سلمان صادقی | 1398.05.23

امنیت کاربر در بلاک‌چین عمومی بیت‌کوین، یک معرفی ساده برای بسته مدیریت تراکنش Wasabi

همانطور که در قسمت اول این مجموعه ذکر شد، انجام تراکنش در شبکه بیت‌کوین می‌تواند موجبات از دست رفتن محرمانگی فرستنده و گیرنده را فراهم آورد. در ادامه، استفاده مجدد از آدرس به عنوان یکی از راه‌های نفوذ افراد مهاجم به امنیت تراکنش‌ها مطرح گردید. همچنین کیف پول‌هایی معرفی شدند که برای هر تراکنش از یک آدرس متمایز استفاده می‌کردند. حملات و مشکلات امنیتی ذکرشده در مقاله اول این مجموعه مزیت‌های استفاده از کیف پول‌های نرم‌افزاری را از بین می‌برند. در این کیف پول‌ها همه مقادیر ورودی یک تراکنش متعلق به یک کاربر می‌باشند. همان‌طور که پیش‌تر ذکر شد، خطر این حملات می‌تواند با تمرکز بر نقاط حساسی که حمله‌ها صورت می‌گیرد، کاهش یابد. اگر کاربران مختلف در ایجاد یک تراکنش مشارکت نمایند و کوین‌های موجود در ورودی یک تراکنش متعلق به جمعی از کاربران باشد، حملات امنیتی ذکرشده در مقاله پیشین اعتباری نخواهند داشت. این تراکنش‌ها با ایجاد یک لایه گمراه‌کننده، امنیت تراکنش را افزایش می‌دهند.

گرگ مکسول (Greg Maxwell) توسعه‌دهنده مطرح بلاک‌چین در سال 2013 برای حفظ محرمانگی تراکنش‌ها روش کوین‌جوین (Coinjoin) را معرفی کرد (Maxwell 2013). کوین‌جوین یک فناوری برای ترکیب چند تراکنش بیت‌کوین از فرستنده‌های مختلف در یک تراکنش است که امکان تشخیص اینکه کدام پرداخت‌کننده چه رسیدی پرداخت کرده را برای نهادها و یا افراد ثالث دشوار می‌کند. برخلاف روش‌های حریم خصوصی دیگر، این فناوری نیازی به همگام شدن با پروتکل بیت‌کوین را ندارد.

در قسمت دوم ابن مجموعه به بررسی کیف پول Wasabi و فناوری موجود در آن یا همان کوین‌جوین پرداخته‌ شده و در ادامه با مقایسه با روش‌های افزایش امنیتی دیگر، مزایا و معایب این کیف پول موردبررسی قرارگرفته است.

برای دانلود نسخه کامل قسمت دوم این مجموعه از لینک An easy introduction to Wasabi Wallet استفاده نمایید.