکاری کرد؛ این درخت‌ها پس از رشد کافی میوه می‌دهند و این میوه‌ها را می‌توان با سایر بازیکنان یا در بازارهای مربوطه خرید-فروش کرد. اگر علاقه‌مند هستید یک خانۀ شخصی در سرزمین‌های مجازی Treeverse داشته باشید و هر وقت دوست دارید به آن پناه ببرید می‌توانید قطعه زمین‌های Founder’s Private Plot را خریداری کرده و خانۀ دلخواه خود را در آن بسازید. با مراجعه به بخش Timeless نیز می‌توانید یک شخصیت منحصربه‌فرد NFT برای خود تهیه کنید.

Treeverse از سبک هنری بانشاط و متنوعی برخوردار است که به بازیکنان حس آرامشی آمیخته به ماجراجویی القا می‌کند. هنوز اطلاعات زیادی از جزئیات بازی منتشر نشده است و باید صبورانه به انتظار عرضۀ رسمی آن در سه‌ماهۀ چهارم سال ۲۰۲۲ بمانیم.

بازی Aavegotchi

۱۳- بازی Aavegotchi

 • سبک: بازی نقش‌آفرینی (RPG) – کلکسیونری
 • شبکۀ میزبان: پالیگان (Polygon)
 • تاریخ عرضه: مارس ۲۰۲۲
 • توکن بومی: GHST
 • هزینۀ آغاز بازی: ۱ واحد Gotchi (معادل با ۴۵۰ GHST)
 • این بازی برای کاربرانی که به پروتکل دیفای Aave و مخصوصا شبح نمادین آن Tamagotchi علاقه دارند، توصیه می‌شود.

تاکنون تصور کرده‌اید که ترکیب دیفای و بازی‌های NFT چه نتیجه‌ای دارد؟ Aavegotchi به بهترین شکل این مفهوم انتزاعی را به تصویر کشیده است. اشباح آوه یا همان Gotchis برخلاف سایر حیوانات دیجیتالی تنها جنبۀ نمایشی ندارند. این موجودات NFTهای اقتصادی بوده که دارای ارزش نهفته بود و به لطف توکن‌های eTokens از ویژگی استیک کردن نیز برخوردارند.

شخصیت‌های آوه‌گوچی نیز مانند سایر بازی‌های NFT در سال ۲۰۲۲ ارزش‌های متفاوتی دارند که براساس زیبایی ظاهری و یا میزان کمیابی آن‌ها قیمت‌گذاری می‌شوند. داستان وقتی هیجان‌انگیز می‌شود که بدانید کمیابی Gotchis شاخص متغیری است. طی فرآیند Rarity farming می‌توان ویژگی‌ها و ظاهر این اشباح را ارتقا داد و بر میزان کمیابی آن‌ها افزود. بازیکنان باید توجه داشته باشند که بهبود روابط خود با Gotchis نیازمند آن است که روزانه زمان مشخصی را به نگهداری و رسیدگی به ‌آن‌ها اختصاص دهند.

با آغاز به کار Gotchiverse Realm در ۳۱ مارس، بازی Aavegotchi در دسترس هواداران قرار گرفته است. طبق اخبار موجود این بازی قرار است تا به شکل یک بازی دیفای MMORPG توسعه و بر متاورس بسیار عظیمی که شامل قطعه زمین‌های متنوعی است اجرا شود. در به‌روزرسانی‌های آتی ویژگی‌های دیگری ازجمله انجمن‌ها و ماموریت‌ها به این بازی افزوده خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه: مدل‌های درآمدی مبتنی بر متاورس

بازی Frontier

۱۴- بازی Frontier

 • سبک: استراتژی PvP – میدان جنگ برخط چندنفره (MOBA)
 • شبکۀ میزبان: اتریوم برای NFTها؛ جزئیات شبکۀ اجرایی بازی هنوز اعلام نشده است.
 • تاریخ عرضه: ۲۰۲۲
 • توکن بومی: DATA
 • هزینۀ آغاز بازی: رایگان
 • این بازی برای کاربرانی که از غافلگیری بازیکنان حریف و سبک رقابتی بازی‌هایی همچون XCOM لذت می‌برند به‌شدت جذاب خواهد بود.

علی‌رغم آنکه یکی از بزرگترین شرکت‌های بازی‌سازی جهان یعنی Ubisoft در Frontier نقش دارد، این بازی در مقایسه با سایر عناوین این مقاله کمتر شناخته شده است. هستۀ مرکزی Frontier را یک بازی علمی-تخیلی PvP استراتژیک تشکیل داده که سازوکار آن مبتنی بر NFTها، آیتم‌ها و شخصیت‌ها می‌باشد. با آنکه شروع این بازی کاملا رایگان است اما با توجه به اطلاعات مندرج توسط راهنمای رسمی آن، بهتر است که یک مجموعۀ کامل از Blockها که متشکل از دو قابلیت Flash Block و یک سلاح Glitch Block است را خریداری کنید. اگرچه بدون خریداری آیتم‌های فوق نیز می‌توان بازی را آغاز کرد ولی پیروزی در برابر بازیکنان مجهز به موشک و سلاح‌های لیزری بیش از حد دشوار است.

وجه تمایز Frontier با دیگر بازی‌های این مقاله مجموعۀ بی‌نظیری از NFTهایی است که از ارزش زیبایی‌شناسی مسحورکننده‌ای برخوردارند؛ شاخص‌ترین آن‌ها Watchers است که مجموعۀ وسیعی از لباس‌های بازیکنان را در خود جای داده است. اگر این موارد در گیم‌پلی Frontier گنجانده شود با یکی از پرهزینه‌ترین و زیباترین بازی‌های NFT سال ۲۰۲۲ روبه‌رو می‌شویم.

بازی Nyan Heroes

۱۵- بازی Nyan Heroes

 • سبک: تیراندازی سوم شخص
 • شبکۀ میزبان: سولانا (Solana)
 • تاریخ عرضه: ۲۰۲۲
 • توکن بومی: CTNP (کاربردی) و NYN (حاکمیت)
 • هزینۀ آغاز بازی: رایگان
 • اگر علاقه دارید نقش گربه‌ای را که هدایت‌کنندۀ ربات‌های Gundam بازی Overwatch است ایفا کنید، این بازی را از دست ندهید.

Nyan Heroes گام در مسیر جسورانه‌ای گذاشته است. این بازی NFT در سبکی عرضه شده که اجرای آن نیازمند دقت بیش از حد و مهارت فراوانی در تیراندازی است. این بازی که شباهت‌هایی به Overwatch و بازی محبوب Counter Strike دارد کاملا برپایۀ مهارت اجرا شده و به بازیکنان برتر امکان کسب درآمد را خواهد داد. بازیکنانی که بدون سرمایۀ اولیه وارد بازی شده باشند نیز می‌توانند در مراحل آن پیشروی کرده و حتی شانس مینت کردن یک Guardian NFT را داشته باشند. این NFTها ربات‌های غول‌پیکری هستند که عناصر اصلی بازی Nyan Heroes را شکل می‌دهند. با این‌حال لازم به ذکر است که مقدار توکن‌های CTNP آن‌ها به مراتب کمتر از بازیکنانی است که NFTهای Genesis Guardians را خریداری کرده‌اند.

وجود عناصر نقش‌آفرینی، Nyan Heroes را بیشتر شبیه به بازی Overwatch کرده است. بازیکنان به کلاس‌های متنوعی از شخصیت‌های Guardian مانند جنگجوها، پزشک‌ها و مبارزان دسترسی دارند که هریک دارای ویژگی‌های متنوعی هستند. بازی در قلمروی Nekovia رخ می‌دهد که متشکل از قطعه زمین‌های زیادی است. بازیکنان با خرید زمین موردنظر امکان ساخت منزل و یا پایگاه قهرمانان (Nyan Heroes Guild) را به دست می‌آورند. اگر علاقه‌ای به بازی تیمی ندارید همچنان می‌توانید از Nyan Heroes لذت ببرید، زیرا می‌توانید از مهارت‌های خود به عنوان یک مبارز در یاری رساندن به تیم‌های مختلف و چالش‌های آن‌ها کسب درآمد کنید.

شاید بتوان گربه‌ها را اصلی‌ترین عنصر Nyan Heroes دانست. Nyan Heroes سعی دارد تا علاوه‌بر ارائه یک بازی NFT جذاب، ۱ میلیارد گربۀ بی‌سرپرست ایالات متحده را نیز نجات دهد. اگر حمایت از حقوق حیوانات برای شما جایگاه خاصی دارد پس حتما Nyan Heroes را امتحان کنید.

پیشنهاد مطالعه: سندباکس چیست؟ (Sandbox) آموزش کسب درآمد از بازی سندباکس

بازی Phantom Galaxies

۱۶- بازی Phantom Galaxies

 • سبک: بازی نقش‌آفرینی با عناصر اکشن
 • شبکۀ میزبان: پالیگان و مالتی‌چین (Multichain)
 • تاریخ عرضه: دسامبر ۲۰۲۱ برای نسخۀ آزمایشی
 • توکن بومی: هنوز اعلام نشده است.
 • هزینۀ آغاز بازی: خریداری یک Starfighter و یک NFT آواتار
 • کاربرانی که بیش از حد به سری کامیک‌ها و فیلم‌های ترنسفورمرها (Transformers) علاقه‌ دارند قطعا از این بازی استقبال می‌کنند.

بله، Phantom Galaxies نیز یک بازی رباتیک دیگر در مقالۀ حال حاضر است، با این تفاوت که نقش شما هدایت هواپیما‌ی جنگی (Starfighters) با قابلیت تبدیل به ربات‌های مبارز است. آزادی عمل شما در استفاده از این هواپیماها و تبدیل آن‌ها به ربات از عناصر کلیدی و سازندۀ Phantom Galaxies به شمار می‌آید. هر بازیکن برای شروع باید یک جنگنده و یک NFT آواتار را از بازار داخلی بازی خریداری کند.

بهبود ظاهر و تجهیز جنگندۀ خود در این بازی تنها یک گزینۀ تزئینی نبوده و تاثیری مستقیم بر نحوۀ بازی شما خواهد گذاشت. در بین اصلی‌ترین انتخاب‌ها برای شکل‌دهی استراتژی مبارزه می‌توان به پیکره، سیستم بارگذاری سلاح و مهارت در ساختن آیتم‌ها و تکمیل ماموریت‌ها اشاره کرد. علاوه‌بر ویژگی بی‌نظیر فوق، باید دانست که زمین‌های موجود در Phantom Galaxies تنها یک زمین ساده در گوشه‌ای از نقشۀ بازی نیستند؛ هر یک از این زمین‌ها در حکم سیاره‌ای هستند که خرید آن‌ها تنها راه دستیابی به توکن‌های حاکمیتی ناشناختۀ ‌آن‌هاست.

Phantom Galaxies برخلاف Nyan Heroes بیشتر به عناصر اکشن آمیخته است و ردپای سبک تیراندازی در آن کمتر به چشم می‌خورد. بازیکنان می‌توانند در یک کهکشان وسیع به کاوش پرداخته و سیاره‌ها و چالش‌های موجود در آن را بررسی کنند. از تریلرهای موجود باید انتظار داشت که با یک بازی اکشن مهیج روبه‌رو شویم که گرافیک و جلوه‌های بصری بی‌نظیری برای ارائه دارد.

بازی Big Time

۱۷- بازی Big Time

 • سبک: بازی نقش‌آفرینی چندنفره
 • شبکۀ میزبان: هنوز اعلام نشده است.
 • تاریخ عرضه: سال ۲۰۲۲
 • توکن بومی: Big Time Token
 • هزینۀ آغاز بازی: رایگان
 • اگر علاقه‌مند به کنترل شخصیت‌هایی هستید که در زمان سفر می‌کنند؛ حتما Big Time را امتحان کنید.

سرانجام پس از مدت‌ها انتظار یکی از برجسته‌ترین عناوین بازی‌های حوزۀ کریپتو امسال عرضه می‌شود. بله، اینجاست. Big Time بازی اکش نقش‌آفرینی است که می‌توان آن را چندنفره بازی کرد و درآمد کسب نمود. سازوکار بازی بسیار ساده است؛ با دوستان خود تیم‌هایی تشکیل می‌دهید و با انبوهی از تجهیزات و تسلیحات در زمان و مکان سفر کرده تا با هیولاهای مختلفی مبارزه کنید. نکتۀ جالب توجه آن است که شما در طول سفر خود با شخصیت‌های تاریخی متعددی از قبیل آلبرت انیشتین و یا چنگیز مغول روبه‌رو خواهید شد. یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد بیگ تایم، بهره‌مندی از یک محیط پیوسته درحال تغییر و تحول است که گیم‌پلی را حتی برای بازیکنان باسابقه غیرمنتظره می‌کند.

لازم به ذکر است که اگرچه Big Time یک بازی کاملا رایگان است، اما بازیکنان برای کسب توکن بومی آن که در حال حاضر Big Time Token نام دارد لازم است تا NFTهای SPACE را جمع‌آوری و نگهداری کنند. شاید بتوان گفت یکی از بارزترین مشخصه‌های Big Time تیم توسعه‌دهندۀ بی‌نظیر آن باشد که از اعضای شرکت‌های بازی‌سازی بزرگی از قبیل Epic Games، Blizzard، EA و Riot Games تشکیل شده است. خصوصیات منحصربه‌فرد Big Time و تیم سازندۀ بسیار قوی آن نویدبخش آن است که با یکی از بهترین بازی‌های NFT سال ۲۰۲۲ روبه‌رو شویم.

پیشنهاد مطالعه: آموزش خرید زمین در دسنترالند (گام‌ به‌ گام + عکس)

بازی Mobland

۱۸- بازی Mobland

 • سبک: بازی نقش‌آفرینی
 • شبکۀ میزبان: اتریوم (با قابلیت پشتیبانی از شبکه‌های بین-زنجیره‌ای در آینده)
 • تاریخ عرضه: سال ۲۰۲۲
 • توکن بومی: SYNR
 • هزینۀ آغاز بازی: رایگان
 • این بازی به کاربرانی که همیشه دوست داشتند در نقش رهبران بزرگ مافیایی فیلم‌های هالیوودی ظاهر شوند پیشنهاد می‌شود.

جامعه همواره علاقۀ خاصی به مافیا، گروه‌های گانگستری و باند‌های خلاف داشته است و فیلم‌ها، بازی‌ها و داستان‌های زیادی دربارۀ آن خلق شده است. اکنون نوبت به حوزۀ کریپتو رسیده که عنوان اختصاصی خود را در این زمینه داشته باشد؛ Mobland پاسخ فناوری بلاک‌چین به تمایل کاربران جهانی به حضور در یک بازی نقش‌آفرینی NFT مافیایی است.

بازیکنان در Mobland آزادانه به خلافکاری می‌پردازند و با قانون‌شکنی هرچه تمام اقدام به کشتن، سرقت و درگیری با تبهکاران و شهروندان می‌کنند. سیر پیشرفت بازی دقیقا مانند دنیای خلافکاران واقعی است؛ شما از پائین‌ترین سطح وارد باندهای خلاف شده و با تکمیل ماموریت‌ها، شرکت در رویدادهای مربوطه و پیروزی در مبارزات، جایگاه خود را در دنیای خلافکاران ارتقا می‌دهید. Mobland به بازیکنان اجازه می‌دهد تا با مالکیت کسب‌وکارهای حاضر در نقشۀ بازی درآمد و مهارت خود را افزایش دهند.

Mobland تاکنون توانسته از سوی برخی از بزرگترین حاضرین دنیای کریپتو از قبیل هم‌بنیان‌گذار پلتفرم Twitch، Animoca Brands و توسعه‌دهندۀ Illuvium سرمایۀ قابل‌توجهی کسب کند. بازیکنانی که از سری بسیار موفق GTA لذت برده‌اند و یا از تماشای فیلم‌های گانگستری و مافیایی خسته نمی‌شوند بدون شک از بازی کردن Mobland پشیمان نخواهند شد.

Parallel

۱۹- بازی Parallel

 • سبک: بازی جمع‌آوری کارت (collectible card game)
 • شبکۀ میزبان: کارت‌ها بر بلاک‌چین اتریوم ذخیره می‌شوند؛ شبکۀ مخصوص بازی هنوز اعلام نشده
 • تاریخ عرضه: هنوز اعلام نشده
 • توکن بومی: PRIME
 • هزینۀ آغاز بازی: یک مجموعه کامل شامل ۴۰ عدد کارت
 • این بازی به کاربرانی که علاقۀ وافری به بازی‌های جمع‌آوری کارت مانند The Gathering یا Hearthstone دارند توصیه می‌شود.

Parallel یک بازی NFT علمی-تخیلی جمع‌آوری کارت (CCG) است که در آن بازیکنان مالک حقیقی کارت‌ها و دارایی‌های بازی هستند. مکانیسم بازی شباهت بسیاری به عناوینی ازجمله The Gathering داشته که در آن‌ها بازیکنان آزادانه می‌توانند بر اساس استراتژی دلخواه خود پیشروی کنند.

در کنار کلاس‌های متداول کارت‌ها، دو کلاس برتر این بازی Legendary و Prime نام دارند که معادل کارت‌های Holo Charizard بازی پوکمون هستند. علاوه‌بر این کارت‌های Special Edition (SE)، Perfect Loop (PL) و Masterpiece نیز در دسترس هستند که هریک نقاط قوت و ویژگی‌های خاص خود را دارند. برای نمونه کارت‌های Masterpiece مانند جام مقدس Parallel بوده و دارندۀ آن ۱۰ درصد از حق امتیاز سفارش فروش کارت‌های همان کلاس را دریافت می‌کند.

Parallel نه تنها از فناوری بلاک‌چین برای ذخیره و مینت کارت‌ها و NFTهای خود به خوبی استفاده می‌کند، بلکه از فناوری واقعیت افزوده (AR) نیز بهره برده و کاملا از رقبای خود متمایز گشته است. این قابلیت موجب شده که بتوان تمام کارت‌های NFT را با همتای فیزیکی آن در دنیای واقعی مبادله کرد. کارت‌های بازی Parallel را می‌توان از بازار بزرگ OpenSea یا از بازار بومی سایت رسمی آن خریداری کرد. در حال حاضر ۳ گروه کارت برای فروش وجود دارد که گفته می‌شود قرار است مجموعۀ چهارم نیز به زودی به آن‌ها ملحق شود. جالب است بدانیم با آنکه چندین کارت از این بازی هم‌اکنون در بازارها مبادله می‌شود اما هنوز بسیاری از عملکرد‌های این کارت‌ها ناشناخته مانده است.

بازی MixMob

۲۰– بازی MixMob

 • سبک: بازی استراتژی کارتی
 • شبکۀ میزبان: سولانا (Solana)
 • تاریخ عرضه: آوریل ۲۰۲۲
 • توکن بومی: MXM
 • هزینۀ آغاز بازی: یک عدد توکن Mask (معادل ۲.۴ SOL)
 • این بازی به کاربرانی که به متاورس‌های سبک Harajuku و بازی‌های شبیه به کلش رویال و Mario Kart علاقه دارند توصیه می‌شود.

MixMob فراتر از یک بازی NFT است. این متاورس ویران‌شهر پر از المان‌های مدرن ژاپنی بوده و آکنده از رنگ‌های شفاف نئونی است. این متاورس میزبان مجموعۀ عظیمی از شبیه‌سازی‌ بازی‌های گوناگون برای پاسخ‌گویی به نیاز ساکنین‌اش است. کاربران برای شروع بازی لازم است تا یک ماسک MixMob را تهیه کنند که ایتم مهمی در ناشناس ماندن و گشت‌وگذار در جهان این متاورس موسوم به The Surface است. The Surface همواره تحت نظارت هوش مصنوعی بازی به‌نام A-1 است. هدف بازی MixMob آزادسازی مردم به‌دام افتاده در این شهر و احیای فرهنگ نابودشده توسط A-1 می‌باشد.

MixMob در آغاز یک بازی استراتژی کارت بود که از حالت‌های گوناگونی همچون مسابقه، استخراج و جمع‌آوری گنجینه پشتیبانی می‌کرد. هم‌اکنون با پیشرفت بازی و شکوفا شدن ویژگی‌های آن با یک بازی کاملا شبیه به Fortnite روبه‌رو هستیم. MixMob توانسته است شرکای موفق و بزرگی ازقبیل Arthur Hayes، Alex Svanevik و برادران Lau را به فهرست سرمایه‌گذاران خود اضافه کند. باید منتظر ماند و دید که آیا MixMob می‌تواند به ایده‌آل‌های خود جامۀ عمل بپوشاند یا خیر.

پیشنهاد مطالعه: NFT موزیک چیست؟ (Music NFT) + بازارهای خرید و فروش NFT موزیک

جمع‌بندی

در این مقاله سعی شده تا برترین بازی‌های NFT سال ۲۰۲۲ را به شما معرفی کرده و توضیح مختصر و دقیقی از جزئیات و سازوکار آن‌ها ارائه دهیم. باید توجه داشت که به‌رغم وجود مکانیسم کسب درآمد (P2E) در این بازی‌ها، هرگز نباید آن‌ها را به عنوان یک منبع درآمد اصلی درنظر بگیرید.

این مقاله صرفا برای اهداف آموزشی ارائه شده است و نباید به‌عنوان مشاورهٔ تجاری و سرمایه‌گذاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش قلمداد شود.

منبع

https://coiniran.com/?p=57218
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x