ایستگاه خبر

ارز دیجیتال بانک مرکزی مکزیک تا سال ۲۰۲۴ عرضه‌ خواهد شد

بانک مرکزی مکزیک (Banco de México) در یک بیانیه‌ی رسمی از عرضه‌ی یک ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) بومی تا سال ۲۰۲۴ خبر داد و خود را به فهرست کشورهایی مانند چین و اندونزی افزود که قصد دارند به‌زودی از CBDCهای خود رونمایی کنند.

پِزوی دیجیتال در راه است

در توئیت رسمی مقامات این کشور آمده است که بانک مرکزی مکزیک طرح پیشنهادی CBDC خود را تا سال ۲۰۲۴ با نظام مالی این کشور ترکیب می‌کند. قانون‌گذاران و مقامات دولتی مکزیک از اهمیت این تصمیم برای پیشبرد جامعیت نظام مالی در این کشور یاد کردند.

Jonathan Heath، معاون بانک مرکزی مکزیک، در یک نشست مطبوعاتی با تایید این تصمیم افزود:

«پروژه‌ی ما درحال تکمیل است و براساس برنامه‌ی زمانی موجود حداکثر تا پایان سال ۲۰۲۴ ارز دیجیتال بانک مرکزی خود را تکمیل خواهیم نمود.»

CBDC‌ها مکانیسمی متمایز از رمز ارزهای غیرمتمرکز مانند بیت‌کوین دارند. این نوع دارایی‌های دیجیتال کاملا متمرکز بوده و کنترل آن دراختیار یک مقام رسمی مانند بانک‌های مرکزی است. دارایی‌های غیرمتمرکز مانند بیت‌کوین توسط جامعه‌ی کاربری اداره شده و ارتباطی با نهادهای دولتی و اشخاص حقیقی ندارند.

کشور مکزیک در ماه‌های گذشته یک موضع حمایتی دربرابر بیت‌کوین اتخاذ کرده است. اخیرا بزرگترین فروشگاه زنجیره‌ای مکزیک (Elektra)، به مشتریان امکان استفاده از بیت‌کوین را برای پرداخت هزینه‌ی کالاهای خریداری شده داده است. در همین راستا Ricardo Salinas Pliego، سومین فرد ثروتمند مکزیک، نیز با تشبیه بیت‌کوین به طلا مردم را به سرمایه‌گذاری هرچه سریع‌تر در آن تشویق کرده است.

کشورهای بسیاری بر توسعه‌ی ارز دیجیتال بانک مرکزی خود متمرکز شده‌اند. شاید بتوان چین را پیشروی این حوزه دانست، زیرا برای ارتقای یوآن دیجیتال خود طی ۱۲ ماه گذشته تلاش‌های بسیاری انجام داده است. اندونزی نیز از طرح احتمالی خود برای ایجاد و توسعه‌ی یک ارز دیجیتال بانک مرکزی و استفاده‌ی آن به‌عنوان پول ملی خبر داده است. به‌گفته‌ی بانک مرکزی این کشور، CBDC از بیت‌کوین و سایر دارایی‌های دیجیتال قابل اطمینان‌تر است.

پیشنهاد مطالعه: CBDC یا ارز دیجیتال بانک مرکزی چیست؟

Source

https://coiniran.com/?p=49072
دکمه بازگشت به بالا