بلاکچینمقالات بلاکچین

همه‌چیز دربارهٔ ConstitutionDAO

ConstitutionDAO سازمان خودگردان غیرمتمرکزی است که در نوامبر۲۰۲۱ برای خرید یک نسخه از قانون اساسی ایالات متحده تشکیل شد و داستان آن نیز انعکاس فراوانی در شبکه‌های مختلف اجتماعی و جهانی داشت. اگر تمایل دارید دراین‌باره بیشتر بدانید تا انتهای این مطلب با ما باشید. قبل از اینکه به اصل ماجرا بپردازیم، مختصری درمورد مفاهیم دائو و کانستیتوشن توضیح می‌دهیم.

کانستیتوشن چیست؟ Constitution 

کانستیتوشن یا قانون اساسی در آمریکا، یک سند تاریخی است که به‌عنوان supreme law و فصل‌الخطاب دعاوی تلقی می‌شود. این سند در ۱۷ سپتامبر ۱۷۸۷ توسط نمایندگان کنوانسیون در فیلادلفیا امضا شد، در ۱۷۸۸ به تصویب رسید و از سال ۱۷۸۹ به‌عنوان طولانی‌ترین منشور مکتوب دولتی موجود در جهان، درحال اجراست و قانون اساسی ایالات متحده و حقوق اساسی را برای شهروندان آمریکا تعیین و تضمین می‌کند. جیمز مدیسون، چهارمین رئیس‌جمهور آمریکا با نوشتن اسناد فدرالیستی، سهم عمده‌ای در تصویب آن داشت. از او به عنوان «پدر قانون اساسی» یاد می‌شود.

این سند تاریخی شامل هفت ماده کلی بود که به منظور پاسخگویی به نیاز ملتی که از قرن هجدهم به‌شدت تغییر کرده، ۲۷ بار اصلاح شد. به‌طورکلی، ده اصلاحیه اول از آزادی و عدالت فردی حمایت می‌کند و محدودیت‌هایی را برای اختیارات دولت قائل می‌شود.

به‌گفته‌ی سنای ایالات متحده: «سه کلمه اول قانون اساسی – ما مردم- (We The People) تأکید می‌کند که دولت ایالات متحده وجود دارد تا به شهروندان خود خدمت کند و تعریف قدرت را از حکومت به مردم انتقال دهد؛ پس نقش مهمی درمورد رابطه آزادی‌های فردی و قدرت جمع دارد. بیش از دو قرن است که قانون اساسی به قوت خود باقی مانده است. این سند خیلی عمیق و آینده‌نگر بوده که توانسته است بعد از این‌همه سال حفظ شود و آزادی را برای افراد جامعه به ارمغان بیاورد».

دائو (DAO) چیست؟ (Decentralized Autonomous Organization)

دائو یا سازمان خودگردان غیرمتمرکز، مفهومی است که در ادامه‌ی‌ ایده‌ فناوری بلاک‌چین یعنی تمرکززدایی آمد؛ یک کامیونیتی تحت رهبری جامعه و بدون هیچ حاکمیت مرکزی؛ یک جامعه اینترنتی با یک حساب مشترک؛ کاملاً مستقل و شفاف.

پیشنهاد مطالعه: سازمان خودمختار غیرمتمرکز یا DAO چیست؟

قوانین چگونه وضع می‌شوند؟ قراردادهای هوشمند قوانین اساسی را وضع می‌کنند که اکثرا روی شبکه اتریوم اجرا می‌شوند. کدها، همان قوانین دائو هستند.

مدیر این گروه کیست؟ هرعضوی از کامیونیتی فارغ از جایگاهش در گروه، در ایجاد تغییرات نقش دارد. ازآنجایی‌که قوانین در کد گنجانده شده، به هیچ مدیری نیاز نیست؛ بنابراین هرگونه بوروکراسی یا موانع سلسله مراتبی از بین می‌رود. حاکمیت DAOها براساس جامعه است، درحالی‌که حاکمیت شرکت‌های سنتی بیشتر براساس مدیران اجرایی، هیئت‌مدیره و سرمایه‌گذاران فعال است.

همه‌چیز دربارهٔ ConstitutionDAO

سیستم رای‌دهی برای قوانین در دائوها به چه شکل است؟ هر پروژه‌ی دائو دارای یک توکن حاکمیتی است و دارندگان این توکن می‌توانند در تصمیمات دائو مشارکت داشته باشند. تعداد توکن حاکمیتیِ بیشتر، برابر است با قدرت حق رای بیشتر در دائو. درمقایسه با شرکت‌های سنتی، DAOها دارای یک سازمان دموکراتیک‌تر هستند.

تراکنش‌های مالی در دائو چگونه ثبت می‌شوند؟ تراکنش‌های مالی و قوانین DAO روی یک بلاک‌چین ثبت می‌شوند. این امر با کمک قراردادهای هوشمند، نیاز به مشارکت شخص ثالث در یک تراکنش مالی را از بین می‌برد. تأمین مالی DAOها عمدتاً مبتنی بر تأمین مالی جمعی است و عملیات آن کاملا شفاف و عمومی‌ست.

DAOها به چه عناصری نیاز دارند؟ نیاز DAOها به مجموعه قوانینی است که براساس آن‌ها عمل کنند. وجود بودجه‌ای مانند توکن نیز لازم خواهد بود تا کامیونیتی بتواند برای پاداش‌دادن به فعالیت‌های خاص به اعضای خود و همچنین برای ایجاد حق رأی برای ایجاد قوانین عملیاتی، خرج کند.

مشکلات دائو چیست؟ یکی از مشکلات احتمالیِ سیستم رای‌گیری این است که حتی اگر یک حفره امنیتی در کد اولیه‌ی آن مشاهده شده باشد، تا زمانی که اکثریت به آن رای ندهند، نمی‌توان آن را اصلاح کرد. درحالی‌که فرآیند رای‌گیری انجام می‌شود، هکرها می‌توانند از یک اشکال در کد استفاده کنند.

همه‌چیز دربارهٔ ConstitutionDAO

چرا و چگونه ConstitutionDAO تشکیل شد؟

هنگامی که قانون اساسی ایالات متحده برای اولین‌بار در سال ۱۷۸۷ در فیلادلفیا به امضا رسید، ۵۰۰ نسخه کپی از آن تهیه شد که امروز فقط ۱۳ نسخه‌ی آن موجود است؛ دونسخه از آن‌ها مالکان خصوصی دارند. یکی از این مالکان هاوارد گلدمن بود که در سال ۱۹۸۸ سند را به قیمت ۱۶۵۰۰۰ دلار خریداری کرد که پس از درگذشت او، همسرش دوروتی گلدمن وارث آن شد. در ۱۸ نوامبر۲۰۲۱، دوروتی این سند را به حراج در ساتبیز گذاشت و تخمین زده شد که فروش آن بین ۱۵ تا ۲۰ میلیون دلار باشد.
دو دوست به‌نام‌های آستین و گراهام، ایده‌ای به ذهنشان رسید که شاید بتوانند امکان خرید جمعی این نسخه‌ی قانون اساسی را فراهم کنند. در ۱۱ نوامبر، یعنی یک‌هفته قبل از حراجی، مردم را از این ایده باخبر کردند. درنهایت مشارکت‌کنندگان اصلیِ این گروه که شامل ۲۴ تا ۳۰ نفر بودند، در جلسه‌ای در زوم  درمورد چگونگی انجام  کار در یک هفته‌ی باقیمانده، از موارد قانونی گرفته تا تنظیم کیف پول اتریوم و جمع‌آوری میلیون‌ها دلار، ارتباط با ساتبیز تا روابط با موزه‌ها، صحبت کردند و مقدمه ایجاد مالکیت جمعی بااستفاده از فناوری وب ۳ شکل گرفت. در این مرحله آن‌ها بسیار موفق عمل کردند؛ حراج ۱۸ نوامبر بود و تا آن مقطع زمانی، ConstitutionDAO کاملا منفجر شد؛ ۴۹.۵ میلیون دلار توسط بیش از ۱۷۰۰۰ فرد جمع‌آوری شد. ۲۱۰۰۰ عضو در کانال Discord ConstitutionDAO، ۳۹۰۰۰ دنبال‌کننده در توییتر وجود داشت. ConstitutionDAO در بزرگترین نشریات جهان، وال استریت ژورنال، نیویورک تایمز، CNBC و در بسیاری رسانه‌های دیگر مطرح شد. این موضوع تبدیل به یک جنبش شد، اما متأسفانه نتیجه‌ی آن چیزی نبود که ConstitutionDAO می‌خواست.

همه‌چیز دربارهٔ ConstitutionDAO

ConstitutionDAO در حراج برنده نشد!

پنجشنبه شب، خانه حراج ساتبیز میزبان یک اتفاقی شگفت‌انگیز بود. یک طرف نماینده کامیونیتی DAO و طرف دیگر نماینده یک خریدار ناشناس بود؛ به دلایلی مانند گمانه‌زنی درمورد دارایی افراد و حدس میزان قیمت پیشنهادی آنان، هویت طرف دیگر نامعلوم بود. اما میزان بودجه‌ای که دائو در اختیار داشت به علت شفافیت سیستم قابل پیش‌بینی بود.ی‌ی‌ای

درحالی‌که مناقصه با ۴۳.۲ میلیون دلار به پایان رسید (یعنی کمتر از ۴۹.۵ میلیون دلاری که دارایی DAO بود) ولی به‌خاطر هزینه‌های مرتبط با بیمه، هزینه‌های حراج و حمل و نقل، مانع از ارائه پیشنهاد بیشتر توسط DAO شد.

براساس گزارش وال استریت ژورنال در روز جمعه، هویت خریدار نیز فاش شد. کنت گریفین، بنیان‌گذار Citadel، توانست از گروه پیشی بگیرد. ساتبیز روز جمعه اعلام کرد که آقای کنت گریفین، سند را به موزه هنر آمریکایی کریستال بریج در آرکانزاس، برای نمایش عمومی قرض می‌دهد.
آنیشا سانکرنی، یکی از سازمان‌دهندگان اصلی ConstitutionDAO به وال استریت ژورنال گفت: «ما سعی کردیم قانون اساسی را برای عموم در دسترس‌تر کنیم. اگرچه ممکن است این کار را به‌طور کامل انجام نداده باشیم، ولی فکر می‌کنم به اندازه کافی آگاهی را افزایش داده‌ایم تا نشان دهیم DAO به‌عنوان یک گزینه همیشه مطرح است.»

در پستی در توییتر، آلیس ما، یکی دیگر از افراد DAO، گفت: «درحالی‌که نتیجه چیزی نبود که ما انتظارش را داشتیم، ولی همچنان امشب با ConstitutionDAO تاریخ‌سازی کردیم. این بزرگترین سرمایه جمعی برای یک شی فیزیکی است. ساتبیز قبلاً هرگز با انجمن DAO کار نکرده بود. ما رکورد بیشترین پول جمع‌آوری‌شده را در کمتر از ۷۲ ساعت شکستیم. ما به گروه زیادی از مردمان جهان، از متصدیان موزه‌ها و مدیران هنری گرفته تا مادربزرگ‌های‌مان که اخبار ما را در رسانه‌ها می‌دیدند، درمورد امکانات web3 آموزش دادیم. از طرف دیگر، بسیاری از شما درمورد مسیر نگهداری دارایی‌ها در موزه‌ها و حراج آثار هنری برای اولین‌بار یاد گرفتید.»

دیوید بریگام، مدیر اجرایی انجمن تاریخی پنسیلوانیا، که یکی دیگر از ۱۳ نسخه قانون اساسی را در اختیار دارد، گفت: «ارزش پول همان چیزی است که بازار می‌گوید، اما این حراج و علاقه به آن نشان‌دهنده چیزی بسیار عمیق‌تر است. علاوه‌براین، نشان می‌دهد که حتی در یک دنیای دیجیتالی، احساس دیدن و نگه‌داشتن یک سند واقعی از زمان کنوانسیون قانون اساسی، بسیار قدرتمند است.»

در اینجا ذکر این نکته خالی از لطف نیست که برخی اعتقاد داشتند که ایده‌ی اولیه کانستیتوشن که با درج کلمات We The People آغاز می‌شود، خود با پروتکل‌های دائو در یک راستاست. این سند تاریخی نیز در قرن‌ها پیش از طرف مردم برای مردم، قانون‌گذاری و بر آزادی‌های فردی تاکید کرده بود؛ پس منطقی است که کامیونیتی دائو اشتیاق بیشتری برای خرید آن داشته باشد.

با وجود اینکه دائو برنده این حراج نشد، اما به دلایل زیادی این داستان قابل‌توجه و ارزشمندست که به بررسی چند مورد آن می‌پردازیم:

 دلیل اول: از لحاظ تاریخی مالکیت کلکسیون‌های کمیاب برای عده‌ی قلیلی امکان‌پذیر است، مگر اینکه میلیون‌ها دلار داشته باشید. اما از طریق توکن‌سازی، وب ۳ و عضویت در DAO می‌توانستید با دادن هرچقدر دلار که می‌خواستید، مالک قانون اساسی شوید. به عنوان مثال، مشارکت‌کنندگان به‌طور متوسط ​​در این پروژه فقط ۲۰۰ دلار برای خرید قانون اساسی پرداخته بودند. یوسی هاسون، مدیرعامل Metaversal، صبح جمعه در مصاحبه با CoinDesk گفت: «این گروه از مردم روز پنجشنبه با یکدیگرغریبه بودند، ولی با هدف خریداریِ یک نسخه از قانون اساسی گرد هم آمدند». هاسون با ۴.۲ میلیون دلار بزرگترین مشارکت‌کننده DAO بود.

دلیل دوم: اعضای کامیونیتی، با ایجاد حس مالکیت، دیگر فقط یک عضو عادی نبودند، بلکه مالکان آن کامیونیتی محسوب می‌شدند. هنگامی که اعضای یک جامعه تشویق بشوند که حق مالکیت داشته باشند، راه برای مارکتینگ‌های رایگان زیادی باز می‌شود زیرا گروه انگیزه بیشتری نسبت به قبل دارد.

دلیل سوم: این بهترین مقدمه برای وب ۳ بود. دلیل آن این است که برای خرید در ConstitutionDAO لازم نیست به JPEGهای پیکسلی مانند CyrptoPunks اعتقاد داشته باشید. افراد زیادی هستند که هنوز معتقدند NFTها منطقی نیستند. زیبایی ConstructionDAO این بود که ازدواجی بین دارایی فیزیکی (که واقعا سند با ارزشی بود) و دنیای دیجیتال برقرار کرد. شما از طریق مشارکت، صاحب یک دارایی بسیار کمیاب می‌شدید که به ‌وضوح ارزش مادی زیادی داشت. نکته جالب اینکه ۱۳درصد از کل مبلغی که جمع‌آوری شد، توسط افرادی بود که قبلاً تراکنش اتریوم انجام نداده بودند! بنابراین ConstitutionDAO برای بسیاری از افرادی که بومی کریپتو یا وب ۳ نبودند، به‌عنوان یک رمپ شگفت‌انگیز عمل کرد.

دلیل چهارم: یک مزیت دیگر دائو این بود که هدف اصلی، خرید این اثر ارزشمند بود و اینکه پس از خرید با آن چه کاری انجام دهند به رای گذاشته می‌شد، و درصورت باخت، مبالغ منهای هزینه گس بازپرداخت می‌شد. پس اهداف با سرعت بیشتر و عادلانه‌تری عملی بودند.

 پیشنهاد مطالعه: وب ۳.۰ چیست؟ (Web 3.0)

و در آخر

با اینکه ConstitutionDAO برنده نشد اما شگفت‌انگیز عمل کرد. بار دیگر بر قدرت مردم تاکید شد و نشان‌دهنده‌ی افرادی است که در تلاش برای به‌انجام‌ رساندن چیزی فراتر از خودشان بودند. ConstitutionDAO یک نمونه‌ی واقعی از نحوه به‌کارگیری فناوری بود.

این مقاله صرفا برای اهداف آموزشی ارائه شده است و نباید به‌عنوان مشاورهٔ تجاری و سرمایه‌گذاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش قلمداد شود.

نویسنده: تینا رمضانی

https://coiniran.com/?p=49687
دکمه بازگشت به بالا