ایستگاه خبر

انتقاد بانک مرکزی اسپانیا از پذیرش بیت کوین در السالوادور

بانک اسپانیا، بانک مرکزی این کشور، از روند پذیرش بیت کوین به عنوان یک پول قانونی در کشور السالوادور در ماه گذشته انتقاد کرد. در گزارشی با عنوان «نقش دارایی‌های رمز ارزی به عنوان وجوه قانونی: نمونه السالوادور»، این بانک چندین نقطه ابهام را که السالوادور هنگام استفاده استراتژیک از بیت کوین با آن مواجه می‌شود را بررسی کرده است و نگرانی هایی را در مورد نحوه انجام برخی اقدامات اقتصادی در این کشور مطرح می‌کند.

بانک اسپانیا شرایط قانونی شدن بیت کوین در السالوادور را بررسی می‌کند

بانک اسپانیا گزارشی مبنی بر بررسی و بازتاب ورود السالوادور به دنیای بیت کوین منتشر کرده است. در این گزارش با عنوان «نقش دارایی های رمز ارزی به عنوان وجوه قانونی: نمونه السالوادور» ، که توسط سرجیو گورخون، از اداره کل عملیات، بازارها و سیستم های پرداخت نوشته شده است، آمده است که السالوادور، مانند همیشه، هرکسی که اولین حرکت را آغاز می‌کند ممکن است اشتباهات زیادی انجام دهد، السالوادور نیز در روند قانونی کردن بیت کوین به عنوان یک پول قانونی اشتباهات زیادی مرتکب شده است.
یکی از نگرانی های اصلی بانک اسپانیا مربوط به عدم شفافیت نسبی پروژه بیت کوین است. در این گزارش آمده است:

عدم شفافیت و عدم اجماع با پروژه، یکی دیگر از عوامل محدود کننده بوده است. بنابراین، اصلی ترین آژانس‌های رتبه‌بندی جهانی موافقت کردند که یک بازبینی احتمالا سخت‌گیرانه و با دید منفی در رتبه اعتباری دولتی السالوادور انجام دهند.

مشکلات دیگر آشکار می‌شوند!

بانک اسپانیا به مشکلات دیگری در رابطه با اقدام السالوادور در پذیرش بیت کوین اشاره کرده است. این موسسه با نظر ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم در این مورد موافق است، ویتالیک پیشتر در این باره گفته بود که مجبور کردن یک جمعیت آموزش ندیده به استفاده از بیت کوین، بدون اشاعه سواد رمزنگاری خطرناک است. در این راستا بانک اسپانیا تاکید کرده است که:

السالوادور با داشتن بیش از ۵۰ درصد جمعیت خود با دسترسی ضعیف به اینترنت و همچنین با در نظر گرفتن سهم بازار گوشی‌های هوشمند که به سختی به ۴۰ درصد می رسد، از نظر سطح آموزش دیجیتال در قعر کشورهای آمریکای مرکزی قرار دارد.

با این حال، این گزارش بانک السالوادور را به خاطر اقداماتی که برای رفع نگرانی‌های استفاده از بیت کوین به عنوان وسیله‌ای برای تأمین مالی تروریسم یا برای پولشویی انجام می‌دهد، ستود. این بانک اظهار داشت که مقررات صادر شده توسط کشور این مشکلات را به طور کامل مورد بررسی قرار می‌دهد و امکان تقویت اقدامات کنترلی در برابر این خطرات را ممکن می‌سازد.
مجلس قانونگذاری السالوادور چندی پیش قانون تبدیل بیت کوین به عنوان ارز رسمی کشور را تصویب کرد تا نخستین کشور جهان در استفاده از رمز ارزها به عنوان پول رایج کشور باشد.

 

پیشنهاد مطالعه: بیت کوین و نظریه پولی مدرن

 

Source

https://coiniran.com/?p=47890
دکمه بازگشت به بالا