ایستگاه خبر

رأی مثبت جامعه آوه به استقرار در zkSync راه حل لایه ۲ اتریوم

پس از یک دوره رأی‌گیری سه‌روزه، اعضای انجمن آوه (Aave) طرح Matter Labs را برای استقرار پروتکل غیرمتمرکز وام خود در zkSync تأیید کردند. Matter Labs تیم توسعه‌دهنده راه حل مقیاس‌بندی لایه ۲ است.

تقریباً همه رأی‌دهندگان از این طرح حمایت کردند، در حالی که تنها ۰.۰۲ درصد رأی ممتنع دادند. بیش از ۵۶۱۰۰۰ توکن حکومتی Aave (AAVE) در فرآیند رأی‌گیری استفاده شد.

با این حال، طرح تأییدشده مربوط به استقرار آوه در شبکه آزمایشی zkSync است. برای استقرار شبکه اصلی، Matter Labs باید رأی‌گیری جدیدی را مطرح کند.

تیم zkSync قبلاً قراردادهای هوشمند منبع باز آوه و ادغام احتمالی را در رول-آپ آن‌ها هنگام پیشنهاد طرح تأیید کرده بود. رول-آپ یکی از روش‌های متعدد برای مقیاس‌پذیری اتریوم است که تراکنش‌های مختلف را خارج از زنجیره جمع می‌کند تا تراکم در این بلاکچین را کاهش دهد.

Stani Kulechov، بنیانگذار و مدیر عامل Aave، گفت:

استقرار نسخه سوم آوه (Aave) در zkSync برای اطمینان از ایمنی و مقیاس‌پذیری پروتکل‌های DeFi ضروری است که منجر به پذیرش طولانی‌مدت صنعت می‌شود. zkSync زنجیره متقابل گسترش آوه را بیشتر و جایگاه آن را به‌عنوان برترین بازار نقدینگی تقویت خواهد کرد.

در حال حاضر، ارزش کل قفل شده آوه (TVL) ۵.۳۲ میلیارد دلار و چهارمین پروتکل بزرگ DeFi است.

zkSync همچنین غول‌های DeFi از جمله یونی‌سواپ (Uniswap)، میکردائو (MakerDAO)، سوشی‌سواپ (Sushiswap) را در فوریه ۲۰۲۲ در شبکه آزمایشی خود قرار داده است.

در ماه سپتامبر، انجمن یونی‌سواپ نیز به استقرار در zkSync رأی داد، در حالی که هیچ‌کدام از رأی‌دهندگان به این پیشنهاد رأی منفی ندادند.

zkSync چیست؟

zkync راه حل مقیاس‌پذیری اتریوم است که توسط Matter Labs ساخته شد. نام محصول به استفاده از مجموعه‌های بی‌نیاز از دانش (ZK-rollups) اشاره دارد.

در طول آخرین بازار صعودی، و همچنین در سال ۲۰۱۷، ازدحام زیاد به دلیل افزایش فعالیت، محدودیت‌های بلاکچین اتریوم را آشکار کرد. اگرچه شبکه هرگز با مشکل جدی روبرو نشد، اما با محدود شدن فضای بلوک، هزینه‌های تراکنش افزایش یافت.

برای کمک به مقیاس‌پذیری بیشتر اتریوم، مفاهیم متعددی از جمله زنجیره‌های جانبی، رول-آپ‌های اپتیمیسم و رول-آپ‌های zk معرفی شدند.
همه این راه حل‌های مقیاس‌بندی، محاسبات خارج از زنجیره را انجام می‌دهند و نتیجه نهایی را در اتریوم ذخیره می‌کنند. در اتریوم، هزینه‌های گس مربوط به محاسبات با انتقال آن به یک شبکه ارزان‌تر کاهش می‌یابد.

zkSync اولین نسخه شبکه آزمایشی خود را در فوریه ۲۰۲۲ راه‌اندازی کرد و آلفا شبکه اصلی آن هفته گذشته راه‌اندازی شد.

پیشنهاد مطالعه: معرفی پروتکل آوه (Aave)

 

Source

 

https://coiniran.com/?p=60060
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x