ایستگاه خبر

سرقت ۶۰۰ هزار دلاری، مراقب اپلیکیشن‌های جعلی App Store باشید!

یک اپلیکیشن فروشگاه اپل (App Store) 600 هزار دلار از کاربری که آن را دانلود کرده بود سرقت کرد. پس از انتشار این خبر انتقادها از شرکت اپل شدت یافته است.

طبق گزارش واشنگتن پست، فیلیپ کریستودولو ماه گذشته میزان بیت کوین‌های خود را در برنامه‌ای که از فروشگاه اپل دانلود کرده بود بررسی کرد. او شگفت‌زده متوجه شد که ۱۷.۱ بیت کوین او (که در آن زمان ۶۰۰۰۰۰ دلار ارزش داشت) ناپدید شده است.

وی ابتدا به این خاطر برنامه را دانلود کرده بود که فکر می کرد این برنامه همراه Trezor، سازنده کیف‌پول‌های سخت‌افزاری‌، است. او ادعا کرد نام تجاری این Trezor بوده و به همین دلیل برای دانلود آن احساس اطمینان کرده است.

پیشنهاد مطالعه: مقایسه Trezor و Ledger – بهترین روش برای ذخیره سازی رمزارزها

Trezor برای دستگاه‌های سخت‌افزاری خود برنامه تولید نمی‌کند، بنابراین این برنامه جعلی توسط کلاهبرداران ایجاد و در App Store بارگذاری شده است.

کریستودولو ادعا کرد که این برنامه در اپ استور پنج ستاره داشته، و این هم دلیل دیگری بوده است که به این اپلیکیشن اعتماد کند.

او گفته میزان خشمش نسبت به شرکت اپل بیش از کلاهبرداران است چرا که فروشگاه اپل باید پیش از ارائه‌ی هر اپلیکیشن از امن بودن آن اطمینان حاصل کند.

وی در مصاحبه‌ای گفت: «اپل به اعتماد من خیانت کرده است و نباید پایش را از این ماجرا بیرون بکشد.»

به نظر می‌رسد بازاریابی اپل برای فروشگاهش این موضوع را تأیید می کند. شعارهایی مانند «معتبرترین بازار جهانی برای برنامه‌ها» تا حد زیادی باعث اعتماد مصرف‌کننده به اپلیکیشن‌های موجود بر این پلتفرم می‌شود.

با این حال، کارشناسان می‌گویند دور زدن سیستم بررسی اپل تقریباً آسان است. کلاهبرداران می‌توانند برنامه‌هایی را ارائه دهند که کاملاً قانونی به نظر می‌رسند. اما پس از تأیید، می‌توان آن‌ها را به برنامه‌های فیشینگ تبدیل کرد که مردم را ترغیب می‌کند رمزهای عبور، عبارات سید یا پسوردهای شخصی‌ خود را در اختیار آن‌ها بگذارند.

سخنگوی اپل گفت:

«اعتماد کاربر بنیان ساخت App Store بوده است. ما تعهد خود را در این سال‌ها بیشتر کرده‌ایم. بررسی‌های ما نشان می‌دهد App Store امن‌ترین بازار برنامه در جهان است، و ما به طور مداوم درتلاش‌ایم تا استانداردهای خود را حفظ و پشتیبانی‌های خود را تقویت کنیم. در موارد محدودی که مجرمان از کاربران ما کلاهبرداری می‌کنند، اقدامات سریعی انجام خواهیم داد و همچنین از تخلفات مشابه در آینده جلوگیری خواهیم کرد.»

شرکت اپل به محض اطلاع از کلاهبرداری اپلیکیشن‌ها آن‌ها را حذف می‌کند، اما این برای کسانی که در دام کلاهبرداری‌ها افتاده‌اند خیلی دیر است.

 

پیشنهاد مطالعه: بهترین کیف پول‌های بیت کوین در سال ۲۰۲۱

 

 

Source

https://coiniran.com/?p=44875
دکمه بازگشت به بالا