ایستگاه خبر

توسعه زیرشبکه‌های اوالانچ (Avalanche) هدف اصلی از برنامه مشوق ۲۹۰ میلیون دلاری

بنیاد اوالانچ (Avalanche) یک برنامه انگیزشی به ارزش ۲۹۰M$ برای توسعه‌دهندگانی که به تعداد زیرشبکه‌های اوالانچ اضافه کنند، راه‌اندازی کرده است.

پلتفرم اوالانچ (Avalanche) یک پلتفرم قرارداد هوشمند لایه یک است که می‌خواهد با استفاده از این مشوق، رقابت خود را با سایرین از جمله پلتفرم پولکادات و Cosmos به اوج برساند. هدف اصلی از آن، ایجاد انگیزه برای توسعه یک اکوسیستم پویا از بلاک چین‌های مقیاس‌پذیر و سفارشی برای برنامه‌های مختلف است.

زیرشبکه‌های اوالانچ (Avalanche’s Subnets)

زیرشبکه‌های اوالانچ می‌توانند شبکه‌های مجوزدار یا بدون مجوز امن، قابل اطمینان و قدرتمند با پیاده‌سازی سفارشی، مثل پولکادات یا cosmos، بسازند.

زیرشبکه‌ها (subnets) در واقع گره‌های اعتبارسنجی هستند که اجازه می‌دهند بلاک چین‌های لایه ۱  و لایه ۲ در پلتفرم اوالانچ پیاده‌سازی شوند. آن‌ها به صورت بومی با کل اکوسیستم اوالانچ ادغام می‌شوند به صورتی که پروژه‌های مختلف برای منابع شبکه با یکدیگر رقابت نمی‌کنند.

آن‌ها در واقع به بازتوزیع ترافیک یا ازدحام در شبکه کمک می‌کنند. مفهوم زیرشبکه‌ها مشابه با پاراچین (Parachain) در شبکه پولکادات است. پلتفرم پولکادات که از حداکثر ۱۰۰ پاراچین پشتیبانی می‌کند اما سقفی برای تعداد زیرشبکه‌های اوالانچ درنظر گرفته نشده است.

به علاوه آن‌ها را می‌توان به گونه‌ای طراحی کرد که ویژگی‌های شناخت مشتری (KYC) ارائه دهند. با این وجود، موسسات مالی سنتی می‌توانند در اکوسیستم آوالانچ، بلاک چین مخصوص به خود را دارا باشند.

درضمن، بنیاد اوالانچ به ابداعات مشخصی اشاره می‌کند: برای مثال، قابلیت انتخاب این که کدام اعتبارسنج به طور مشخص فعالیت یک زیرشبکه را تضمین می‌کند و یا قابلیت انتخاب توکن موردنظر برای پرداخت هزینه گس (gas fee) و مدل‌های اقتصادی سفارشی برخی از آن‌ها هستند. مدیر بنیاد در این باره گفت:

“زیرشبکه‌ها موتور پیشران بعدی در فضای کریپتو هستند که کارکردهای نوین را در سطح شبکه ممکن می‌سازند و فضای آزمایش را در مقیاسی مهیا می‌کنند که تا پیش از آن وجود نداشته است. زیرشبکه‌های اوالانچ به ادامه نوآوری بلاک چین از طریق قرارداد هوشمند کمک می‌کنند.”

برنامه تشویقی Multiverse

بنیاد اوالانچ اعلام کرد که  این برنامه شامل ۴ میلیون توکن AVAX است و با هدف افزایش زیرشبکه‌های اوالانچ (Subnets) آغاز می‌شود. این طرح تشویقی که Multiverse نام دارد یک برنامه پیوسته و بدون تاریخ است و حداقل ۶ فاز برای کمک به پروژه‌های مختلف در زمینه‌های بازی بلاک چینی، توکن‌های NFT، برنامه ‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) و همچنین کمک به تسریع پذیرش شرکتی و نهادی دارد.

پلتفرم وام‌دهی غیرمتمرکز Aave و بازی DeFi Kingdoms  دو مورد از مشارکت‌کنندگان اولیه در این برنامه هستند.پروژه Aave طبق همکاری ‘Ava Labs مشمول این مشوق می‌شود تا به توسعه بلاک چین‌های سفارشی مختص برنامه‌های مالی غیرمتمرکز کمک کنند. به گفته‌ی بنیان‌گذار پلتفرم Aave، استانی کولِچوف :

“این امکان به ما اجازه می‌دهد یک محیط مناسب را برای شرکت‌ها و موسسات فراهم کنیم تا یک مهاجرت آنچین داشته باشند. به عقدیه وی، زیرشبکه‌های اوالانچ یک جهش بلند به سمت برداشتن موانع موجود بین مالی سنتی و مالی غیرمتمرکز (DeFi) است.”

بازی DeFi Kingdoms یک بازی درآمدی در بلاک چین هارمونی (زنجیره جانبی اتریوم) است که به تازگی یکی از زیرشبکه‌های اوالانچ را ساخته است. این پروژه برای شتاب‌دهی به توسعه توکن CRYSTAL (یک توکن بومی اوالانچ) می‌تواند تا ۱۵ میلیون دلار از محل برنامه تشویقی دریافت کند.

این اولین بار نیست که بنیاد اوالانچ (Avalanche Foundation) از طریق برنامه انگیزشی توسعه و رشد خود را سرعت بخشیده است. درماه آگوست ۲۰۲۱ اعلام شد که برنامه Rush با بودجه‌ی ۱۸۰ میلیون دلار برای کمک به توسعه کاربردهای مالی غیرمتمرکز در این اکوسیستم آغاز شده است. از آن زمان، ارزش قفل‌شده در برنامه‌های غیرمترکز (dApp) اوالانچ از ۳۱۲ میلیون دلار به ۱۶ میلیارد دلار افزایش یافته است. تعداد آدرس‌های منحصر به فرد نیز از ۱۳۷ هزار به ۲.۲ میلیون رسید.

پیشنهاد مطالعه: بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۲ طبق نظر تحلیل‌گران

Source

https://coiniran.com/?p=50128
دکمه بازگشت به بالا