ایستگاه خبر

ثبت پتنت یک سامانه‌ی بلاک چینی توسط علی‌بابا برای ارزیابی اصالت قطعات موسیقی

علی‌بابا از ثبت پتنتی در مورد یک ابزار مبتنی بر بلاک چین برای اثبات اصالت موسیقی خبر داده است.

این پتنت که در تاریخ ۲۱ آوریل در دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا به ثبت رسیده، بلاک چینی را شرح می‌دهد که با میزبانی از محتوای موسیقایی، یکی از بزرگترین معضلات صنعت نشر و پخش موسیقی یعنی حفاظت از حق مالکیت معنوی خالقان آثار شنیداری را حل و فصل می‌کند.

در این بلاک چین، یک گره اعتبارسنجی و چندین گره کتابخانه‌ی موسیقی وجود دارند. گره اعتبارسنجی، وظیفه‌ی تجزیه و تحلیل اصالت قطعات موسیقی را بر عهده دارد. این گره با ارزیابی لحن، ضرباهنگ و دیگر معیارهای موسیقایی نظیر متن شعر آهنگ، میزان شباهت هر قطعه موسیقی را با دیگر قطعات موجود در کتابخانه بررسی می‌کند.

سپس این داده‌ها خلاصه شده و در قالب یک گزارش ثانویه که شامل سنجه‌ای با نام نرخ مشابهت است، روی یک بلاک چین منتشر می‌شود. در نهایت، خروجی این فرایند منجر به شکل‌گیری یک معیار از اصالت قطعه‌ی موسیقی از تعداد کثیری از گره‌ها می‌شود.

علی‌بابا مدعی است که این روش اصالت‌سنجی قطعات موسیقی می‌تواند افراد متخلف را که اقدام به دستکاری مکانیسم‌های حفاظتی آهنگ‌ها می‌کنند، گیر بیندازد.

علی‌بابا در تشریح مزیت‌های پتنت خود نوشته است:

در حال حاضر، هیچ پلتفرمی برای تجزیه و تحلیل میزان تشابه قطعات موسیقایی وجود ندارد تا بتوان به کمک آن مانع از تقلید کپی‌کارها و نقض حق مالکیت معنوی خالقان آثار موسیقایی شد.

علی‌بابا در ادامه تصریح کرده است که تجزیه و تحلیل اصالت موسیقی بر مبنای بلاک چین، می‌تواند بزرگترین معضل پیش روی صنعت نشر موسیقی را تا حد قابل قبولی برطرف سازد. علاوه بر این، بلاک چین یادشده می‌تواند این راهکار را در مقیاسی جهانی پیاده کند؛ چرا که تمام کتابخانه‌های موسیقایی جهان می‌توانند در قالب گره‌های توزیع‌شده به این بلاک چین بپیوندند.

Source

https://coiniran.com/?p=38625
دکمه بازگشت به بالا