ایستگاه خبر

چرا دیشب صرافی‌ها از دسترس خارج شده بودند؟

دیشب حداقل پنج صرافی معتبر دنیا برای ساعاتی از دسترس کاربران خارج شدند.

شبکه‌ی خدمات آمازون (AWS) دیشب برای ساعاتی با اختلال رو به رو شد که این امر موجب از دسترس خارج شدن صرافی‌های معتبر دنیا مانند بایننس، کوین بیس، هوبی، کوکوین و غیره برای ساعاتی شد.

البته این اولین بار نبود که چنین اتفاقی رخ می‌داد.

اختلال در شبکه خدمات آمازون (AWS) باعث ایجاد مشکل در معامله، برداشت و حتی واریز بر روی چندین صرافی معتبر شد.

گزارش شکست صرافی‌ها

مدیر بایننس Changpeng Zhao با انتشار توییتی خبر از اختلال در AWS داد و درباره صرافی خودش گفت که «سایت به سختی  کار می‌کند» و اینکه کارمندان او مشغول بررسی هستند تا هر چه سریعتر این مشکل را برطرف کنند.

Zhao اضافه کرد که این موضوع باعث اختلال در همسان‌سازی حساب تعداد کمی از کاربران شده است. بایننس هنوز بیانیه رسمی را منتشر نکرده است، و هنوز مشخص نیست که این مشکل مربوط به گزارشات پیشین مبنی بر عدم ثبات در شبکه اتریوم، بوده یا خیر.

صرافی Houbi Global نیز تحت تاثیر این اختلال بود. آن‌ها اعلام کردند که ورود برخی از کاربران و معاملات تحت تاثیر قرار گرفته است. اما به کاربران اطمینان داد که موجودی حساب آن‌ها دچار مشکل نشده است.

BitMax نیز مشکلاتی را با AWS داشت و اعلام کرد که تا ۴۸ ساعت آینده آن‌ها را مرتفع خواهد کرد.

در نهایت مدیر FTX آقای Sam Bankman-Fried اعلام کرد که AWS دچار اختلال شده اما اشاره کرد که صرافی همچنان بدون ایراد به کار خود ادامه می‌دهد.

او در توییتی افزود: ما تا زمانی که AWS فعال باشد، بدون مشکل به کار خود ادامه می‌دهیم. اگر مشکلی درباره AWS پیش بیاید آن را اعلام خواهیم کرد.

اما صرافی Karken نیز به کندی در عملکرد پلتفرم Futures خود و همچنین درگاه پرداختی USDC اشاره کرده است. اگرچه به مرتبط بودن این کندی با اختلال AWS اشاره‌ای نکرد.

پیشنهاد مطالعه: راه‌‌اندازی انجمن توسعه قرارداد هوشمند توسط زنان توانمند ایرانی

آیا AWS قابل اطمینان است؟

با توجه به شبکه‌ی خدمات آمازون (AWS)،‌ این مشکل از ساعت ۷:۰۹ صبح به وقت محلی در کامپیوتر مرکزی فضای ابری آمازون در توکیو شروع شد، زمانی که سیستم با افزایش دما مواجه شد.

بخش اعظم این مشکل‌ها تا ساعت ۱۱:۲۶ دقیقه صبح همان روز برطرف شد.

چنین اختلالات AWS قبلا هم فرآیند معامله رمزارزها را تحت تاثیر قرار داده است. Coinbase هم قبلا در نوامبر ۲۰۲۰ دچار چنین اختلالی شده بود اما درباره اختلالات دیشب هنوز رسما چیزی را اعلام نکرده است.

در مارچ ۲۰۱۷ نیز اختلالاتی مشابه صرافی Xapo را تحت تاثیر قرار داده بوده و چندین صرافی نیز در آگوست ۲۰۱۹ با این مشکل درگیر شدند.

با پیش آمدن این مشکلات، منتقدین پیشنهاد داده‌اند که صرافی‌ها به سمت پیوستن به ساختارها و شبکه‌های غیرمتمرکز بروند.

چنین اختلال‌هایی اثری طولانی مدت بر روی بازار رمزارز ندارند، به همین جهت، انتقال این خدمات به یک شبکه جایگزین بعید به نظر می‌رسد.

source

https://coiniran.com/?p=43921
دکمه بازگشت به بالا