ایستگاه خبر

سناتورهای ایالات متحده خواهان محدودیت استفاده از eCNY در اپ استورهای آمریکا هستند

چند تن از سناتورهای جمهوری‌خواه ایالات متحده پیش‌نویس لایحه‌ی را معرفی کردند که انحصارا بر قانون‌گذاری ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) چین یعنی eCNY تمرکز دارد. این افراد با ماهیت این محصول مالی مخالف بوده و خواهان ممنوعیت استفاده از آن در خاک آمریکا هستند.

ممنوعیت استفاده از eCNY در آمریکا

eCNY رمز ارز متمرکز بانک مرکزی چین است که این روزها به کانون بحث دو قدرت برتر اقتصادی جهان تبدیل گشته است. سه تن از سناتورهای آمریکایی در تابستان سال گذشته به ورزشکاران آمریکایی توصیه کردند که درجریان بازی‌های المپیک زمستانی پکن از این CBDC به دلایل امنیتی استفاده نکنند. وزارت امورخارجه‌ی چین نیز در پاسخ به این اظهارات گفت که آمریکایی‌ها اصلا نمی‌دانند ارز دیجیتال چیست.

موضعِ مخالف آمریکا دربرابر این CBDC نیز اخیرا توسط سه سناتور جمهوری‌خواه Mike Braun، Tom Cotton و Marco Rubio تکرار شده است. آنها با معرفی یک لایحه‌ی قانون‌گذاری خواهان محدودیت استفاده از eCNY در فروشگاه‌های نرم‌افزاری یا اپ استور آمریکا شدند. این لایحه که «Authoritarian Digital Currencies Act» نام دارد برای اجرایی شدن نیازمند آن است که پیش از امضای بایدن به تصویب مجلس سنا برسد.

به نقل از سناتورها اپ استور به یک «سایت عمومی فروش نرم‌افزار یا سایر خدمات الکترونیک دلالت دارد که اپلیکیشن‌های توسعه‌دهندگان شخص ثالث را به کاربران تجهیزات کامپیوتری ازقبیل تلفن‌های همراه ارائه می‌دهد».

به عقیده‌ی Cotton این یک اقدام ضروری است و لازم است که در ابتدایی‌ترین سطح خود متوقف شود، زیرا درغیر این صورت چین از این ارز دیجیتال بانک مرکزی در مقاصد محرمانه و امنیتی علیه ما استفاده خواهد کرد.

چالشی برای دلار

Richard Turrin، مشاور فناوری مالی در حوزه‌ی CNBCها، در اوایل سال میلادی جاری (دی ۱۴۰۰) یادآور شد که یوآن دیجیتال ممکن است سلطه‌ی دلار آمریکا را طی دهه‌ی پیش‌رو به‌چالش بکشد. این وضعیت با تصور آنکه eCNY موفق به حذف رقبای خود در عرصه پرداخت‌ها و تسویه‌حساب‌های بین‌المللی شود، تشدید خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد که آمریکا می‌تواند با اجرای فازهای آزمایشیِ دلار دیجیتال با یوآن دیجیتال رقابت کند؛ در غیر این‌صورت در سال‌های آتی بیشتر کشورها برای معاملات خود دیگر به دلار وابسته نخواهند بود.

پیشنهاد مطالعه: تحلیل آنچین هفتگی ارزهای دیجیتال (۴ خرداد) – کاهش نرخ بازدهی در بازار نزولی اخیر

Source

https://coiniran.com/?p=57298
دکمه بازگشت به بالا