ایستگاه خبر

دودستگی در صرافی‌ها و استارتاپ‌های بلاک چین پس از وقوع جنگ هش

به‌رغم پایان یافتن حواشی هارد فورک بیت‌کوین کش و جنگ هش، حامیان دو رمزارز ایجاد شده قدم در دو راه متفاوت گذاشته‌اند

به گزارش کوین ایران به نقل از کوین‌دسک، جدال بر سر آینده‌ی بیت‌کوین کش یا آنچه جنگ هش خوانده شده، پایان یافته و اکنون شاهد هماوردی سرسختانه میان نیروهایی هستیم که در پس دو رمزارز متمایز برآمده از دل این نبرد قرار دارند.

پیش تر در ماه نوامبر سال میلادی جاری، بلاک‌چین بیت‌کوین کش شاهد یک ارتقای سیستمی بحث‌برانگیز یا همان هارد فورک (انشعاب سخت) بود؛ اتفاقی که باعث شد بخشی از جامعه‌ی کاربری بیت‌کوین کش زیر چتر یک پروتکل نرم‌افزاری جدید به نام BSV (سرواژه‌ی عبارت Bitcoin Satoshi’s Vision به معنای دیدگاه ساتوشی) جمع شوند.

سایر اعضای جامعه‌ی کاربری بیت‌کوین کش، راه دیگری را در پیش گرفتند و از یک پروتکل رقیب به نام ABC (سرواژه‌ی عبارت Bitcoin Adjustable Blocksize Cap به معنای بلوک با اندازه‌ی قابل تنظیم) پشتیبانی کردند. پیش‌بینی‌ها و انتظارات پس از وقوع این انشعاب در جامعه‌ی کاربری بیت‌کوین کش این بود که یکی از این دو بلاک‌چین می‌تواند به سرعت دیگری را از میدان به در کند.

این انتظارات پس از آن قوت گرفت که شایعه‌ها از وقوع احتمالی یک جنگ هش خبر دادند؛ جنگی که بنابر شنیده‌ها در آن حامیان SV قصد داشتند با هدایت انرژی رایانشی یا همان قدرت هش (که به‌طور معمول برای استخراج بلوک‌ها در بلاک‌چین مورد استفاده قرار می‌گیرد) عملیات زنجیره‌ی ABC را با اخلال مواجه کنند.

اما پس از هارد فورک یاد شده که منجر به انشعاب در بلاک‌چین بیت‌کوین کش شد،  کریگ رایت، محقق ارشد در موسسه‌ی پژوهشی nChain، یکی از چهره‌های شناخته‌شده‌ی ‌BSV و داعیه‌دار عنوان ساتوشی ناکاموتو با رد هرگونه حملات به بلاک‌چین رقیب خواستار اتخاذ راهبردی نوین به نام شکار پایدار شد.

وی طی مصاحبه‌ای با وب‌سایت خبری کوین‌دسک (CoinDesk) گفته است:

این [راهبرد نوین] راهبردی بلندمدت است. کاربران باید بدانند که ما قرار نیست راه آسان و بی‌دردسری پیش رو داشته باشیم و اگر آن‌ها با این روش موافق نیستند، جای بسی تاسف است.

اکنون پس از گذشت قریب به یک ماه از وقوع آن هارد فورک جنجالی، حامیان پروتکل SV از جمله کریگ رایت تمام هم‌وغم خود را معطوف توسعه و بهبود برند SV و ارتقای جایگاه و مقبولیت آن میان کاربران و کسب‌وکارها کرده‌اند.

راجر ور (مدیر اجرایی bitcoin.com و حامی سرسخت و صریح پروتکل ABC) اما هفته گذشته در رویداد خبری CNBC که در توکیو برگزار شد، با سرزنش حامیان SV از مزیت‌های ABC گفت:

نسخه‌ی ABC بیت‌کوین کش، نرخ هش بالاتر، صرافی‌ها و کیف پول‌های بیشتری دارد و همه‌جوره از SV سرتر است. سکه‌ی BSV که من آرزوی موفقیت برایش دارم، یک پروژه‌ی کاملا جداگانه است و ربطی به بیت‌کوین کش ندارد. کلام آخر آنکه آن‌ها در همه‌ی موارد چند گام از ما عقب‌تر هستند.

دو سکه‌ی مربوط به نسخه های SV و ABC هم دیگر درگیر جنگ هش نیستند و آنچه برای آن‌ها اهمیت دارد، پیروزی در رقابتی نفس‌گیر برای دستیابی به بالاترین میزان پذیرش و اقبال کاربران است.

در مجموع اما، چشم‌انداز و دورنمای نسخه‌ی اصلی بیت‌کوین کش که هنوز از حمایت طرفداران نسخه‌های SV و ABC برخوردار است، ایجاد یک شبکه‌ی پرداخت جهانی همتا‌به‌همتا است.

هر دو جبهه‌ی SV و ABC کاربرد نهایی رمزارزهای خود را استفاده از آن‌ها به عنوان شکلی دیجیتالی از پول نقد می‌دانند و حتی شماری از حامیان پروپاقرص SV پا را فراتر از این گذاشته و معتقدند که در بلندمدت تنها یک ارز رمزپایه وجود خواهد داشت.

لورین گامورف، مدیر اجرایی کیف پول سنت‌بی (Centbee) به کوین‌دسک گفته:

در نهایت تنها یک بیت‌کوین وجود خواهد داشت. من فکر می‌کنم تمامی سکه‌های دیگر نابود می‌شوند و تنها بیت‌کوین SV جان سالم به در می‌برد؛ بیت‌کوینی که در قالب اصلی خودش است.

کمک به کسب‌وکارها

توسعه‌دهندگان بیت‌کوین ABC با انحرافی آشکار از طراحی اصلی بیت‌کوین، پنج روز پس از انشعاب بیت‌کوین کش، دست به پیاده‌سازی یک ارتقای جنجال‌برانگیز دیگر زدند.

تغییرات ناشی از این ارتقا دارای دو بخش است:

  1. نهایی کردن بلوک: تاریخچه‌ی بلوک‌ها روی بلاک‌چین ABC تنها می‌تواند در قالب ده بلوک، سازماندهی مجدد شود. این یعنی اینکه تراکنش‌های بلوکی که پیش‌تر توسط حداقل ده بلوک اضافه شده‌اند، نهایی خواهند شد. به عبارت دیگر، حتی اگر یک نسخه‌ی در حال اجرا از زنجیره‌ی ABC تاریخچه‌ی تراکنشی جایگزینی را پیشنهاد کند، نمی‌توان این تراکنش‌ها را تغییر داد.
  2. آستانه‌ی سازماندهی مجدد: علاوه بر این، به منظور آنکه یک نسخه‌ی در حال اجرا از زنجیره‌ی ABC بتواند حتی کمتر از ده بلوک تازه اعتبارسنجی‌شده را سازماندهی کند، طول زنجیره باید از تعداد بلوک‌های موردنظر برای سازمان‌دهی مجدد، دو برابر بزرگتر باشد. این بدان معناست که اگر یک زنجیره‌ی رقیب بخواهد دست به یک سازمان‌دهی مجدد چهاربلوکی بزند، این زنجیره نه‌تنها باید پنج بلکه هشت بلوک تازه تحویل را ارائه کند.

این ارتقا که با عنوان Bitcoin ABC 0.18.5 فارغ از آنکه مانع از غلبه‌ی یک نسخه‌ی مخرب استخراجی از بلاک‌چین ABC بر شبکه‌ می‌شود،  مزیت‌های بسیاری برای کسب‌وکارها و صرافی‌های فعال در شبکه به همراه می‌آورد.

تانوج لوترا، مهندس سابق کوین‌بیس و معاون فنی کنونی استارتاپ بلاک چینی Elph به کوین‌دسک گفته است:

قطعا این ارتقا در راستای حمایت بیشتر از کسب‌وکارها و کیف پول‌ها است تا بتوانند عملیات خود را با توان بیشتری انجام دهند. اگر شما پشتوانه‌ای مبنی بر نهایی شدن یک تراکنش در اختیار نداشته باشید، چگونه می‌توانید از یک ارز استفاده کنید؟ و چگونه می‌توانید با آن اقدام به خرید یک کالا کنید؟

لوترا در ادامه توضیح داده که با بررسی پشتوانه‌ی سنتی اثبات کار (proof-of-work) یا طولانی‌ترین زنجیره‌ی در حال اجرا به عنوان یک ترجیح ایدئولوژیک، می‌توان نتیجه گرفت که تکیه بر قدرت هش برای رمزارزهای کوچک‌تری نظیر بیت‌کوین ABC عملی نیست.

از این رو، وی پیش‌بینی کرده که در پی این ارتقا حمایت صرافی‌ها و کسب‌وکارهای فعال در حوزه‌ی تبادلات مالی از این شبکه قوت بگیرد.

بنابر اظهارات لوترا، تاکنون سه صرافی از جمله کوین‌بیس (Coinbase)، بیت‌سو (Bitso) و جمینای (Gemini) نماد بیت‌کوین کش یعنی BCH را به بلاک‌چین بیت‌کوین ABC اختصاص داده‌اند. علاوه بر این، این صرافی‌ها با اشاره به وجود عدم قطعیت رمزارز بیت‌کوین SV از ارائه‌ی خدمات به کاربرانی که به دنبال دادوستد این ارز رمزپایه هستند، خودداری کرده‌اند.

به جز این سه صرافی، سایر صرافی‌ها اعلام کرده‌اند که علاوه بر ‌بیت‌کوین ABC امکان مبادله‌ی بیت‌کوین SV را نیز در اختیار کاربران خود قرار خواهند داد و برای هر یک نماد ویژه‌ای در نظر خواهند گرفت. برای مثال، برای بیت‌کوین ABC نماد BAB/BCHABC در نظر گرفته‌اند. این صرافی‌ها عبارتند از: اوکگس (OKEx)، کراکن (Kraken)، پولونکس (Poloniex)، بیت‌فینکس (Bitfinex) و کوین‌اکس (CoinEx).

پول سالم

اگرچه هنوز بیت‌کوین SV در شماری از صرافی‌های مشهور، فهرست نشده؛ اما ارزش آن در دیگر صرافی‌ها طی روزهای اخیر افزایش یافته و تقریبا همپای قیمت سکه‌ی ABC معامله شده است.

این دو سکه، طی هفته‌ی گذشته رقابتی پایاپای را در پنج صرافی یاد شده تجربه کردند، با این تفاوت که کفه‌ی ترازوی قیمت به نفع بیت‌کوین ABC سنگینی کرده است. گفتنی است قیمت این دو سکه در زمان انتشار، کمتر از ۱۰۰ دلار بوده است.

استیو شدرز، توسعه‌دهنده‌ی بیت‌کوین SV و مدیر مرکز راه‌کارها و امور مهندسی در موسسه‌ی nChain به کوین‌دسک گفته است:

با اطمینان می‌گویم که پلتفرم SV در بلندمدت شاهد سودآوری هنگفتی خواهد بود. وی در ادامه افزوده است:

ساخت و توسعه‌ی بلاک‌چین SV توسط کسب‌وکارها و سازمان‌های پایدار تضمین شده است. من در مورد آینده‌ی بیت‌کوین SV بسیار خوش‌بین هستم؛ چرا که پشتمان به کسب‌وکارهایی گرم است که مدل‌های کسب‌وکاری پایدار و استخوان‌داری دارند.

شدرز با اشاره به وب‌سایت رسمی بیت‌کوین SV خاطرنشان کرد که در حال حاضر، چندین سرویس رمزارز و ده اپلیکیشن کیف پول مختلف از شبکه‌ی بلاک‌چین نوظهور SV پشتیبانی می‌کنند.

لورین گامورف، مدیر اجرایی سنت‌بی که از جمله اولین کسب‌وکارهای حامی SV است، گفته است که شک او در مورد بلاک‌چین SV تبدیل به ایمان شده و باور دارد که بیت‌کوین SV همان پول سالم آینده است.

گامورف همانند دیگر حامیان بیت‌کوین SV با رد هرگونه تغییرات بحث‌برانگیز جدید در پروتکل بیت‌کوین کش (البته به غیر از اندازه‌ی بلوک) به یک پروتکل حک شده روی سنگ (به معنای رد تغییر) باور دارد.

وی در گفت‌وگو با کوین‌دسک گفته است:

تمامی سکه‌ها می‌خواهند عنوان پول سالم را یدک بکشند؛ حال آنکه برای سالم بودن، راهی به جز تغییرناپذیری پیش رو ندارند.

رایان اکس چارلز، مدیر اجرایی مانی‌باتن (MoneyButton) نیز با تایید اظهارات گامورف، پیش از وقوع انشعاب به کوین‌دسک گفته بود که تحمیل تغییرات دائمی بر پروتکل به جای کسب‌وکارها با نیت خوبی صورت گرفته؛ اما بر اساس واقعیات عملیاتی نیست.

همزمان، حامیان ABC از جمله لوترا بر این باورند که ایجاد تغییرات در کد، برخلاف آنچه به معنای کاهش پایداری شبکه تعبیر می‌شود، نشانه‌ی سالم بودن شبکه و کاربست‌پذیری آن در درازمدت است.

او در گفت‌وگو با وب‌سایت کوین‌دسک با پیش کشیدن موضوع ارتقای ۰.۱۸.۵ در بلاک‌چین ABC گفته است:

این واقعا نشانه‌ی خوبی است که توسعه‌دهندگان ABC در حال تلاش برای گسترش پذیرش آن هستند و می‌خواهند همه چیز را کمی کاربردی‌تر‌ و عملی‌تر کنند.

اگرچه چندین کسب‌وکار از جمله کوین‌تکست (CoinText) و بیت‌پی (BitPay) حمایت خود را از شبکه‌ی بیت‌کوین ABC اعلام کرده‌اند؛ اما هنوز فهرست کاملی از سرویس‌های رقابتی که روی شبکه‌ی ABC ایجاد شده‌ باشند، در دست نیست.

در نهایت، هرچند آتش جنگ هش درگرفته میان دو گروه برخاسته از حامیان بیت‌کوین کش در عرض مدتی کوتاه به خاموشی گرایید؛ اما بعید است نبرد تازه‌ی میان این اردوگاه بر اساس توان هش حل‌وفصل شود. در پایان، این قدرت‌های حاکم در بازار هستند که تصمیم می‌گیرند چه سرنوشتی برای بیت‌کوین ABC و SV رقم بخورد. در این میان، پرسش اساسی این خواهد بود که چه کسانی از چه شبکه‌ای استفاده خواهند کرد؟توجه!
دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به کوین ایران نیست و نباید به آن نسبت داده شود.Source

 

https://coiniran.com/?p=26585
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x