پروژه‌هامقالات بلاکچینمقالات عمومی

آغاز به کار رسمی COSMOS، بلاک چینی برای اتصال همه بلاک چین ها

Cosmos به عنوان بلاک چینی با آینده ای روشن که برای بهبود تعامل بین بلاک چین ها طراحی شده است با انتشار نرم افزار Cosmos Hub رسماً کار خود را آغاز کرد.

به گزارش کوین ایران به نقل از کوین دسک، Cosmos به عنوان بلاک چینی با آینده ای روشن که برای بهبود تعامل بین بلاک چین ها طراحی شده است با انتشار یک نرم افزار رسماً کار خود را آغاز کرد. این پروژه با استخراج اولین بلاک، Cosmos Hub را راه اندازی نمود. Cosmos Hub اولین عضو از سری بلاک چین های گواه اثبات سهام (POS) است که در اکوسیستم Cosmos ایجاد خواهند شد.

راهنمای مطالعه نمایش

بیشتر بخوانید: گسترش پذیرش بیت کوین با روی خوش فروشندگان بزرگ خودرو به آن

راه اندازی اولین فاز شبکه Cosmos

در حال حاضر، علی رغم راه اندازی اولین فاز شبکه Cosmos، تا زمانی که اعتبار سنج ها به طور رسمی به فعال سازی پروتکل ارتباط بین بلاک چینی (Inter-Blockchain Communication-IBC) رأی ندهند کاربران این شبکه نمی توانند توکن ها را مابین بلاک چین ها مبادله کنند یا با استفاده از شبکه های بلاک چین فعلی به Cosmos Hub متصل شوند.

اولین فاز شبکه Cosmos امروزی تقریباً بعد از سه سال برنامه ریزی و پیاده سازی راه اندازی شده است. مفهوم پلتفرم همکاری متقابل بلاک چین ها در تابستان ۲۰۱۶ مطرح شد و پس از آن در جریان یک عرضه ی اولیه سکه (ICO) توانست ۱۶ میلیون دلار سرمایه در سال ۲۰۱۷ جذب نماید. از آن پس، شرکت Tendermint به عنوان یک مؤسسه انتفاعی که مسئولیت هسته شبکه Cosmos را بر عهده دارد، محصولات اولیه متمرکز بر توسعه دهنده خود را ارائه کرده است. Zaki Manian مدیر Tendermint در این رابطه اظهار داشت:

ما می خواهیم چرخه توسعه بلاک چین از ایده تا پیاده سازی را از چندین سال به چندین ماه برسانیم. این روشی است که می خواهیم با استفاده از آن فضای بلاک چین را متحول نماییم.

ویژگی های کلیدی شبکه Cosmos

Manian ادامه داد که مجموعه کیت توسعه نرم افزار (SDK) Cosmos که در فوریه سال ۲۰۱۸ عرضه شد، در حال حاضر توسط شرکت های بزرگ و معتبر حوزه رمز ارز مانند صرافی Binance مورد استفاده قرار می گیرد.

علاوه بر این، با توجه به پیش بینی Manian، Tendermint Core به عنوان مبنایی برای شبکه سازی بلاک چین و مکانیسم اجماع مورد استفاده در Cosmos Hub، از دیگر ابزار های کلیدی است که به حذف موانع نوآوری در فضای بلاک چین منجر خواهد شد و سیستم مالی کاملاً جدیدی را تشکیل خواهد داد. علاوه بر تمامی این بلاک های سازنده (Building Blocks) که Cosmos فراهم می نماید، این شبکه یک سیستم باز مالی مقیاس پذیر است که می تواند از افراد و زنجیره های تخصصی برای انجام چیزهای مختلف تشکیل شود.

اعتبار سنج ها در شبکه Cosmos

این راه اندازی، گام مهمی در جهت چشم انداز وسیع تر و گسترده ای است که با توجه به اشاره Manian، سال ها طول خواهد کشید تا [ویژگی های آن] کاملا آشکار شود. ایجاد یک اکوسیستم گسترده از اعتبارسنج ها، مهم ترین هدف راه اندازی Cosmos Hub است. اعتبارسنج ها موجودیت های نگهداری توکن ها در شبکه هستند. تیم Manian همچنان به کار بر روی قابلیت های میان بلاک چینی ادامه می دهد.

Cosmos Hub
Cosmos Hub/ Source

برای دستیابی به چشم انداز کلی بلاک چین های متصل، به مجموعه ای از اپراتور ها نیاز است تا ریسک های مربوط به هماهنگ کردن شبکه بلاک چین را بر عهده بگیرند.

در حالت عادی، اعتبارسنج ها در یک سیستم گواه اثبات کار (PoW) مانند بیت کوین یا اتریوم، ماینرهایی هستند که با بهره گیری از سرور های کامپیوتری و صرف مقادیر بالایی از انرژی برق برای دستیابی به جایزه استخراج بلاک رقابت می کنند. در طرف مقابل، اعتبارسنج ها در یک سیستم گواه اثبات سهام، بر اساس معیار های متفاوتی از میان دارندگان توکن های انتخاب می شوند تا در خلق بلاک ها و نهایی سازی تراکنش ها مشارکت داشته باشند.

Manian اظهار داشت در سیستم های گواه اثبات سهام، هزینه ها و جایزه های سیستم داخلی هستند. بنابراین ما با یک سیستم پیچیده از توزیع پاداش ها، توزیع سیستم مالیاتی سود محور (Speculator Taxation System)، مجازات افراد به خاطر رفتار های مخرب و تنبیه افراد برای قرارگیری در حالت آفلاین رو به رو هستیم.

او اضافه کرد:

تمامی این موارد در داخل سیستم قرار دارند و به همین دلیل گواه اثبات سهام چنین کارآیی قابل توجهی در قیاس با گواه اثبات کار دارد. شرکت کنندگان Cosmos در حالی با موفقیت این سیستم اعتبارسنجی را با حدود ۲۰۰ سرور رایانه ای به نام گره ها (Nodes) در یک محیط ساختگی به نام Game of Stakes مورد آزمایش قرار دادند که تا به امروز شرکت کنندگان هیچ گونه ارزش واقعی از آن برداشت نکرده اند.

نسخه ای از Cosmos که راه اندازی شده است برای اولین بار بر روی آزاد سازی انگیزه های اقتصادی و ارزش های در خطر افراد، متمرکز می باشد و این مجموعه از انگیزه های اقتصادی امکان انتخاب اعتبارسنج ها را فراهم می نماید. این یک گام اساسی پایه ای است و توسعه دهندگان Cosmos در مورد درست کردن آن با احتیاط عمل می کنند. به عبارت دیگر، ایجاد همکاری متقابل به معنای سازماندهی مکانیسم هایی برای مالکین دارایی های بیت کوین یا اتر یا ERC-20 و نسخه های مشابه ای از آنها در محیط Cosmos می باشد که بدون وجود اعتبارسنج  ها امکان ناپذیر است.

گام بعدی در توسعه Cosmos

در حال حاضر، کاربران Cosmos اجازه ندارند ارز های شبکه خود (توکن های ATOM) را در بستر این شبکه منتقل نمایند. زمانی که اعتبارسنج ها و سیستم، همگی در شرایط پایدار قرار گیرند در مورد زمان فعال سازی امکان انتقال توکن های ATOM رأی گیری خواهد شد.

توکن های ATOM به عنوان وثیقه برای افراد در معرض خطری در نظر گرفته شده اند که می خواهند به عنوان اعتبارسنج در این سیستم فعالیت کنند. این توکن ها به عنوان مکانیسمی برای انتخاب عضویت در سیستم مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

پس از آزادسازی انتقال توکن های ATOM در مورد اتصال بلاک چین های جدید به Cosmos Hub رأی گیری خواهد شد که با عنوان zones شناخته می شوند. پس از اتصال zone های جدید، مبادله ی رمز ارز های ناهمگن و توکن های غیر قابل تعویض (Non-Fungible Tokens-NFT) آغاز خواهد شد.

Zaki Manian

Zaki Manian/ Sourceبنیاد InterChain Foundation به عنوان یک سازمان غیر انتفاعی که برای پشتیبانی از توسعه شبکه Cosmos ایجاد شده است، در یک پست وبلاگی اعلام کرد که در روز های اول ممکن است مشکلات، به روز رسانی ها و خطاهایی در سیستم وجود داشته باشد. ابزار های موجود به مهارت های فنی پیشرفته ای نیاز دارند و ریسک هایی را شامل می شوند که می توانند خارج از کنترل Interchain Foundation و/ یا تیم Tendermint باشند … لطفاً به هشدار ها توجه داشته باشید.

Staking as a service

در راه اندازی اولیه Cosmos Hub تعداد ۷۰ نفر اعتبارسنج حضور دارند که امنیت شبکه را تأمین می کنند. تعدادی از این اعتبارسنج ها بر روی توکن های staking as a service متمرکز هستند تا ATOM را گسترش دهند. به عبارت دیگر، این عمل شبیه اجاره دارایی های رمزنگاری شده برای دستیابی به درآمد بیشتر و تشویق کاربران جدید برای حضور در اکوسیستم Cosmos است.

Shayne Coplan بنیان گذار Union Marketplace برای تأمین کنندگان این سرویس که در ماه آپریل راه اندازی خواهد شد گفته است که طی چند ماه آینده، “لایه سراسری شبکه شهرت” برای این اعتبارسنج ها ظاهر خواهد شد. Coplan با اشاره به شبکه های staking مانند Tezos و Loom به عنوان یک شبکه مبتنی بر Tendermint اظهار داشت که اگر شما به دنبال ارائه دهندگان سرویس staking هستید بسیاری از آنها در حال حاضر در شبکه های مختلف فعال هستند. الان هم Cosmos یک زنجیره بسیار ارزشمند دیگر است که تأکید ویژه ای بر روی شهرت سراسری شبکه برای اعتبارسنج ها دارد.

در شرایط کنونی، پاداش های سهام داران و مالکین از طریق توکن های ATOM پرداخت می شود ولی در آینده ممکن است از اشکال گوناگونی از رمز ارز های دیگر مانند بیت کوین و اتریوم نیز استفاده شود.

با وجود اینکه Union Marketplace پیش از راه اندازی توانسته است حدود ۲۳۰ اعتبارسنج در بین شبکه های Staking خود جمع آوری نماید Coplan انتظار دارد تا راه اندازی Cosmos، بازیگران بیشتری برای آزمایش این نوع سرویس ها داوطلب شوند.

بیشتر بخوانید: تلاش Bitfury برای گسترش هر چه بیشتر پرداخت لایتنینگ (Lightning)

توجه!
مطالب صرفا برای اهداف خبری و آموزشی ارائه می شوند و نباید به عنوان مشاوره ی تجاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش مورد استفاده قرار گیرند.
Source & image
https://coiniran.com/?p=28654
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x