ایستگاه خبر

جیمبوز پروتکل نقدینگی آربیتروم هک شد، و 4 هزار اتر از دست داد

جیمبوز (Jimbos)، پروتکل محبوب نقدینگی آربیتروم، در یک حمله سایبری مشکوک بیش از 4000 اتر را به ارزش تقریبی 7.5 میلیون دلار از دست داد.

این حادثه موجی با شوک عظیمی در جامعه کریپتو نگرانی‌هایی را در مورد امنیت پلتفرم‌های DeFi ایجاد کرده است. این هک ابتدا توسط شرکت امنیتی معروف بلاکچین پک‌شیلد (PeckShield) از طریق توییتی در حساب رسمی توییتر آن گزارش شد.

بر اساس تحلیل پک‌شیلد، این هک ناشی از نقص در مکانیسم کنترل لغزش پروتکل برای عملیات جابجایی نقدینگی است. این باگ به مهاجم اجازه داد با سوء استفاده از محدوده قیمتی نامتعادل نقدینگی متعلق به پروتکل را برای کسب سود دستکاری کند.

پروتکل جیمبوز، پروتکل نقدینگی آربیتروم، مظنون به حمله بود و بیش از 4000 اتر (تقریباً 7.5 میلیون دلار) به سرقت رفت.

— وو بلاکچین (@WuBlockchain) 28 مه 2023

پروتکل جیمبوز که بر روی شبکه آربیتروم ساخته شده است، به دلیل رویکرد نوآورانه خود در تأمین نقدینگی، محبوبیت قابل توجهی در اکوسیستم DeFi به دست آورده است. این پروتکل به کاربران اجازه می‌دهد با ارائه نقدینگی به جفت توکن‌های مختلف، وجوه خود را یکپارچه کرده و پاداش کسب کنند.

با این حال، این باگ اخیر یک ضعف اساسی در زیرساخت امنیتی پلتفرم را آشکار کرده است و ارزش توکن بومی این پلتفرم، JIMBO، طی شش ساعت بیش از 40 درصد کاهش یافت.

هفته گذشته، Coin Edition از یک سوء‌استفاده مشابه بلاکچینس گزارش داد که در آن پروتکل میکسر محبوب، Tornado Cash، هدف قرار گرفت و 6000 واحد از توکن حاکمیت آن به سرقت رفت و با سکه اتریوم (ETH) مبادله شد.

به طور خاص، تورنادو کش یک حمله حاکمیتی را تجربه کرد، که در آن عوامل مخرب کنترل پروتکل را به دست آوردند و 1.2 میلیون رأی را با یک پیشنهاد مخرب به خود اختصاص دادند که باعث شد توکن اصلی آن 35 درصد کاهش یابد.

 

پیشنهاد مطالعه: آربیتروم (Arbitrum) چیست؟ افزایش سرعت شبکه اتریوم با راهکار آربیتروم

 

 

Source

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا