ایستگاه خبر

بانک مرکزی ژاپن در حال کندوکاو زوایای گوناگون توسعه ین دیجیتال است

در تاریخ دوم ژوئیه، بانک مرکزی ژاپن با انتشار گزارشی به تشریح مزایا و معایب ایجاد نسخه‌ای دیجیتال از ین، ارز ملی ژاپن پرداخته است.

در این گزارش که با عنوان «چالش‌های فنی CBDC: ارز دیجیتال بانک مرکزی به عنوان معادل پول نقد» منتشر شده، آمده است:

دسترسی جهان‌شمول و انعطاف‌پذیری، دو مسئله‌ای فنی عمده‌ای هستند که برای تحقق کاربردپذیری CBDC‌ها باید مورد توجه قرار بگیرند.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است:

برای آنکه ارز دیجیتال بانک مرکزی بتواند عملکردی همسان با پول نقد داشته باشد، ابتدا باید به این پرسش پاسخ داده شود: آیا می‌توان با خاطری آسوده در هر زمان و مکانی از آن استفاده کرد؟ بنابراین ضروری است که پیش از هر چیزی، یک روش پرداخت امن و مطمئن برای استفاده از CBDC ایجاد و در ادامه بررسی کرد که آیا از منظر فنی، امکان تحقق دو ویژگی «دسترسی جهان‌شمول» و «انعطاف‌پذیری» فراهم است یا خیر.

گفتنی است منظور از دسترسی جهان‌شمول این است که همه آحاد جامعه از کودکان و سالخوردگان گرفته تا افرادی که فاقد گوشی هوشمند هستند، بتوانند از ارز دیجیتال بانک مرکزی استفاده کنند.

ناگفته نماند که هنوز بانک مرکزی ژاپن، تصمیمی مبنی بر استفاده از یک دفترکل توزیع‌شده یا یک چارچوب متمرکز سنتی برای پیاده‌سازی CBDC خود اتخاذ نکرده است. با این حال، علاوه بر آنکه هر دو گزینه روی میز این بانک است؛ اما احتمال دارد از ترکیب هر دو روش برای توسعه و پیاده‌سازی پروژه ارز دیجیتال خود استفاده کند.

Source

https://coiniran.com/?p=39894
دکمه بازگشت به بالا