ایستگاه خبر

آربیتروم اولین رول-آپی که در تعداد تراکنش‌ها از اتریوم پیشی گرفت!

روز چهارشنبه (۲۲ فوریه)، راه حل مقیاس‌پذیری لایه ۲ اتریوم (L2) آربیتروم اعلام کرد که به نقطه عطف قابل توجهی رسیده است، و تعداد تراکنش‌های پردازش‌شده آن از اتریوم پیشی گرفته است.

طبق گفته آزمایشگاه‌های Offchain، استارت‌آپی که این راه‌حل محبوب مقیاس‌پذیری لایه دوم اتریوم را توسعه می‌دهد، آربیتروم  مزایای زیر را ارائه می‌کند:

  • امنیت بی نیاز از اعتماد: امنیت این شبکه در اتریوم تأمین می‌شود، هر یک از طرفین می‌توانند درستی اطلاعات را تأیید کنند.
  • سازگاری با اتریوم: قادر به اجرای قراردادهای EVM غیرقابل تغییر و تراکنش‌های غیرقابل تغییر اتریوم
  • مقیاس پذیری: انتقال محاسبات قراردادها و ذخیره‌سازی خارج از زنجیره اصلی اتریوم، امکان توان عملیاتی بسیار بالاتر
  • حداقل کارمزد:  این شبکه طراحی و مهندسی شده تا هزینه گس لایه ۱ سیستم و کارمزد هر تراکنش را به حداقل برساند.

آربیتروم یک رول‌-آپ است، به این معنی که ورودی‌های زنجیره – پیام‌هایی که در صندوق ورودی قرار می‌گیرند – همه در زنجیره اتریوم به عنوان calldata ثبت می‌شوند. به همین دلیل، همه به اطلاعاتی که برای تعیین وضعیت صحیح فعلی زنجیره نیاز دارند، دسترسی خواهند داشت – آن‌ها تاریخچه کامل صندوق ورودی را دارند و نتایج به طور منحصر به فرد توسط تاریخچه صندوق ورودی تعیین می‌شود، بنابراین می توانند وضعیت زنجیره را، بر اساس اطلاعات عمومی، در صورت نیاز، بررسی کنند.

آربیتروم اپتیمیسم است، به این معنی که آربیتروم وضعیت زنجیره خود را با اجازه دادن به هر طرف  برای تأیید اطلاعات بلوک ارتقا می‌دهد و سپس به دیگران فرصتی می‌دهد تا آن ادعا را به چالش بکشند. اگر دوره چالش (تقریباً یک هفته) بگذرد و کسی بلوک رول-آپ ادعا شده را به چالش نکشیده باشد، آربیتروم صحت بلوک رول-آپ را تأیید می‌کند. اگر کسی ادعا را در طول این دوره به چالش بکشد، آربیتروم از یک پروتکل حل اختلاف کارآمد (به تفصیل در زیر) برای شناسایی طرفی که دروغ می گوید استفاده می‌کند. دروغگو ودیعه خود را از دست می‌دهد و راستگو بخشی از آن سپرده را به عنوان پاداش تلاش‌های خود می‌گیرد (بعضی از سپرده سوزانده می‌شود و تضمین می‌‌کند که دروغگو مجازات می‌شود حتی اگر تبانی در جریان باشد).

آربیتروم یک راه حل لایه ۲ است که برای افزایش سرعت و مقیاس‌پذیری قراردادهای هوشمند اتریوم و در عین حال افزودن ویژگی‌های حریم خصوصی بیشتر طراحی شده است. آربیتروم علاوه بر این به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد قراردادها و تراکنش‌های غیرقابل تغییر EVM را بدون به خطر انداختن امنیت لایه ۱ اجرا کنند.

با معرفی Nitro، تراکنش‌ها اکنون در دو مرحله انجام می‌شوند. در مرحله اول، Nitro تراکنش ها را در یک توالی قرار می دهد که در آن پردازش می‌شوند. سپس توالی را منتشر می‌کند و یک تابع انتقال را برای هر تراکنش اعمال می‌کند.

تنها با نگاهی به معاملات آربیتروم، می‌توانیم روند مثبتی را از ابتدای سال مشاهده کنیم. تیم آربیتروم اعلام کرد که در ۲۱ فوریه ۲۰۲۳، آربیتروم ۱,۱۰۳,۳۹۸ تراکنش داشته است.

برای اولین بار در این روز آربیتروم تراکنش‌های بیشتری را نسبت به اتریوم پردازش کرد.

این یک نقطه عطف بزرگ است که تیم ما و Arbinauts به دست آورده‌اند. ما به عنوان یک جامعه راهی طولانی را پیموده‌ایم و از همراهی شما سپاسگزاریم! ماموریت ما برای افزایش مقیاس اتریوم ادامه دارد!

eth daily transactions on 21 feb 2023

در همین حال، بر اساس اطلاعات اتراسکن، اتریوم در آن روز ۱,۰۸۴,۲۹۰ تراکنش داشته است.

 

پیشنهاد مطالعه: آربیتروم (Arbitrum) چیست؟ افزایش سرعت شبکه اتریوم با راهکار آربیتروم

 

Source

 

https://coiniran.com/?p=61175
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x