ایستگاه خبر

هارد فورک Berlin اتریوم فعال شد

هارد فورک جدید اتریوم که Berlin نام دارد شب گذشته در بلاک شماره‌ی ۱۲،۲۴۴،۰۰۰ فعال شد. هارد فورک Berlin یک بروزرسانی است که از چهار پروپوزال یا طرح بهبود شبکه‌ی اتریوم که به اختصار EIP نامیده می‌شوند شکل گرفته است. این طرح‌ها هزینه‌ی گس را کاهش داده و از تراکنش‌های جدیدی پشتیبانی می‌نمایند. بروزرسانی Berlin سکوی پرتابی به سوی هارد فورک بزرگ‌تر و مهم London است که از بروزرسانی EIP-1559 با قابلیت تغییر بنیادی و بحث برانگیز کارمزد شبکه‌ی اتریوم پشتیبانی می‌کند.

هارد فورک Berlin از چهار EIP زیر تشکیل شده است:

  • EIP-2565: کاهش دهنده‌ی هزینه‌ی گس در تراکنش‌های مشخصی بوده و از تصاعد ماژولار یا تک‌واحدی استفاده می‌کند.
  • EIP-2718: با استفاده از «تراکنش‌های پاکت‌نامه‌ای» تمام تراکنش‌ها را مجهز به فناوری سازگاری رو به عقب (backwards compatible) کرده و منطق تراکنشی نوینی را به اتریوم می‌افزاید.
  • EIP-2929: کارمزد گس را برای تراکنش‌های «آپ‌کد یا کد دستور»، که در گذشته دستخوش حمله‌های خدماتی فراوانی بود، افزایش می‌دهد.
  • EIP-2930: نوعی تراکنش جدید بوده که با تحقق طرح EIP-2718 ایجاد شده است؛ این طرح کاربران را قادر می‌سازد تا ساختار پیش‌فرضی برای آدرس‌ها و مقادیر آتی تراکنش تعریف کرده و از این راه کارمزد گس را کاهش دهند.

هارد فورک Berlin اتریوم فعال شد

از آنجایی که کشور آلمان میزبان نخستین کنفرانس Ethereum DevCon بوده است، این هارد فورک Berlin نامیده شده است. کنفرانس مذکور ابتدا برای ژوئن یا ژوئیه سال ۲۰۲۰ برنامه‌ریزی شده بود که به دلیل نگرانی‌های انطباق سامانه‌ی Geth با نودهای اتریوم به تعویق افتاد.

عرضه‌ی این هارد فورک در راه توسعه‌ی عظیم شبکه‌ی اتریوم ۲ است، طی این بروزرسانی ماهیت اتریوم از اثبات کار به اثبات سهام تغییر کرده و کاربران قدیمی را ملزم به تبعیت از خود خواهد نمود.

توقف بعدی London است

نسخه‌ی بعدی این هارد فورک London نام داشته و انتظار می‌رود در ماه جولای عرضه گردد. این بروزرسانی طرح EIP-1559 را که موجب کاهش سطح عرضه‌ی اتریوم است در خود جای می‌دهد. به بیان ساده‌تر به‌جای آنکه کاربران برای ثبت تراکنش‌های خود در بلاک‌چین به ماینرها کارمزد گس بپردازند، شبکه‌ی اتریوم این کارمزد را تعیین کرده و آن را می‌سوزاند یا از مقدار تراکنش کم می‌کند.

این بروزرسانی ممکن است سود حاصل از استخراج را کم کند، اما عرضه‌ی محدود اتریوم به افزایش ارزش این رمز ارز بسیار ختم خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه: هزینه گس اتریوم: یک توضیح ساده

Source

https://coiniran.com/?p=45129
دکمه بازگشت به بالا