ایستگاه خبر

آزمایش روبل دیجیتال روسیه در سال ۲۰۲۲

بانک مرکزی روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد قصد آزمایش پروژه‌ی روبل دیجیتال خود را در سال ۲۰۲۲ دارد، بنابراین یکی دیگر از کشورهای بزرگ دنیا به وادی ارز دیجیتال ملی یا بانک مرکزی (CDBC) می‌پیوندد.

اولگا اسکوروبوگاتووا (Olga Skorobogatova)، معاون اول بانک مرکزی روسیه، در یک نشست خبری اظهار داشت نمونه‌ی آزمایشی روبل دیجیتال در ماه دسامبر تولید خواهد شد. روبل دیجیتال از انواع دارایی‌های مبتنی بر فناوری دفتر کل توزیع‌شده خواهد بود و انتظار می‌رود از کد منبع بازی استفاده کند که تحت کنترل متمرکز بانک مرکزی این کشور باشد.

Skorobogatova در ادامه افزود:

«ما تا اکنون از پروژه‌های متعددی بهره گرفته‌ایم، با آنکه شماری از شرکت‌ها محصولات آماده‌ای در این زمینه دارند اما مناسب با رویکردهای روبل دیجیتال نیستند.»

حساب رسمی توییتر بانک مرکزی روسیه در تاریخ ۸ آوریل این طرح را اعلام نمود.

جزییات این طرح

روسیه برای دست‌یابی به یک راهکار مناسب CBDC زمان قابل توجهی را صرف نموده و این خبر به‌نوعی نتیجه‌ی بازخورد و مشورت داخلی به‌حساب می‌آید. این طرح باعث اتحاد دیگر بانک‌ها و موسسات تجاری در این حوزه ‌خواهد گشت. از گزارش‌های پیشین می‌توان اینگونه برداشت نمود که رمز ارزها حتی قادرند از سیستم انتقال پول سوئیفت (SWIFT) نیز سبقت بگیرند.

در توضیح عملکرد روبل دیجیتال می‌توان گفت این رمز ارز از یک سیستم طبقه‌بندی شده تبعیت می‌کند که در آن بانک مرکزی کیف پول‌هایی برای بانک‌های تجاری جهت ذخیره‌ی روبل دیجیتال صادر می‌نماید. در مرحله‌ی بعد این بانک‌ها به مشتریان خود کیف پول و یا در صورت نیاز به تراکنش‌های  شرطی قراردادهای هوشمند نیز ارائه خواهند کرد.

این گزارش همچنین به مالکیت همیشگی روبل‌های دیجیتال توسط کاربر نهایی (End user) یا مصرف‌کننده اشاره نموده است. بنابراین حتی در صورت ورشکستگی یکی از بانک‌ها، امکان استفاده از کیف پول‌ها در موسسات دیگر وجود دارد.

 

آزمایش روبل دیجیتال روسیه در سال 2022

روسیه به لیگ آزمایشی CBDC ملحق گشت

چین رهبری این گروه را با چندین آزمایش موفق CBDC برعهده دارد. این کشور علاقه‌ی وافری به استفاده از دفتر کل توزیع‌شده برای دیجیتالی کردن اقتصادش دارد، تا جایی که مقامات و کارشناسان چینی یک دهه را صرف توسعه و طراحی یک استراتژی بلاک‌چینی نموده‌اند.

از دیگر حاضرین اصلی این عرصه می‌توان فرانسه، ژاپن، استرالیا و سوئد را نام برد. شاید بتوان علت این استقبال گستره از CBDC را افزایش قیمت شدید بیت‌کوین و تحقیقات انجام گرفته در خصوص مزایای رمز ارزها دانست.

پیشنهاد مطالعه: معرفی پروتکل آوه (Aave)

Source

https://coiniran.com/?p=44996
دکمه بازگشت به بالا